Pescuit Siret

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei amaritei
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Pescuit Siret

Mesaj de andrei amaritei »

Salutare ! Este cineva care pescuieste la crap pe Siret ? Nu ma prea pricep la acest gen de pescuit si as vrea niste informatii :D
Vicecampion National de Tineret 2013

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Pescuit Siret

Mesaj de Cucu Ionel »

Ce anume te intereseaza? Eu pescuiesc pe Siret, doar in perioada concediului, mai mult la scobar dar petrec destule nopti si zile si in cautarea crapului. Stilul este destul de asemanator cu cel de la Dunare, adaptat insa la un rau de dimensiune mai mica. Caut crapul in zone cu apa lina, adanca de minim 1,5 m, cu cioate sau copaci scufundati, momeli - mamaliga si porumbul. Nadire cat mai grupata langa cioate, incepand cu doua-trei zile inainte de partida de pescuit programata sa dureze cel putin 24 ore, cu bulgari de mamaliga, spartura mare de porumb, fiarta si boabe de porumb in lapte ( din fericire cam atunci am concediul, la inceputul lunii August, cand porumbul este in lapte). La carlig folosesc ori cocolos de mamaliga ori doua-trei boabe de porumb, fie in lapte fie preparat de mine. Din nefericire, in zona unde pescuiesc de obicei, putin mai in aval de varsarea Sucevei in Siret, s-a inmultit excesiv somnul, a si crescut destul de mult in dimensiuni, s-au prins exemplare si de over 20 kg., ceea ce cred ca-i destul de mult ptr. un rau de dimensiunea Siretului din acea zona. Astfel c-au cam inceput sa dispara unele specii de peste din Siret, n-am mai prins caras de cativa ani, scobarul s-a inputinat si el, si nici crapul nu o duce prea bine. :evil:
Fir intins

Avatar utilizator
andrei amaritei
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit Siret

Mesaj de andrei amaritei »

Multumesc frumos !! Fire intinse :D :D :D
Vicecampion National de Tineret 2013

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”