Rog ajutor

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Rog ajutor

Mesaj de eugen dragnea »

Intr-un ecosistem echilibrat are foarte putini dusmani naturali ceea ce ii permite o dezvoltare exploziva,dar in conditii de suprapopulare cu rapitor,dupa ce se termina hrana accesibila,la cat este de vorace stiuca sau bass-ul nu mai tine cont de spinii lui,am intalnit cazuri cand am prins aceeasi stiuca de 3 ori in 30 de minute la aceeasi lingura...binenteles ca nu cureti tot piticul din balta dar il ti sub control,problema este ca nu mai ai reproducere naturala la nimic si nu mai ramane decat peste mare in balta (raportat lamarimea rapitorului).
Curentul electric are efect direct proportional cu lungimea pestelui si invers proportional cu adancimea apei,deci nu faci mare branza nici asa.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rog ajutor

Mesaj de Albert »

Total de acord cu somul pitic. Odata invadata o balta, nu mai scapi de el. Doar o mentiune am de facut: popularea cu bass e ilegala la noi. Din ce-am vazut eu somnul il mananca si...cormoranii.

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Rog ajutor

Mesaj de Dumitrache »

Deci nu prea are ce sa-i faca la somn...tinand cont de asta nu stiu cat merita sa investeasca acolo,eu sunt pescar si cand ajung la o balta care tine somn,a doua oara sigur nu mai calc acolo,pestele asta e pur si simplu enervant,mai ales ca in balta asta e foarte foarte mult.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Rog ajutor

Mesaj de petre iulian »

pe Nagykallo intervine cu ,curent la somn pitic ...
Cauta `bulgarii formati de somn in preajma malurilor si cu un minciog care-i si curenteaza aduna zeci de kg de puiet ....folosesc barca pt aceasta operatiune si stiu zonele unde se formeaza acesti `bulgari ....

La Peris am vazut si eu asfel de `bulgari pe langa mal si-am scos cu minciogul mii de bucati ....erau mici de 4-5 cm ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Rog ajutor

Mesaj de eugen dragnea »

Albert scrie:Total de acord cu somul pitic. Odata invadata o balta, nu mai scapi de el. Doar o mentiune am de facut: popularea cu bass e ilegala la noi. Din ce-am vazut eu somnul il mananca si...cormoranii.
Micropterus salmoides, Biban cu gura mare-Acest peste nu are nevoie de aviz de la mediu pentru a fi introdus in bazinele acvatice, conform Regulamentului CE 506/2008.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Rog ajutor

Mesaj de eugen dragnea »

petre iulian scrie:pe Nagykallo intervine cu ,curent la somn pitic ...
Cauta `bulgarii formati de somn in preajma malurilor si cu un minciog care-i si curenteaza aduna zeci de kg de puiet ....folosesc barca pt aceasta operatiune si stiu zonele unde se formeaza acesti `bulgari ....
Unguri prin asta doar reduc numarul,si aplica electro-narcoza doar la bancuri ca e si pacat sa nu-i aduni daca tot sunt gramada fraierii ...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Draguloiu
Mesaje: 658
Membru din: Lun Apr 29, 2013 17:53
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rog ajutor

Mesaj de Dan Draguloiu »

Somnul pitic sta gramada, formeaza stoluri cat o minge in aropierea malurilor, am scos si eu cu minciocul cateva "mingi" la Hermes Peris
danezu
Nume utilizator schimbat din drdan

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Rog ajutor

Mesaj de Dumitrache »

Balta in momentul de fata e arhiplina de acest peste,trage si la plastice,e enervant rau. Nu stiu ce sanse ar fi sa-l extermine..

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Rog ajutor

Mesaj de gabi1 »

Dumitrache scrie:Balta in momentul de fata e arhiplina de acest peste,trage si la plastice,e enervant rau. Nu stiu ce sanse ar fi sa-l extermine..
Ăsta-i și motivul pentru care prietenul tău s-a ”procopsit” așa ușor cu balta.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”