sfaturi alegere lansete parabolice

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
veteranu
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 20, 2014 11:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de veteranu »

apropo de daiwa black widow 3.60, senzatia cu ele in dril este spectacol, un over 10 este o adevarata lupta pentru ca intra-adevar se indoaie la 90 de grade si nu ai mare control asupra pestelui. chiar simti orice miscare a pestelui. tot timpul ai senzatia ca se rupe lanseta sau firul sau cedeaza ceva.

nu prea ma pricep sa arunc, ajung la aproape 70-80 m cu momitor si putin mai mult cu bila.
din aceasta cauza vreau sa imi iau si niste lansete mai lungi si mai tari ca sa pot sa ating distante mai mari doar cand e cazul. in rest, nu voi renunta la black widow.

PS: nu pescuiesc in concursuri.

Avatar utilizator
crapmikaze
Mesaje: 208
Membru din: Joi Oct 10, 2013 16:03
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de crapmikaze »

veteranu scrie:apropo de daiwa black widow 3.60, senzatia cu ele in dril este spectacol, un over 10 este o adevarata lupta pentru ca intra-adevar se indoaie la 90 de grade si nu ai mare control asupra pestelui. chiar simti orice miscare a pestelui. tot timpul ai senzatia ca se rupe lanseta sau firul sau cedeaza ceva.

nu prea ma pricep sa arunc, ajung la aproape 70-80 m cu momitor si putin mai mult cu bila.
din aceasta cauza vreau sa imi iau si niste lansete mai lungi si mai tari ca sa pot sa ating distante mai mari doar cand e cazul. in rest, nu voi renunta la black widow.

PS: nu pescuiesc in concursuri.
Facem schimb dacă vrei :)

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de cornelserbu »

voi dati o previzualizare, sa vedeti ca nu ati scris nimic ???
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de razvan u. »

Albert,
Nu iti mai detaliez. Ramai doar un user pe un forum.
Cu wildcard-ul e clara treaba: te-am invitat, ai refuzat.
Faptul ca incerci sa legi 2 fraze sa duci discutia in alt plan nu te face mai destept.
p.s. ai folosit din nou pluralul in mod eronat. Si ca sa iti desenez totusi ceva ca iar nu pricepi: cand spui "il scuzam" pe userul pescarusul...la cine te referi? Tu si mai cine?
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Albert »

gabi1 scrie:
Cum ziceam, n-am nicio problema in a lamuri lucruri, daca-s capabil.
Nu fi rautacios, pune niste poze cu prologicurile de 10/11' si ultegrele 5500xtb. :wink:
Iti dai seama, la "wild card" sa-ti intre pe Sarulesti un scoicar de 27/28 ocale ce spectacol ar fi... :shock: :lol:
Ei domnu', goagalu' nu va mai ajunge :lol: Pentru conformitate mulinetele din poze sunt Ultegre d-alea. De ce as pune poze cu Prologicuri nu stiu.
Cat despre pesti...n-am prins socicar niciodata nici nu cred ca voi avea ocazia indiferent ce lansete as folosi. Chiar atunci cand voi merge pe Sarulesti la pescuit ma multumesc cu niste crapi..ca p-aia ii caut, nu chineji.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Albert »

razvan u. scrie:Albert,
Nu iti mai detaliez. Ramai doar un user pe un forum.
Pai n-ai cum detalia evidenta decat daca ai foarte mult timp liber.Niciodata n-am sustinut c-as fi mai mult de atat.
razvan u. scrie:Cu wildcard-ul e clara treaba: te-am invitat, ai refuzat.
Faptul ca incerci sa legi 2 fraze sa duci discutia in alt plan nu te face mai destept.
Aici ai dreptate. Nu doua sau doua mii de fraze pe forumuri ma fac destept :lol:
Si cu wildcard-ul era clara treaba de prima data de cand a aparut. E pistol cu apa. Adica nu inteleg de ce continui sa irosesti chestia asta pe mine, despre care stii deja ca n-o s-o accept, cand ai putea sa faci un gest cu adevarat frumos preluand si concretizand sugestia pe care am facut-o in legatura cu subiectul.
Nimic surprinzator...concursul tau, alegerea ta, wildcard-ul tau...sa fii sanatos :)
razvan u. scrie:p.s. ai folosit din nou pluralul in mod eronat. Si ca sa iti desenez totusi ceva ca iar nu pricepi: cand spui "il scuzam" pe userul pescarusul...la cine te referi? Tu si mai cine?
Eroant din pct tau de vedere. Sau si tu ai pretentii cum ca stii toti userii de pe forumul asta care citesc aici si care au opinii...indiferent de care. Sunt convins ca discutia noastra savanta are mai multi spectatori decat ai crede :lol:

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de pescarusull »

Albert, se vede ca esti forumist de cariera "bai baiatule".
Chiar ma mir de unde mai esti.
Nu conteaza ce scrii, e bine ca se inmultesc mesajele acolo la tine.
N-am nevoie sa ma scuzi tu, oricum te-ai pierdut intr-o intreaga polologhie.
Ai transformat topicul omului in fituica ta personala.
Cred ca faci print screen dupa fiecare postare..asa pentru posteritate.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Juncu Alina
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Apr 09, 2016 22:01

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Juncu Alina »

Bună seara. Sunt studentă în anul 2 la ASE, Marketing și realizez o cercetare de marketing despre piața mulinetelor. Vă rog să vă exprimați părerea despre mulinete completând următorul chestionar.Nu durează mai mult de 3 minute. Vă mulțumesc anticipat! http://goo.gl/forms/FCKolnhDqL

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Albert »

Alino am completat chestionarul tau. Iti spun doar ca e amatoristic formulat. Inainte de-al fi pus in pagina trebuia sa te consulti cu un om care a pus mana pe-o mulineta la viata lui.
Anyway...sper ca cel care-l va interpreta sa nu fie pescar iar tu sa iei nota mare si sa treci anul :)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de ionut72 »

Completat!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”