Sibiu casting cup

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Sibiu casting cup

Mesaj de jugarucristian »

Legat de lansetele modificate la acest concurs.
Daca modific un class cu alte inele si alta mandrina.
Daca pun inele in alta pozitie decat unde sunt si mandrina in alta pozitie, cum imi mai calculezi tc-ul?
Vreau sa imi raspunda si mie organizatorul la aceasta intrebare.
Multumesc!
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Care e diferenta intre Class si Abisfer?
Una e lanseta de serie si una nu? :)

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Mihai Manea
Mesaje: 280
Membru din: Vin Feb 13, 2015 7:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Mihai Manea »

Cand va luati dupa trend,Mtx 14 era cel mai tare,acum a ti ajuns mari conuoscatori,aveti incap numai long cast.
Nume utilizator schimbat din Juni77

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de jugarucristian »

ROG ADMINII FORUMULI SA ISI FACA TREABA SI SA STEARGA ORICE MESAJ NU ESTE DIN PARTEA ORGANIZATORULUI!
Nu mai comentati aiurea!
Astept un raspuns din partea organizatorului.
Va multumesc!
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sibiu casting cup

Mesaj de osc1or »

jugarucristian scrie:ROG ADMINII FORUMULI SA ISI FACA TREABA SI SA STEARGA ORICE MESAJ NU ESTE DIN PARTEA ORGANIZATORULUI!
Nu mai comentati aiurea!
Astept un raspuns din partea organizatorului.
Va multumesc!
Eati pe un forum public.
Daca ai nevoie de intimitati cu organizatorul ii poti trimite un mesaj privat. :)

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de jugarucristian »

Ok,deci daca este public si tot simt toti sa se bage in seama si nu pot sa se abtina, sa isi dea toti cu parerea.
Chiar daca am rugat sa imi raspunda organizatorul si ati citit foarte clar asta.

Si legat de intrebarea ta, ca na'...acum sa raspundem...Raspunsul nu imi apartine.
Cica Abisfer nu este lanseta de serie pentru ca nu este facuta in fabrica.
Intrebarea mea este...unde o fi fost facut blank-ul ala, nu tot intr-o fabrica?
Avem voie cu lansete modificate....Abisfer este o lanseta modificata.
Niste tampenii de reguli care nu isi au rostul dupa ce a fost anuntat initial regulamentul.
NU SE SCHIMBA REGULILE IN TIMPUL JOCULUI.
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Se merge pe ideea 'nu-ti convine, stai acasa'.
Parerea mea este ca daca concursul este fara interes comercial, ar trebui permis si abisferul.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de jugarucristian »

osc1or scrie:Se merge pe ideea 'nu-ti convine, stai acasa'.
Exact asta este raspunsul pe care l-am primit si chiar asta o sa fac, poate asa au loc de mine.

Legat de intrebarea mea de la primul post, chiar nu se prinde cineva, ca tot este la liber cu raspunsurile? :mrgreen:
C.S SENZOR TEAM

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Dan Mitranescu »

jugarucristian scrie:Ok,deci daca este public si tot simt toti sa se bage in seama si nu pot sa se abtina, sa isi dea toti cu parerea.
Chiar daca am rugat sa imi raspunda organizatorul si ati citit foarte clar asta.

Si legat de intrebarea ta, ca na'...acum sa raspundem...Raspunsul nu imi apartine.
Cica Abisfer nu este lanseta de serie pentru ca nu este facuta in fabrica.
Intrebarea mea este...unde o fi fost facut blank-ul ala, nu tot intr-o fabrica?
Avem voie cu lansete modificate....Abisfer este o lanseta modificata.
Niste tampenii de reguli care nu isi au rostul dupa ce a fost anuntat initial regulamentul.
NU SE SCHIMBA REGULILE IN TIMPUL JOCULUI.
Abisfer este o lanseta de serie. Pe acest criteriu eu asa am considerat la concursurile facute de mine.
Regula cu "lansete de serie nemodificate" este aparuta tot in concursurile mele inca de la prima editie in 2012. A avut ca scop scoaterea in evidenta a lansetelor existente pe piata, acesibile tuturor, fara alte modificari care pot influenta comportamentul lansetei, lucru ce nu poate contura invataminte concrete pentru pescari.
Adica degeaba modific eu o lanseta, pentru ca performantele ei nu mai sunt acesibile majoritatii pescarilor.
Daca iti vin cu o lanseta cu prelungitor pe cotor si din 3,90 o fac de 4m, este un avantaj.
Daca iti vin cu o lanseta care are in loc de inele numai "v"-uri micute din sarma :wink: pe post de sustinere a firului numai in lansare, ca apoi firul sa plece liber din mulineta :!: , o sa ai o surpriza cum se poate castiga lejer un concurs de casting cu o lanseta "putin modificata".

La mulinete se ajunsese in trecut sa se scoata manivela inainte sa se arunce. Cred ca acum, in afara de tambur nu mai ramanea nimic :) , daca nu era regula cu "de serie , fara modificari".

Pentru asta au fost facute aceste reguli, ca invatamintele sa fie unele comune, nu unele improprii pescuitului.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re:

Mesaj de Dan Mitranescu »

osc1or scrie:Se merge pe ideea 'nu-ti convine, stai acasa'.
Parerea mea este ca daca concursul este fara interes comercial, ar trebui permis si abisferul.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Concursul este fara interes comercial.
Sponsorizarea mea este cu interes comercial, interes ca pescarii sa poata invata ceva din aruncari cu lansete folosite in mod uzual si in pescuitul de la noi.
Asa cum am spus si cu alte ocazii, nu ma intereseaza aruncarile cu spoduri sau cu lansete prea moi, deoarece acestea nu se incadreaza in segmentul pe care il recomand eu ca fiind comun pescuitului.

In acest sens, am primit oferta desfasurarii concursului si pe acest criteriu am facut sponsorizarea.
Nu am facut sponsorizarea ca apoi sa-mi impun regulile.

In viata mea nu m-am gandit la lansetele lui Silviu ca reprezinta un deranj pentru activitatea mea, sau ca am impus vreo regula pentru a le elimina. In viata mea nu m-am gandit ca exista o lanseta mai buna si sa fac ceva sa ii interzic participarea.
Daca vreti facem ce casting doriti, acord tot sprijinul, inclusiv material, dar va rog sa il lasati pe omul asta sa-si faca concursul linistit, ca nu are de impartit nimic cu nimeni.

Hai sa facem noi la Bucuresti un concurs, mai pun premii inca pe atat, dam numai cu spoduri, cu modificari, cu orice, dar hai sa nu mai ne batem joc de oameni care nu au nicio vina.

Uite, inca 2100 lei pentru un concurs de spoduri la Bucuresti. Pun 3 Classuri la bataie pentru primele trei locuri.
Ce invata lumea din asta, nu se stie. Important este sa isi incordeze muschii cativa...
Pretentia mea : Ddoua aruncari cu MTX14 SPOD si doua cu ce vrea fiecare. Se contabilizeaza primele cu fiecare lanseta.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”