Sibiu casting cup

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sibiu Casting Cup - 2017

Mesaj de Dan Mitranescu »

silviu_florescu scrie:Salutare si la multi ani!

Viorel, am vazut ca m-ai sunat pe 31dec.. Imi car scuze ca nu am putut vorbi, asa ca o sa iti raspund aici pentru ca au fost si altii care m-au intrebat despre subiect (daca sunt acceptate lansetele mele, daca sponsorizez, etc)

Poti face concursul cum vrei, dar eu nu pot sponsoriza.



Mai jos imi exprim cateva pareri, daca imi permiti.. Cine are timp, sa citeasca :)

Cred ca incerci sa multumesti pe toata lumea, dar mai mult te complici cu atatea sectiuni si reguli iar lumea devine confuza.



Restrictiile pe categorii de putere sunt relative. Chiar si cu un laborator mobil dupa tine, testele nu ar fi exacte.
Inscriptiile de pe lansete sunt irelevante, aproximative si pot fi trecute "gresit" pentru manipularea clientilor.
Oricine iti poate veni cu un brand necunoscut, dar "de serie", pe care sa fi modificat inscriptiile de putere, sau poate cere unui constructor de lansete sa mareasca puterea (pe dedesubt) fara sa iti dai seama la suprafata.
Eu pot face un bat de 3lbs sa fie de 4lbs.

In fond, cand ai nevoie, in concurs sau pescuit de placere, incerci sa ajungi cat mai departe. De multe ori ai lansa cu orice par, numai sa vezi trasatura. 1m poate fi decisiv.
Ar trebui sa fie un concurs de aruncat la distanta, nu de drill.

Regula "lansetelor de serie" mi se pare tot fara rost. Si nu pentru ca fac eu bete personalizate pe mana pescarului sau modificari pe altele.
Parca se incearca prostirea pescarilor, nu educarea lor. Omul vrea sa vada diversitate, de unde poate alege.

Sunt cateva branduri englezesti de lansete, facute pe la diferiti rod-builderi in UK sau alta tara, vandute in magazine ca lanste de serie, desi au configuratii diferite. Te apuci sa le verifici?
Sunt altele pe care nu scrie nimic iar producatorul da doar o greutate recomandata pt lansare (ex: 3-5oz). Din moment ce milioane de pescari le folosesc, de ce sa le interzici?

Criteriul "pe greutate de lanseta" propus de Dan e o idee buna de marketing, dar nu mi se pare relevant. De ce ar fi 450g si nu 600? De ce nu 350? Daca vine Daiwa, ar propune 250 si nu s-ar mai da decat cu "avioanele" lor de 1000 eur bucata, restul nu ne-am mai incadra, desi am avea lansete care arunca mai mult.
Pe acelasi blank se pot face doua lansete cu diferenta de greutate chiar si de 200g. Nu inseamna neaparat ca cea usoara arunca mai mult decat cea grea. Depinde unde este diferenta.
Am usurat un Century Fma de la 600 la 430g. E placuta schimbarea, dar pentru unii nu ar renta.

Am avut clienti care si-au vandut Class-urile pt a-si lua LR42, in detrimentul surplusului de greutate (aproape 100g). Class li se parea greu de incarcat, iar LR mai permisiva.
La fel, au fost si altii care au vandut LR-urile pt ca li se pareau grele in combinatie cu mulinete grele si au luat altele mai usoare.
Unora nu le pasa de 100-200g in plus,pentru ca nu dau la spining. Vor doar sa poata ajunge unde este pestele.

Pentru cei care vor placere, am facut si lansete usoare de 320-330g cu puteri de 3,5- 3,8lbs care li se potrivesc mai bine unora decat cele de 4-4,2lbs, dar exista si viceversa. Pentru asta eu recomand clientului batul care cred ca i se muleaza pe cerintele lui. Din 10 modele, gaseste ceva sa-i placa. Dar, cand se cer distante extreme, recomand in primul rand puteri mai mari.


Nu vad de ce ar trebui sa fie restrictii la mulinete, forme sau inventii ale plumbilor.. Omenirea a evoluat inventand, imbunatatind. Altfel, pescuiam cu piatra, fara lansete, fir de par, spomb, saculet solubil.. etc

Despre OTG si pendul.. am mai scris si o repet: se dezinformeaza. Regulamentul Cips nu interzice aruncatul cu plumbul de pe pamant sau pendulul daca directia este stand-apa sau apa-stand.
Adevarat, aruncarile astea pot rupe lansete pentru ca preincarca batul mai mult si il poate rupe daca nu ai grija. Dar si aruncarea clasica o poate face daca gresesti, sunt infinit mai multe cazuri.

Chiar daca ar trebui sa ne intrecem in aruncat la distanta, iar cei mai buni sa castige, nu ar trebui sa existe restrictii de niciun fel (in afara celor de siguranta a vecinilor de stand).

Totusi, pentru diversitate, cea mai plauzibila categorisire ar fi pe greutati de plumb. 100 , 125 si 150g ar fi de ajuns, zic eu..


Pe final... Viorel, nu te acuz si inteleg ca vrei sa multumesti sponsorii care pun anumite conditii si sa atragi cat mai multi concurenti prin diferite categorii, dar numai de tine depinde reusita concursului pe viitor, de "coloana" ta.

Sunt destui care cer si ei sansa lor, desi nu vad de ce un aruncator bun trebuie sa fie obstructionat prin regulament sa dea sanse celor mai slabi.
Eu zic asa: chiar daca nu ai statura, te nasti mic si slab, nu te impiedica nimeni sa te antrenezi, sa devii bun.
Esti nedreptatit genetic pentru sportul asta? Lupta daca crezi ca ai sanse, sau lasa-i sa invinga pe cei ce pot! Mai sunt alte domenii in care sa excelezi.
Un musculos a suferit pt a ajunge asa, un "urias" a avut norocul sa fie mare, dar poate ca are ghinion in alta parte.
Vorba cu Cezarul... sa-i dam, nu sa-i luam ;)

Multi vor sa vina la concurs neantrenati, sa bea o bere, un mic, sa faca galagie, dar sa aiba sanse. Pentru ei ar trebui denumit concursul "Barbeque Casting Cup" :)
Salut Silviu si La multi ani !
Am sa-ti expun si parerea mea la cele afirmate de tine:

1. Ai perfecta dreptate legat de neconcordanta intre notatiile de pe lansete si puterea lor reala. Acele notatii sunt relative si dau numai o idee asupra performantelor lansetei. Sunt prea putine cazurile in care aceste notatii corespund, dar si atunci acest lucru prea putin conteaza, pentru ca oricum nu poti sa le clasifici intr-o numerotare a pietii facuta varza.
Pe acest principiu si eu i-am propus lui Viorel sa nu se lege de notatiile de pe lansete, iar in concursurile mele, niciodata nu le-am luat in calcul. Si am facut cateva ... ( altii , in concursuri "mai tari" din afara, au ales sa faca pe categorii de putere a lansetei ... salut Cristi ! :D ).

2. Notiune de "lansete de serie" a fost inventata in concursurile mele. Se refera la faptul ca lanseta trebuie sa prezinte caracteristicile modelului vandut, iar daca lanseta este modificata, aceste modificari sa nu schimbe parametrii produsului de baza:
- sa nu i se curete lacurile, lucru ce o face mai usoara.
- sa nu i se puna prelungitoare pe cotor.
- sa nu i se sparga ceramicile de la inelele mari, cu scopul de a mari diametrul acestora si de a usura evident lanseta, pentru o revenire mai buna.
- sa nu i se scoata inelele si sa fie inlocuite cu "v"- uri de sustinere a firului in aruncare... , sau cine stie ce alta schimbare care nu are legatura cu pescuitul.
Asta inseamna sa fie "de serie" . Nu ca ii repozitioneaza omul inelele sau mandrina. Si aici sunt mici probleme, dar consider cu toata convingerea ca acest lucru este unul defavorabil, deoarece inelele sunt pozitionate de fabrica pentru a da valoare maxima blankului, iar orice abatere de la aceata pozitionare, scade proprietatile lansetei. Cel putin pe MTX-uri asa este.

3. Greutatea lansetei raportata la puterea ei, pentru mine este cel mai important criteriu care dovedeste calitatea produsului. Puteam oricand sa iau MTX14 SPOD ( 600g - 350 lei ) si sa il vand la pret de MTX CLASS ( 400g - 720 lei ), ca arunca aproximativ la fel in concursurile de casting, ba chiar MTX Spod este si "vice record mondial" :) ..., asta daca alegeam marketingul ca forma de promovare a lansetelor.
Numai ca lucrul asta se intampla numai in castingul celor puternici si nu are nicio legatura cu realitatea din pescuit. Aici , intre boua lansete la fel de puternice, numai un procent destul de mic de pescari poate arunca la fel de bine si cu lanseta mai grea.
Pot sa-ti dau zeci de exemple de pescari care arunca mai bine cu MTX CLASS decat cu MTX SPOD. Invers nu stiu daca sunt 2-3, care nici ei inca nu au dovedit asta. :wink:
Tot din pescuit vine si alta realitate care nu are legatura cu marketingul . De aruncat se arunca in cateva secunde, in schimb, de recuperat montura sau de scos un peste, cateodata dureaza minute intregi. Aici se simte si mai bine ce inseamna o lanseta usoara.
Pe aceasta idee asociata si cu modelele efectiv preferate de pescari, atat din discutiile de pe forum cat si din observatiile de pe balti ( de la concursuri si pana la pescuitul de placere ), se observa ca majoritatea pescarilor prefera lansete putin peste 400g, indiferent cati lbs au notate pe ele si aici este interesul major atat al pescarilor cat si al comerciantilor. Nici macar marile branduri nu mai promoveaza lansete grele, ca nu au cui.
Doresc producatorilor sa scoata lansete usoare, puternice si ieftine, sa-mi inchida gura odata, dar cum se face ca acest lucru inca este irealizabil pentru multi "colosi". Sau unde au realizat asta , se cer 500 euro pentru asa ceva.
Ce ma mai intriga putin este ca majoritatea modificarilor facute pe lansete sunt cu inele a caror calitate prezentata este "greutatea redusa" . Adica scadem sa zicem 10g fata de inelele de baza, dar ca lanseta este cu 200g mai grea ca restul, nu se observa. La inele conteaza 10g, la blank nu conteaza 200g ... Ma rog ...

4. In majoritatea sporturilor ( cred ca toate ) "ustensilele" folosite sunt limitate ca greutate. In unele cazuri limitarea este superioara, iar in altele inferioara.
De la mingea de fotbal, crose, rachete, sulite, prajini, manusi de box, ... , pana la masini de formula 1, TOATE au limite de greutate ! si aceste lucruri sunt absolut normale.

5. Aruncarile de pe pamant sunt interzise la CIPS FIPS. Poate oricand un arbitru de CN sa-ti confirme asta .
Singura forma in care un concurent poate sa demonstreze directia aruncarii este prin perpendicularitatea firului cu plumb, iar acest lucru se intampla doar daca plumbul este tinut fix in aer. Orice fixare a lui ( pe pamant, farfurie, ... ) sau miscari evidente pe care le face inainte de lansare, duce la ideea de alte unghiuri decat cel care garanteaza directia de lansare.

6. Perfecta dreptate cu aruncatul de pe pamant, care mareste riscul de a rupe lansetele.

7.Interzicerea altor mulinete decat cele normale la noi ( cele cu tambur fix) si totodata agreate de CIPS FIPS ( aici nu cred ca mai este cazul de lamuriri, ca scrie clar in regulamentul lor ), vine tot de la faptul ca concursurile de casting de la noi sunt adresate pescarilor de crap.
Ca altfel puteam sa dam si cu lansete mai lungi de 4m , cu inele micute de sarma ( usuram lanseta ), combinate cu multiplicatoare. Ce relevanta au aceste lucruri in pescuitul de la noi ?
La fel si cu plumbii cu ciucuri sau pene. Atat timp cat nu se folosesc in pescuit, nu intereseaza pe nimeni cum se arunca cu asa ceva.
Nimeni nu spune ca evolutia nu este buna, dar hai sa evoluam in ce ne intereseaza.
Castingul care depaseste ideea de pescuit la crap, nu intereseaza pe nimeni in Romania !
Cel putin nu intereseaza pe organizatori, pe pescari, pe sponsori, pe cei care fac lansete pentru pescuit. Asta este o constatare.
Daca tu crezi contrariul, incearca sa faci un concurs " la liber"( multiplicatoare, ciucuri pe plumbi, custom, 4,5m, ... ) si ai sa vezi participarea.
Eu am deschis un concurs de "SPOD" ( care se mai foloseste cat de cat in pescuit ) si uite care este interesul !

8. Pescarii nu se impart numai intre cei care vor sa arunce departe si cei care vor "placere in drill" ( aceasta fiind marcata in special de greutatea lansetei ). Mai este o categorie destul de importanta, dupa mine fiind pe departe cea mai numeroasa categorie si anume a pescarilor care doresc in acelasi timp si distanta si comoditate in pescuit.

Concursurile de casting de la noi s-au transformat intr-o metoda de promovare a lansetelor.
Aruncatorii buni arunca numai daca sunt "sponsorizati".
La noi nu conteaza "cine arunca" , la noi conteaza numai " cu ce arunca".

Am organizat concursuri de casting si singurul lucru pe care l-am facut a fost sa pun in mana aceluiasi aruncator doua tipuri de lanseta, sa vada care este mai buna pentru el.
Este tot ce conteaza !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sibiu Casting Cup - 2017

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mihalcea Cristian scrie:La multi ani Silvica tata :*
Foarte frumos tratat subiectul și sper ca acum sa înțeleagă toată lumea ca singurul lucru care poate face o diferențiere corecta a categoriilor este greutatea plumbului (acest criteriu poate fi verificat în orice moment;) )
Mult succes în continuare în ceea ce faci ca o faci bine ;( :*

Acum așteptăm în liniste sa vedem cum va fi concursul acesta pana la urma....
Peste 90% din pescari pot sa arunce si cu 100g si cu 130g la fel de bine, pe lansete comune.
Numai cativa pot sa arunce cu SPODURI ( a se intelege lansete grele ) , la fel cum arunca cu lansete usoare, indiferent de greutatea pe care o arunca.

Eu unul ( si ma situez binisor in casting ), unde arunc cu CLASS-ul cu spombul plin 170g sau cu montura 130g, nu am sa pot sa arunc niciodata cu SPODUL nici cu 100 si nici cu 130g.
Daca ii pun cumva si 170g, deja arunca el cu mine. :)

Tu consideri ca se arunca un plumb de 100g mai bine cu 3,5lbs decat cu 4 lbs.
Am mai discutat noi asta...
Eu nu am sa fiu niciodata de acord cu asa ceva.
Este ca si cum imi spui ca un glont cu incarcatura " potrivita" se duce mai bine decat unul cu o incarcatura ( pucioasa ) mai mare.
La aceeasi greutate a glontului, cu cat explozia este mai puternica, cu atat distanta este mai mare.

Asa cum fiecarui pescar i se potriveste un anumit gramaj pentru o aruncare perfecta, pe un anumit tip de lanseta ( lucru pe care il spui si tu ), acest lucru provenind din stilul fiecaruia de aruncat ( acceleratie, forta, ... ), la fel este si in situatia plumbilor de un anumit gramaj. Trebuie modificata tehnica de aruncare. Asta este greu , pentru ca toti facem instinctiv aceeasi miscare.
Stiu ca asa cum pilesti plumbul sa ti se potriveasca pe lanseta, la fel consideri ca trebuie sa "pilesti" din puterea lansetei sa se potriveasca cu plumbul, pentru ca nu poti sa "ajustezi" tehnica.
Dar hai sa nu demontam legile fizicii cu o simpla inadaptabilitate a noastra.

Pe acest motiv pescuitul la punct fix este o problema pentru cei mai buni din casting.
Adica sa adaptezi bratele la ce arunci si unde arunci.
Vezi frecvent cum se arunca in 50m cu bratele tepene in sus. :D

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Îmi pare rău să îți spun asta dar când e vorba de casting și cum se încarcă o lanseta și care sunt punctele fierbinți la care trebuie sa te concentrezi nu ești sub nici o forma persoana care trebuie sa discute ;)
Acum sa îți explic de ce....
Ne cunoaștem destul de bine încât sa îți spun că ești un domn inteligent care are noțiuni tehnice temeinice ;) cu toate acestea se pare ca deși la nivel teoretic stai bine la nivel practic nu prea excelezi. Sunt sigur ca îți dorești să poți arunca mai mult și sunt sigur ca ai încercat tot posibilul dar se pare ca nu îți iese și probabil tocmai prin prisma faptului ca nu vrei sa asculți și ai impresia ca știi întotdeauna ce este corect și ce nu ;) Participi de 4 ani la astfel de concursuri însă nu evoluezi deloc :(
Îți spun doi oameni care reprezinta ceva în casting ca singura metoda corecta sa poți face un concurs de casting este greutatea plumbului însă tu nu și nu...
Dacă eu vin la concurs și iau o lanseta sa zicem un Class și ii tai vârful 2 cm , ii pun inelul înapoi și arunc cu ea crezi ca poate cineva vreodată sa ma bata !?și ma refer la.cineva de pe aceasta planeta;)...știi ce îmi da aceasta încredere!? O sa folosesc un plumb mai greu ceea ce o sa îmi ofere distanta mai mare decât as da cu un plumb pentru o lanseta ne modificata ;)by the way daca ar fi după mine as baga Classul la categorie Spod pentru ca acolo ii este locul ;)Lanseta asta nu are nici o legătură cu un King size ;)
În alta ordine de idei ca sa înțelegi un pic cum sta treaba la nivel de corectitudine în casting a face un concurs pe 4 categorii da șansă oamenilor care au tehnica însă nu au 15 ani de sala ;) exista o proba în castingul profesionist de care tu probabil nu ai idee în care se arunca cu plumb de 18 grame;) de ce se face asta !? In opinia ta castingul îndeamnă doar distante maxime cu lansete puternice....total greșit!castingul care noi îl facem in afara faptului ca se măsoară aruncările pe pământ nu are nici o legătură cu cel profesionist !!!faptul ca ceea ce ai făcut tu nu are legătură cu ceea ce sa făcut în alte părți asta nu înseamnă că ce faci tu e bine și ce fac alții este rău că sa nu mai discutam de "caterinca" ca ai fost copiat :)))
Pariul cu 3lbs versus king size plumb 100 de grame rămâne valabil și cum am un pic de timp acasă o sa ies pe câmp sa îl onorez ;) e un pic dureros când o persoana cu astfel de cunoștințe în fizica poate sa susțină o asemenea aberație dar....asta este...probabil în opinia ta cu un fier beton arunci mai mult decât cu o lanseta și ma refer la un fier beton de 3.90 și 400 de grame ;) ce ma intriga și mai mult este ca tu și crezi în asta și mai presus încerci sa convingi oamenii ca asa este :))))
Eu o sa ma opresc în a răspunde tuturor mesajelor tale referitoare la casting și frustrărilor tale din acest domeniu pentru ca se pare ca nu are rost....am spus tot ce a fost de spus și nu ai de cat sa crezi ce vrei tu și cum vrei tu ca este singura soluție ;)
Mult succes în continuare în ceea ce faci și sper sa am timp sa onorez concursul tău de casting cu Spod. Apropo de ce nu îl faci cu 0.25 !? Poate sunt șanse de vânt bun și se poate schimba recordul;)
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mihalcea Cristian scrie:Îmi pare rău să îți spun asta dar când e vorba de casting și cum se încarcă o lanseta și care sunt punctele fierbinți la care trebuie sa te concentrezi nu ești sub nici o forma persoana care trebuie sa discute ;)
Acum sa îți explic de ce....
Ne cunoaștem destul de bine încât sa îți spun că ești un domn inteligent care are noțiuni tehnice temeinice ;) cu toate acestea se pare ca deși la nivel teoretic stai bine la nivel practic nu prea excelezi. Sunt sigur ca îți dorești să poți arunca mai mult și sunt sigur ca ai încercat tot posibilul dar se pare ca nu îți iese și probabil tocmai prin prisma faptului ca nu vrei sa asculți și ai impresia ca știi întotdeauna ce este corect și ce nu ;) Participi de 4 ani la astfel de concursuri însă nu evoluezi deloc :(
Îți spun doi oameni care reprezinta ceva în casting ca singura metoda corecta sa poți face un concurs de casting este greutatea plumbului însă tu nu și nu...
Dacă eu vin la concurs și iau o lanseta sa zicem un Class și ii tai vârful 2 cm , ii pun inelul înapoi și arunc cu ea crezi ca poate cineva vreodată sa ma bata !?și ma refer la.cineva de pe aceasta planeta;)...știi ce îmi da aceasta încredere!? O sa folosesc un plumb mai greu ceea ce o sa îmi ofere distanta mai mare decât as da cu un plumb pentru o lanseta ne modificata ;)by the way daca ar fi după mine as baga Classul la categorie Spod pentru ca acolo ii este locul ;)Lanseta asta nu are nici o legătură cu un King size ;)
În alta ordine de idei ca sa înțelegi un pic cum sta treaba la nivel de corectitudine în casting a face un concurs pe 4 categorii da șansă oamenilor care au tehnica însă nu au 15 ani de sala ;) exista o proba în castingul profesionist de care tu probabil nu ai idee în care se arunca cu plumb de 18 grame;) de ce se face asta !? In opinia ta castingul îndeamnă doar distante maxime cu lansete puternice....total greșit!castingul care noi îl facem in afara faptului ca se măsoară aruncările pe pământ nu are nici o legătură cu cel profesionist !!!faptul ca ceea ce ai făcut tu nu are legătură cu ceea ce sa făcut în alte părți asta nu înseamnă că ce faci tu e bine și ce fac alții este rău că sa nu mai discutam de "caterinca" ca ai fost copiat :)))
Pariul cu 3lbs versus king size plumb 100 de grame rămâne valabil și cum am un pic de timp acasă o sa ies pe câmp sa îl onorez ;) e un pic dureros când o persoana cu astfel de cunoștințe în fizica poate sa susțină o asemenea aberație dar....asta este...probabil în opinia ta cu un fier beton arunci mai mult decât cu o lanseta și ma refer la un fier beton de 3.90 și 400 de grame ;) ce ma intriga și mai mult este ca tu și crezi în asta și mai presus încerci sa convingi oamenii ca asa este :))))
Eu o sa ma opresc în a răspunde tuturor mesajelor tale referitoare la casting și frustrărilor tale din acest domeniu pentru ca se pare ca nu are rost....am spus tot ce a fost de spus și nu ai de cat sa crezi ce vrei tu și cum vrei tu ca este singura soluție ;)
Mult succes în continuare în ceea ce faci și sper sa am timp sa onorez concursul tău de casting cu Spod. Apropo de ce nu îl faci cu 0.25 !? Poate sunt șanse de vânt bun și se poate schimba recordul;)
Cristi, eu am incercat sa excelez in tot ce a contat pentru mine, sau in ce conteaza cu adevarat in viata.
Nu m-ai vazut sa ma antrenez pentru casting. Pescuitul inseamna altceva , iar "castingul" pe care il practic eu a obtinut rezultate in pescuit pe care nu cred ca le vei avea vreodata. Asa ca sunt foarte multumit cat arunc. Peste toate astea,noi discutam pe un site de pescuit, nu pe unul de casting.
Discutia trebuie sa fie una omeneasca, pentru a ajunge la un numitor comun. Nu ti-am dat cu flit niciodata, asa cum incerci tu sa faci acum ca un mare aruncator ce esti.
In cateva luni de antrenament, sunt multi oameni luati de pe strada care pot sa fie in casting langa tine. Daca incerci sa ii iei "de pe strada" si sa ii pui in pescuit chiar si langa tine, poate dureaza ceva ani. Pana la mine este cale lunga. :)
Nu ma intereseaza lucrurile pe care le pot face imediat oamenii.

Revenind la o discutie la locul ei, fara fumuri de pescari sau de aruncatori:
In opinia mea castingul inseamna NUMAI PESCUIT, inseamna distante maxime cu lansete uzuale, medii ca putere, accesibile oricui ca incarcare. Nu ma intereseaza cu spoduri, nu ma intereseaza cu 3 lbs, nu ma intereseaza cu limitarea plumbului sau cioplitul lui la 106,57g , pentru ca in pescuit variatiile greutatilor aruncate sunt de zeci de grame, deci nimic fix ca gramaj.

In opinia ta castingul inseamna cu orice, cu orice lanseta, cu orice plumb, ( inclusiv cu 18g vad ca studiezi ), deci cu lucruri care in mare parte nu au legatura cu pescuitul real.
Poate de aici parerile diferite in a face un concurs cat mai util participantilor.

Legat de partea fizica a lucrurilor, ai sa te lamuresti cum sta treaba. Discutam inutil.
Spuneai de 18g in castingul de afara. Ai vazut cu ce lansete se arunca cu 18g ? Pe principiul tau trebuia sa se arunce cu feedere, dar nu, concurentii aleg tot lansete foarte puternice, mai puternice ca orice spod de la noi :!:

Voi, cei buni in casting, datorita antrenamentelor v-ati obisnuit cu o miscare optima aruncarilor cu plumbi grei. Asa cum te obisnuiesti cu aruncarile cu spombul cand nadesti. Aruncarile sunt mai lente, pentru a obtine maximum de distanta. Cu cad scade greutatea aruncata, cu atat ctreste viteza de executie.
In situatia ta, de proba fizica, atunci cand plumbul coboara ca gramaj, tehnica nu iti permite sa cresti viteza suficient. Cu bratele intinse castigi mult forta, dar pierzi in viteza.
Este exact ca in box, unde lovitura "din fundul curtii" este foarte puternica, dar pana o executi primesti aprozimativ 3 directe.
Un luptator bun loveste si tare, dar stie sa loveasca si rapid. :wink:

Poate o sa ajungem sa facem si testul, dar nu este elocvent. Pe acelasi aruncator se face un astfel de test.
Problema este ca la aruncatorii "buni" testul o sa fie favorabil pentru lanseta mai moale ( ca acestia arunca decat in forta) , iar la aruncatorii cu o tehnica spre "viteza" , o sa castige lanseta mai tare.
Asa ca iar nu rezolvam nimic.


Alt exemplu.
Recunosti ca fiecarui aruncator, pe un anumit tip de lanseta, i se potriveste mai bine un anumit gramaj.
Alta tampenie din punct de vedere fizic, care in practica este adevarata pentru fiecare in parte.
Pai daca un lucru este "adevarat" numai la tine, tu consideri ca este lege a fizicii ?
Asa gandesti si cu plumbul de 100g vs. lanseta moale sau tare.

Alt exemplu.
Metoda ducerii la extrem.
Hai sa dam cu 20g, ca tot spuneai de gramajul asta.
Eu dau tot cu Class-ul si tu dai cu o lanseta de spinning, "ca se potriveste mai bine ".
Merge ?
Poate asa se vede mai clar ...

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Mihalcea Cristian »

O sa îți răspund de data aceasta pentru ca abordat mai pertinent subiectul (nu cu mult dar merita un răspuns;) )
Pentru mine niciodată nu a existat cuvântul casting ci doar expresia pescuit la distanta;)...personal am ajuns sa investesc creier și antrenament doar ca sa pot folosi totul în pescuit. Ca o paranteza dacă aveam timpul tău ( cunoștințe am mai multe decât crezi tu ;) ) nu eram departe de tine ca și rezultate poate chiar acolo cu tine sau poate chiar mai bune ca eu pot da mai sus :))))))
Știu ca nu te antrenezi ca sa arunci mai bine. Tu ești un învingător și probabil acum ceva timp ai încetat sa mai încerci pentru ca ai văzut ca nu e pentru tine ( nu ma înțelege greșit dar nu cred ca o sa spui ca nu ai vrea sa pescuiești la aceeași distanta cu 0.25 în loc de 0.18 ;) )
E normal ca pe fiecare sa avantajeze un anumit plumb :)))) e perfect fizica ce se întâmplă :) și nu e fizica mea ;). Este fizica în care trăim și practic este matematica în acest moment pentru ca dacă vrei putem sa ne gândim la.o ecuație care sa descrie o aruncare :)...dacă eu arunc 100 metri cu un un plumb de 100 grame cu un echipament X și o tehnica Y ( tehnica ma.refer la.viteza de execuție implicit a plumbului pentru ca asta da distanta ) și vi tu cu același echipament dar cu tehnica Z și vrei sa dai tot 100 de metri va trebuii sa schimbi ceva pentru ca X diferit de Z...distanta este aceeași, echipamentul este același asa dar singura componenta care rămâne de schimbat este acel 100 grame;) Fizica nu e doar a mea altfel ar merge doar în cazul meu ;)
Noua tehnica care am gândit-o acum 2 ani și care sa răspândit ca un virus ( este și predata în România de către oameni care habar nu au ce fac când arunca :)))))) dar e ok având în vedere gena românească:))) ) se datorează doar existentei fizicii ;)
Acum nu ți se mai pare testul cu lansetele relevant !?!?!?interesant având în vedere înverșunarea ta din acel moment...dar sunt sigur ca ai mai reflectat un pic și ai înțeles ca de data asta nu ai avut dreptate ;)eu însă de abia aștept sa fac testul pentru ca o sa ma distrez foarte tare când o sa arunc cu 100 de grame în cer folosind un King size ( am văzut ca nu îți place cu brandurile ;) )
În profesionist se arunca cu 18 grame exact cu aceleași lansete ca la plumbii mai mari însă ghici ce...fizica le permite pentru ca tehnica folosita este total diferita;)
Nu vrei sa auzi de 3 lbs și spod ca într-adevăr nu sunt folosite la noi în pescuit însă în același timp când ai scos Mtx 14 spod ai lăsat sa se arunce cu spodul ( nu e nimeni fraier sau cel puțin eu nu sunt ;) ) și acum faci concurs cu Spodul :)))) pe mine ma amuza multe lucruri care le scrii pe aici dar în același timp îți apreciez inițiativele.Daca nu ai fi tu unde și-ar mai încordat băieții mușchii!? :) (acei 5 băieți care se lupta pentru podium totdeauna ca restul nu au nici o șansă:( dar lasă să îi criticam pe cei din Bulgaria și Turcia pentru asta ca de, dacă nu e în Românica făcut nu e domle' bun :( și doar la critica noi suntem cei mai buni :) )
Când mai discuți de "voi aruncatori datorita antrenamentelor " sa nu ma mai incluzi te rog pentru ca eu m-am antrenat pe câmp în jur de 30 de zile toată viata mea ;) și ar fi foarte deplasat sa ma alături celor care se antrenează într-o iarna atât:)))))
Aruncări mai lente cu Spodul !?!?!? Când merg la casting pentru mine orice aruncare e totul sau nimic indiferent de categorie ;)
Cu bratele întinse pierzi viteza !?!?!? Nu vreau sa cred ca mintea ta a reușit sa debiteze asa ceva :( cu cat lanseta este mai sus cu atât distanta pe care o sa tragi cu stânga va fi mai mare ceea ce se concluzionează cu o viteza mai mare ;) Eu sunt de departe un aruncător cu procentaj mare pe viteza dar este și forța implicata ca de, cum ai putea sa ai viteza fără forță.
Spui că viteza avantajează lansetele rigide și forța pe cele moi !?!?!!? Pai cum se face ca întotdeauna ai scris ca Eu am șanse sa pierd la Spod !? Pai nu trebuia sa fiu eu cel mai liniștit la Spod și sa îmi fie teama la.3 lbs :))))
Testul o sa îl fac personal cu ambele variante de lansete și o sa ma asigur ca găsesc zona optima a plumbului pe blank pentru distante maxime atât pe 3 cat și pe King;)
Când discutam despre casting după cum ai spus și tu ne interesează distante extreme asa dar dragul meu nu te mira ca se pilesti plumbul;) Tehnica care o obții mergând la.antrenamente și faptul ca înveți sa îți corelezi plumbul pentru lanseta și tehnica ta ( gramajul și poziționare pe blanc ) sunt atuuri in pescuit si este UNA iar sa mergi la un concurs de aruncari și sa vrei sa arunci maxim ajutându-te de orice ( pilitul plumbului) este ALTA ;)
Îmi pare rău dar dacă fac experimentul tău cu class versus spinning nu prea am ce sa descopăr ca se cam știe răspunsul...bratul forței mele scade considerabil și nu prea am.cu ce sa ajustez ecuația atât de mult având în vedere ca greutatea plumbului în acest caz este o constanta;)

Sper ca am mai limpezit apa acum și îmi pare rău dacă tu ai ajuns sa crezi ca "omul inteligent " care ma considerai s-a transformat într-un " doua clase " care sa dea "flit"......
Ți-am acceptat opiniile și mi-am dat seama ca nu ajung nicăieri pentru ca pentru tine scenariul este deja scris și nu îl mai poate schimba nimeni chiar dacă pe alocuri scenariul scârțâie rău. Ceea ce tu numești "flit" eu numesc în limbajul meu "respect de opinie" dar fiecare e liber sa îl vadă asa cum vrea......ca sa dau "flit" ar trebuii sa ma cobor prea mult ceea ce nu o sa se întâmple pentru ca este contrar unui pilon central al gândirii mele și anume Evoluează ;)
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Avatar utilizator
dani dan
Pescar de competitie
Mesaje: 325
Membru din: Mar Iun 14, 2011 19:55
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de dani dan »

de ce nu faceti voi doi echipa????
un lansator si un mare strateg???
vedem si noi combinatia perfecta :lol: :lol: :lol:
cand arunca mihalcea cu mtx mi se parea ca sunteti cuplu' perfect :wink: :wink:
amu' zici ca n-aveti ce manca :oops:
de ce nu vorbiti la telefon sa gasiti o simbioza...ceva :wink:
m-am saturat sa va citesc postarile...si mai apar si iubitele mele...ca mustele...gabriela si bogdana...
va pupa tata :wink:
la multi ani :!:
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de gabi1 »

@ The LORD of the DRINKS,
Să nu spui că scrii și poezii că mă duc să mă îmbat !!!:)
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mihalcea Cristian scrie: În profesionist se arunca cu 18 grame exact cu aceleași lansete ca la plumbii mai mari însă ghici ce...fizica le permite pentru ca tehnica folosita este total diferita;)
Pai si eu ce iti spun, ca nu mai face fata lumea cu cititul.

Ca sa arunci optim cu plumbi mai usori , nu este obligatoriu sa folosesti o lanseta mai moale.
Tot o lanseta foarte tare este necesara, dar cu alta tehnica. :!:
Asta aleg profesionistii din casting :!:
Pai atunci cum limitarea plumbului poate sa limiteze si puterea lansetei intr-un concurs de casting?
Ne bazam ca nu are nimeni tehnica necesara si ca toti vor fi nevoiti sa foloseasca lansete mai moi ?!

Cu toata tehnica ta si cu toata forta si cu tot studiul tau in casting, diferenta intre noi doi la aruncari ...este de maximum trei sutimi la fir.
Adica ce faci tu cu 0,25 fac eu cu 0,22.
(Daca vrei sa o facem 0,25 vs. 0,18 cum afirmi, pai punem si miza pe treaba asta. Iti dau si cota 2 la 1).
Eu aleg sa fiu mai atent cu firul, sa fie proaspat si fara defecte, chiar daca folosesc unul foarte subtire. Indirect sunt mai atent si cu pestii, avand mai putine scapari in drill.
Fiecare cu alegerile lui.

Spui de mine, cu pescuitul, ca se datoreaza timpului.
Timpul este acelasi pentru toata lumea Cristi. Ca si in casting, tot tehnica face diferenta. Fiecare gestioneaza timpul asa cum crede si numai rezultatele spun valoarea deciziilor.

Legat de lansete, am stat ani buni pe balti, am vazut ce este nevoie, am facut lansete si asa le recomand.
Nu recomand in fiecare zi altceva, in functie de niste criterii pe care nu vreu sa le pronunt.
Cand am facut o lanseta am investit mult timp ( ca si in pescuit, cum spui tu ) si mi-am sustinut ideile cu investitii materiale majore, nu cu vorbe fara nicio acoperire, azi unele, maine altele.

Legat de concursul de casting cu SPOD-ul, mi-am spus parerea pe topicul respectiv, inainte sa-ti spui tu parerea despre ce cred eu legat de spod.
Ca sa vezi cum se leaga lucrurile . :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Dan Mitranescu »

:(
dani dan scrie:de ce nu faceti voi doi echipa????
un lansator si un mare strateg???
vedem si noi combinatia perfecta :lol: :lol: :lol:
cand arunca mihalcea cu mtx mi se parea ca sunteti cuplu' perfect :wink: :wink:
amu' zici ca n-aveti ce manca :oops:
de ce nu vorbiti la telefon sa gasiti o simbioza...ceva :wink:
m-am saturat sa va citesc postarile...si mai apar si iubitele mele...ca mustele...gabriela si bogdana...
va pupa tata :wink:
la multi ani :!:
Am facut echipa, dar ceva nu a mers bine ... :(

P.S. Daca faci tu cu Gabi1, poate ca o sa mearga. :D

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de carbocalm »

:wink:
Fişiere ataşate
15726775_1251496484930920_3411847292266362518_n.jpg
15726775_1251496484930920_3411847292266362518_n.jpg (31.17 KiB) Vizualizat de 1802 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”