Sibiu casting cup

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sibiu casting cup

Mesaj de osc1or »

eugen dragnea scrie: ca si eu daca ma antrenez pe camp si in sala vreo 2 luni,bag cateva serii de anabolizante si iau o doza de coca inainte de aruncari s-ar putea sa urc pe podium...

O doza de coca cola?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de gabi1 »

Caramel cu miere de salcâm ie cea mai mishtoacă! :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de DumiD »

eugen dragnea scrie:Din punctul meu de vedere nu este nici o diferenta intre concursurile de casting la care participa pescari si smardoiasii de la balci care dau cu pumnii intr-o minge care le arata ce fortosi sunt ei...nici campionii de casting nu demonstreaza ca sunt pescari,nici maimutoii aia de la balci ca au talent de pugilisti...
Amuzant, dar neadevarat. Sa stii sa lansezi departe te ajuta in mod real la pescuit, si baietii astia care se intrec in casting se "bat" mai degraba in tehnica decat in forta, ca era mai simplu un skandenberg altfel. Cred ca poti castiga ceva metri in plus fara sa mergi sa sala studiindu-i, era valid punctul tau de vedere daca te duceai pe camp si vedeai d-alde mine, care aruncam 130-140m cu fir de 0.18 :D . Si daca ai noroc sa dai de vreun Mayweather sau vreun GGG la balci cand dau cu pumnul in mingea aia vei fi surprins cate chestii noi poti afla, cam asa si aici...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
eugen dragnea scrie:Din punctul meu de vedere nu este nici o diferenta intre concursurile de casting la care participa pescari si smardoiasii de la balci care dau cu pumnii intr-o minge care le arata ce fortosi sunt ei...nici campionii de casting nu demonstreaza ca sunt pescari,nici maimutoii aia de la balci ca au talent de pugilisti...
Amuzant, dar neadevarat. Sa stii sa lansezi departe te ajuta in mod real la pescuit, si baietii astia care se intrec in casting se "bat" mai degraba in tehnica decat in forta, ca era mai simplu un skandenberg altfel. Cred ca poti castiga ceva metri in plus fara sa mergi sa sala studiindu-i, era valid punctul tau de vedere daca te duceai pe camp si vedeai d-alde mine, care aruncam 130-140m cu fir de 0.18 :D . Si daca ai noroc sa dai de vreun Mayweather sau vreun GGG la balci cand dau cu pumnul in mingea aia vei fi surprins cate chestii noi poti afla, cam asa si aici...
Problema este ca pe Mayweather nu o sa-l vezi niciodata la targuri sa dea cu pumnul gol in bilele alea, cum nici nu ai sa vezi pe vreunul care da acul aparatului peste cap, ca face vreodata performanta intr-un sport care implica datul cu pumnul. :wink:

Niciodata unul cu "rezultate" in targ, nu o sa-i spuna lui Mayweaather ca: " putea sa se antreneze si el putin cu bila aia de la aparat, ca sigur ii prindea bine in boxul profesionist ..." . :wink:
Nu de alta, dar aparatele de masurat performanta sunt total diferite in cele doua variante.
P.S. Mai bine ca Mayweaather nu arata nimeni asta. :D

black_skll
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 07, 2016 21:32

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de black_skll »

Sunt total de acord cu domnul Nicu Dinescu! Are dreptate in tot ceea ce spune. Aruncarile dumnealui sunt ,,customizate'' pe tehnica personala, care are la baza doar forța fizica si nimic altceva. Dupa cum se observa si din filmuletele postate pe internet, Nicu nu are nicio treaba cu tehnica domnului Mihalcea. Sunt sigur ca, daca bulgarul Dimov arunca pe tehnica ,,Dinescu Nicolae'', recordul ar fi fost cu cativa zeci de metri mai bun. Tot criticați rezultatele altora obtinute la concursurile desfasurate in Ungaria, Turcia, Bulgaria. Mai bine lasam orgoliul personal si ,,invențiile'' si incercam sa ajungem la struguri, chiar daca la prima vedere par cam acri. Si un mic sfat pentru domnul Dinescu : ar trebui sa ştiti ca un cercetator /inventator stie cand si cum sa faca abuz de cratimă! Fire intinse si succes tuturor celor care participa in competitiile de casting si de pescuit!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Dan Mitranescu »

Pentru mine Nicu Dinescu are cea mai buna tehnica de casting adecvata pescuitului.
Dovada o face faptul ca detine cele mai multe podiumuri in concursuri de casting carp, in tara care a inventat cu ani buni inaintea celorlalte tari acest gen de aruncari, in tara in care au fost facute de 10 ori mai multe concursuri de acest fel in comparatie cu alte tari.
Este tara unde gasesti deja zeci de aruncatori care depasesc 200m, nu unul , doi, cum sunt in alte parti si aceia mai mult pe baza de "ruleta" si fara nicio legatura cu pescuitul.

Peste toate astea, Nicu Dinescu are zeci de concursuri de pescuit la crap castigate, lucru ce demonstreaza ca tehnica lui este destinata pescuitului.

P.S. prefer sa il ascult pe un site de pescuit la crap pe Nicu "fara cratima", in detrimentul celor care pun cratima la locul ei ..., dar nu spun nimic niciodata.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Vladut Mateianu »

Dan Mitranescu scrie:Pentru mine Nicu Dinescu are cea mai buna tehnica de casting adecvata pescuitului.
Dovada o face faptul ca detine cele mai multe podiumuri in concursuri de casting carp, in tara care a inventat cu ani buni inaintea celorlalte tari acest gen de aruncari, in tara in care au fost facute de 10 ori mai multe concursuri de acest fel in comparatie cu alte tari.
Este tara unde gasesti deja zeci de aruncatori care depasesc 200m, nu unul , doi, cum sunt in alte parti si aceia mai mult pe baza de "ruleta" si fara nicio legatura cu pescuitul.

Peste toate astea, Nicu Dinescu are zeci de concursuri de pescuit la crap castigate, lucru ce demonstreaza ca tehnica lui este destinata pescuitului.

P.S. prefer sa il ascult pe un site de pescuit la crap pe Nicu "fara cratima", in detrimentul celor care pun cratima la locul ei ..., dar nu spun nimic niciodata.
F. bine punctat. Si eu apreciez aruncatorii la distanta, dar DOAR daca sunt si pescari in acelasi timp ! In clipa in care respectivul castiga si concursuri, inseamna ca are si creier pe langa muschi si tehnica ! :wink:

PS. Jos palaria in fata lui Nicu, un baiat cu mult bun simt care nu sufera de el !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

nicudinescu
Mesaje: 90
Membru din: Lun Apr 01, 2013 20:21

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de nicudinescu »

Va mulțumesc pentru aprecieri,hai sa ne aducem aminte de unde am plecat si unde am ajuns ,datorită unor persoane care se implica in dezvoltare pescuitului la distanță si nu numai.

PS. Eu unul ii multumesc lui Dan ca ,datorită lansetelor hakuyo am ajuns printre cei buni.

Ady Toader
Mesaje: 311
Membru din: Mar Aug 28, 2012 14:18
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Ady Toader »

Foarte amuzant topicul!
" Eu cu cine votez ?!" :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Sibiu casting cup

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Ady Toader scrie:Foarte amuzant topicul!
" Eu cu cine votez ?!" :lol: :lol: :lol:
Cu Dragnea :mrgreen:
catch&release

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”