Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Sionut »

Dan Mitranescu scrie:Eliminarea taxei anpa este numai pregătirea pentru ce va urma. Toate apele se vor putea concesiona sau gestiona de asociații. Asa ca nu mai plătim anpa, dar o sa plătim bonuri, afilieri sau cotizații. :wink:

Asa e si acum :D
CS APS

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sionut scrie:
Dan Mitranescu scrie:Eliminarea taxei anpa este numai pregătirea pentru ce va urma. Toate apele se vor putea concesiona sau gestiona de asociații. Asa ca nu mai plătim anpa, dar o sa plătim bonuri, afilieri sau cotizații. :wink:

Asa e si acum :D
Eu nu am auzit de concesionari pe Olt si Dunăre. Adică pe asa zisele ape publice pentru care se plătea permis anpa.

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Sionut »

Dan Mitranescu scrie:
Sionut scrie:
Dan Mitranescu scrie:Eliminarea taxei anpa este numai pregătirea pentru ce va urma. Toate apele se vor putea concesiona sau gestiona de asociații. Asa ca nu mai plătim anpa, dar o sa plătim bonuri, afilieri sau cotizații. :wink:

Asa e si acum :D
Eu nu am auzit de concesionari pe Olt si Dunăre. Adică pe asa zisele ape publice pentru care se plătea permis anpa.
Dupa Ordinul de pescuit valabil acum, ca o Asociatie sa aiba voie sa vanda permise, trebuie sa aibe cel putin o zona in concesiune, pe care poate sa solicite o taxa (daca doreste).
Nici eu nu am azuzit de vre-o asociatie sa solicite taxa, desi legal ar putea-o face.
CS APS

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sionut scrie: Dupa Ordinul de pescuit valabil acum, ca o Asociatie sa aiba voie sa vanda permise, trebuie sa aibe cel putin o zona in concesiune, pe care poate sa solicite o taxa (daca doreste).
Nici eu nu am azuzit de vre-o asociatie sa solicite taxa, desi legal ar putea-o face.
Legal, din cate stiu eu, pe nicio apa publica ( rauri si Dunare ) nu este nevoie de acordul ,platit sau nu, al vreunei asociatii pentru a pescui. Este suficient permisul anpa.
Tot legal si tot din cate stiu eu, apele astea publice nu se puteau concesiona.

Acum se discuta intre smecheri (si am auzit si eu :D) ca de la anul toate cursurile de apa se vor putea concesiona sub anumite contracte, atat de asociatii cat si de persoane fizice/juridice.
Adica daca vreau sa-mi iau un baraj pe Olt si nu mi-a sarit deja randul :wink: , pot sa o fac.

Cand anpa stie ca asta o sa faca de la anul este normal ca nu mai poate sa vanda de doua ori acelasi lucru, ca ii sare lumea in cap si asa ca face "fapta asta buna", sa nu mai ia bani direct de la pescari. Ii ia de la concesionari. :wink:
Dar pescarii tot vor plati. Chiar si mai mult.

Poate este bine , poate este rau. Nu stiu.
Cunosc o situatie in care a fost mult mai bine ca populatie piscicola. Totusi pentru anumite categorii sociale sau oameni pentru care singura bucurie in viata a ramas sa priveasca apa concentrati pe o tresarire a plutei, sigur nu a fost o placere.
Partea deranjanta este ca nimeni nu se gandeste si la ei si aici vorbim de stat.

Vom vedea, deocamdata sunt zvonuri, dar treaba asta cu scoaterea taxei se leaga prea bine.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de gabi1 »

Politichia asta-i dată naibii la prosteli, și lumea încă mai pune botu'.
Aparent ne dă gratis o măslină,până se văd instalați, pentru ca ulterior(4ani) să ne c*căm un butoi.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Ovidiu Bunea »

off: Si cu ce va incurca pe voi Biserica ? Care-i problema voastra ca se construiesc biserici, catedrale, etc ? Va obliga cineva sa dati bani din buzunar ? Majoritatea persoanelor care dau bani catre Biserica, dau pentru simplul fapt ca VOR ! Eu n-am nicio problema cu faptul ca sunteti atei(sau ce sunteti), dar lasati frustrarile in alta parte !

on: Dan Mitranescu zice foarte bine ce zice :)
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de gabi1 »

Cică spovedania la patrafir e o dulceață(de nuci verzi). :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Incerci sa pari amuzant privindu-i pe ceilalti de sus dar te asigur ca devii patetic in ochii multora :)
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

dan.b
Mesaje: 325
Membru din: Mar Mai 24, 2011 7:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de dan.b »

ethicalhack scrie:off: Si cu ce va incurca pe voi Biserica ? Care-i problema voastra ca se construiesc biserici, catedrale, etc ? Va obliga cineva sa dati bani din buzunar ? Majoritatea persoanelor care dau bani catre Biserica, dau pentru simplul fapt ca VOR ! Eu n-am nicio problema cu faptul ca sunteti atei(sau ce sunteti), dar lasati frustrarile in alta parte !

on: Dan Mitranescu zice foarte bine ce zice :)
De 2 ori off, off!
Pai problema nu este ca dai tu, eu, ala si ala, pe persoane fizice, asa care vreau sa zic, ci marea problema este ca STATUL nu construieste spitale sau sa le modernizeze pe cele existente, ca mor oamenii de tineri (Colectiv), dar deh, avem catedrale!
Si aici nu-i vorba de ateu sau crestin ci de cu totul alt ceva.

Avatar utilizator
Decebalus
Pescar de competitie
Mesaje: 461
Membru din: Mie Mar 16, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Decebalus »

Dan Mitranescu scrie:
Sionut scrie: Dupa Ordinul de pescuit valabil acum, ca o Asociatie sa aiba voie sa vanda permise, trebuie sa aibe cel putin o zona in concesiune, pe care poate sa solicite o taxa (daca doreste).
Nici eu nu am azuzit de vre-o asociatie sa solicite taxa, desi legal ar putea-o face.
Legal, din cate stiu eu, pe nicio apa publica ( rauri si Dunare ) nu este nevoie de acordul ,platit sau nu, al vreunei asociatii pentru a pescui. Este suficient permisul anpa.
Tot legal si tot din cate stiu eu, apele astea publice nu se puteau concesiona.

Acum se discuta intre smecheri (si am auzit si eu :D) ca de la anul toate cursurile de apa se vor putea concesiona sub anumite contracte, atat de asociatii cat si de persoane fizice/juridice.
Adica daca vreau sa-mi iau un baraj pe Olt si nu mi-a sarit deja randul :wink: , pot sa o fac.

.

:?:

SC Răduță Sporting Tours SRL are concesionate zone inca din 2014
Si mai sunt 3-4 sacali cu concesionari
SpritZCarp

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”