Carlige Crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Serboiu Alexandru
Mesaje: 603
Membru din: Joi Feb 02, 2012 18:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Carlige Crap

Mesaj de Serboiu Alexandru »

atb333atb scrie:La ceea ce spune osc1or as spune ca mai conteaza si sa ai incredere in carlig ca nu se toceste de la miscarea pe substrat si cand vine monstru de 20+ sa intepe impecabil si sa tina pestele. Probabil ca o sa incerc si eu totusi carlige si mai ieftine pentru ca sunt si unele scumpe si renumite care nu ma multumesc iar pe vremuri pescuiam cu carlige no name fara problema. Oricum unele fire de produse "ieftine" fac produse cu unraport pret/calitate imbatabil fara a avea mult de suferit la capitolul fiabilitate. 75% din suma investita in echipament de catre mine sau poate mai mult a urmat drumul chinei. Restul a fost adaosul romanilor :P Singurul produs care sunt sigur ca e din S.U.A. din trusa e firul Power pro de la spod/marker
De asemenea la ce spune legio as adauga ca daca iei un pachet mai scump existota posibilitatea de a face economie pentru ca schimbi carligul la 5 pesti in loc sa-l schimbi dupa 2 buc sau sa arunci 2-3 buc imediat ce le scoti din cutie.
un carlig prost se va toci indiferent de cata incredere ai tu in el sau cat il incurajezi sa nu se toceasca. La unele firme este chestie de noroc sa cumperi plicul bun, in vreme ce alte firme isi respecta numele si fac lucruri de calitate

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Carlige Crap

Mesaj de atb333atb »

Pai deaia imi plac carligele PB. Pot avea incredere in ele ca nu se tocesc. Korda de exemplu sunt mult mai sensibile.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: Carlige Crap

Mesaj de legio1083 »

Multa vreme am trait cu impresia ca printr-o mistterioasa intamplare, gresesc eu ceva atunci cand leg carligele unei anume companii, si pentru ca pe vremea aia setul de ascutit carlige nu exista, am preferat sa ma reorientez catre carlige "pe care stiam sa le leg corect" si care lucrau corect si eficient pt mine.
Cand aveam 30 de trasaturi pe zi, parca imi era indiferent daca ratez 10 sau daca am inca 20 de bip-uri neconcretizate, insa cand aveam 3 pe zi mi-am dat seama ca am nevoie de altceva.

E dificil sa pui toate situatiile intr-o oala si sa tragi concluzii, ca ala e bun si ala nu e chiar asa bun insa partea grozava e ca acum sunt atatea opinii argumentate incat s-au creat si optiuni reale. FIecare stie ce are nevoie, si slava Domnului are si directii in care sa caute solutia care functioneaza pt el.
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carlige Crap

Mesaj de cipica »

incearca Gamaktsu Super Hook! nu ai sa regreti!

Avatar utilizator
Legal
Mesaje: 159
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:40
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Carlige Crap

Mesaj de Legal »

Ok.
Am in vedere sa testez mai multe carlige. Sper sa gasesc niste modele care sa ma " coafeze " .
Va multumesc frumos pentru ajutor!
Fire cat mai intinse!

Avatar utilizator
Neacsu Mircea
Mesaje: 517
Membru din: Joi Mar 24, 2011 19:56

Re: Carlige Crap

Mesaj de Neacsu Mircea »

Madalin Dirla scrie:Mugga de la Gardner :wink:
cu barmeta BIG LIKE
Vice Campion National 2014

iulian_i
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Mar 27, 2010 17:13
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Carlige Crap

Mesaj de iulian_i »

Hayabusa K1 a incercat cineva ?

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Carlige Crap

Mesaj de florinalin »

hayabusa k1 am folosit eu, intr-o montura cu porumb flotant, cu varnish si tub termocontractabil. pot sa-ti spun ca am avut multi pesti prinsi cu ele, isi tin bine varful, dupa 2 partide sunt inca ascutite, insa m-au dezamagit ca si-au pierdut teflonul dupa ele, deja au devenit stralucitoare.... am impresia ca din cauza ca le-am inmuiat cu montura in dip......

Hayabusa L1 a folosit cineva?sunt foarte dezamagit de Korda kurv shank, dupa 2 partide deja sunt tocite rau de tot. Ce e drept ca nu am avut nici un rateu cu ele....dar totusi...dupa 2 partide si cca 25 de ciortani la 4 lansete.....sa schimb carligele...si la cat costa un plic de carlige...parca nu merita.
Am vazut ca hayabusa L1 are cat de cat o forma de kurv shank.....
A bad days fishing is better than a good day at work...

Osiris
Mesaje: 550
Membru din: Mar Dec 08, 2009 22:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Carlige Crap

Mesaj de Osiris »

Fox Arma Point.
Eu folosesc SSC -urile.

negru
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 11:33
Puncte: 0
Localitate: cluj

Re: Carlige Crap

Mesaj de negru »

unde gasesc Nash Fang Twister ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”