Carlige Crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Carlige Crap

Mesaj de ionut72 »

Daca tot se duce pana acolo dupa momitoare sunt si monturile pe perete . :D
http://danmitranescu.ro/236_249/SPECIAL-CRAP.php
:D :D

Prevad ca cineva se va lasa de facut monturi si-ti va mari semnificativ vanzarea la "monturi ready-made"!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carlige Crap

Mesaj de osc1or »

ionut72 scrie:
s-ar putea ca, in functie de ce materiale si accesorii folosesti, sa te coste mai mult de 15 lei!
1) Carlig PB 2,3 lei. Sau Nash 2,5 lei. Sau ...
2) "Line aligna" ACE 1,5 lei. "Line aligna" Fox 2,2 lei.
3) Leadcore Kryston Score Gold cca 6 lei 1 (unu) metru.
4) "Momitor" Mitranescu 3 lei (asta pentru ca autorul topicului a precizat ca va pescui doar cu momitor). Ca, daca adaug un ... "paste bomb" Fox 8/9 lei, am iesit din grafic deja! :)

Si ma opresc aici.
Daca tu crezi ca un incepator care cere sfaturi de unde isi poate lua o montura ca nu stie sa si-o faca singur intelege mare lucru din ce ai scris tu acolo....

Sunt curios cati pescari folosesc line aligner de 2,2 lei bucata si leadcore kryston score de 60 lei rola de 10m...

Eu unul recunosc, fac monturile cu materialele scrise mai sus.. cu carlige baracuda, sasame... am facut si cu korda, si cu gardner dar am ajuns la concluzia ca nu merita atatia bani un carlig care oricum se toceste instant...
La monturile inline in general eu folosesc tija... poate din comoditate, poate din economie, dar imi fac treaba foarte bine cu astfel de monturi.
Paste bomb? pt ce? plumbul striat nu e bun? sau e prea ieftin?
Line aligner? haha.... daca chiar vreau un accesoriu sa imbunatatesc mecanica monturii folosesc intotdeauna shrink tube de 5 lei vreo 20 de tuburi de 10cm lungime... imi ajung 1 sezon..


Cum te simti cand ratezi un lanseu si pierzi o montura de 20 lei? :)) dar cand pescuiesti langa o agatatura si pierzi 30 monturi?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Carlige Crap

Mesaj de pharaoh »

Cum combini leadcore-ul cu momitorul mv2? Daca pescuiesti cu plastice sau porumb line aligner mi se pare o complicatie nejustificata. Doar ca sa arate montura ca o sorcova.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Carlige Crap

Mesaj de ionut72 »

@osc1or

Daca tu crezi ca un incepator care cere sfaturi de unde isi poate lua o montura ca nu stie sa si-o faca singur intelege mare lucru din ce ai scris tu acolo....
Postul ala iti era adresat tie!
Sunt curios cati pescari folosesc line aligner de 2,2 lei bucata si leadcore kryston score de 60 lei rola de 10m...
E irelevant cati o fac! Important e ca exista cel putin unul care o face (eu insumi), ceea ce face adevarata afirmatia mea ca, in functie de materialele folosite, o montura pe care o confectionezi tu insusti poate costa mai mult de 15 lei.
Eu unul recunosc, fac monturile cu materialele scrise mai sus..
Ei bine, noroc cu Dan care a demonstrat ca, daca folosesti acele materiale, e pierdere de vreme s-o faci tu, mai bine o cumperi! :)
Paste bomb? pt ce?
Pentru pasta solubila! :D
plumbul striat nu e bun?
Nu, in ce ma priveste, in cazul monturilor in-line, nu folosesc decat decat "plumbi/paste bomb" Fox!
Line aligner? haha....
Chiar, haha, ce idioti aia care l-au inventat, pierdere de vreme! :lol: Pont gratuit: pot fi refolositi! :wink:
Cum te simti cand ratezi un lanseu si pierzi o montura de 20 lei? :))
Neindemanatic! :lol:
dar cand pescuiesti langa o agatatura si pierzi 30 monturi?
Cand pescuiesc langa agatatura nu pierd, in nici un caz, 30 de monturi, ci, eventual, 30 de plumbi! Care, in cazul asta, nu sunt Fox. Niciodata. Ci din cei ieftini, da 3 lei.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Carlige Crap

Mesaj de ionut72 »

pharaoh scrie:Cum combini leadcore-ul cu momitorul mv2? Daca pescuiesti cu plastice sau porumb line aligner mi se pare o complicatie nejustificata. Doar ca sa arate montura ca o sorcova.
Nu pescuiesc niciodata cu momitor! De 7 ani pescuiesc doar cu boilies-uri, solubile/pasta solubila si pop-up. Niciodata cu altceva (cum ar fi plastice sau porumb).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Carlige Crap

Mesaj de pharaoh »

Am inteles. Omul intrebase ce sa foloseasca pentru porumb si momitor. Dar ne-am cam indepartat de subiect :).
Marius Sârbu

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Carlige Crap

Mesaj de ionut72 »

Omul intrebase ce sa foloseasca pentru porumb si momitor.
Pai, dupa postul lui Dan, sfatul meu e, la modul cel mai serios cu putinta, sa folosesca acele monturi gata facute pe care i le-a indicat acesta. La pretul ala iti iei odata 15-20 de bucati si nu mai ramane decat ca, periodic, sa (re)intregesti stocul.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carlige Crap

Mesaj de osc1or »

Ionut72, ti-am inteles punctul de vedere chiar daca nu prea sunt de accord cu el.
Este clar ca daca te chinui poti face montura si de 30 lei. Se mai gasesc pe la bigfish niste greutati care se ataseaza pe firul de la rig ca sa il ingreuneze "pt o mai buna asezare a firului pe substrat", greutati care parca sunt venite din Transformers.
Mie mi se pare ca nu este nevoie la o montura de atatea briz briz-uri gen line aligner sau pasta tungsten...
Sunt multe accesorii comerciale care pot fi evitate fara probleme.. mii de tipuri de agrafe rapide, anouri de n feluri, de boabe de porumb gen opritori, bilute, opritori si plumbi fox sau cine mai stie ce..
p.s. este strict parerea mea ca pot pescui la fel de bine cu monturi de 5-6 lei ca si cu monturi de 20 lei.


p.s.2. este mult mai bine sa invete sa isi faca singur monturile, nu sa le ia de la Dan... poate vrea sa faca un snow man sau sa pescuiasca cu 1 bob de porumb, si nu se potriveste firul de par... ce face?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Carlige Crap

Mesaj de ionut72 »

@osc1or
Ionut72, ti-am inteles punctul de vedere chiar daca nu prea sunt de accord cu el.
Numai "franarul" Ion Ilici Iliescu voia consens general (in timp ce asmutea minerii asupra noastra in Piata Universitatii!). :evil:
p.s. este strict parerea mea ca pot pescui la fel de bine cu monturi de 5-6 lei ca si cu monturi de 20 lei.
Parere pe care n-am de gand nici macar sa incerc sa ti-o schimb!
Se mai gasesc pe la bigfish niste greutati care se ataseaza pe firul de la rig ca sa il ingreuneze "pt o mai buna asezare a firului pe substrat", greutati care parca sunt venite din Transformers.
:D :D

Ai sa razi: si p'alea le folosesc.

http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... ights-4644

Si astea sunt refolosibile!
p.s.2. este mult mai bine sa invete sa isi faca singur monturile, nu sa le ia de la Dan...
Deja am fost de acord cu asta. E adevarat, nestiind cat costa cele de la Dan! :D

Pe care, oricum, n-are cum sa-ti ia mai mult de ... 3 incercari sa inveti sa le faci singur! Ca, daca-ti ia, tot ce se poate ca "pescuitul la crap" sa nu fie pentru tine! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Carlige Crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

Romania a iesit Campioana Mondiala acum un an.
Ce monturi au folosit pescarii de la Energy sa ajunga la un asemenea rezultat ?
Cati concurenti folosesc aceeasi montura , cu plumb sau momitor in functie de situatie ?
Cat costa o montura de acest fel si din ce era compusa ?
Nu sunt ei informati sau nu au mijloacele materiale pentru a pescui cu altceva ? Oare !? :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”