Discutii diverse lansete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Dan Mitranescu »

viper28 scrie:Salut baieti,

Dl Dan, daca maine se va deschide un topic lanseta x vs lanseta y dumneavoastra veti recomanda MTX..direct pe acel post.
Ati tinut mortis sa mentionati de punctele de articol din lege, in conditiile in care dumneavoastra ati prezentat lansetele comercializate pe postul altei lansete apartinand altui brand.
Cand am scris cele citate de dumneavoastra, a fost pur si simplu sa imi exprima parerea. Parerea unui simplu utilizator (nu field tester, nu promoter, nu pion, nu nimic). De aia suntem la sectiunea "COMENTARII ECHIPAMENT CRAP".

Prefer sa inchiei orice postare pe acest subiect aici. Sincer as prefera ca toate postarile "pe langa" din acest topic sa fie mutate! Mi se pare mai corect asa.

Legat de intrebarea ta, Osc1or: ca lansete de rezerva le folosesc pe ale lui Jugaru si pe ale lui Chivu!
Gresiti. Daca maine se deschide un topic in care apare o informatie cu care nu sunt de acord, care nu are nicio sustinere probatorie, contra careia am argumente ce se pod dovedi oricand, care imi afecteaza munca, imaginea si bugetul, ... reactionez.

Ati spus ca o lanseta are cel mai bun raport calitate pret de la noi din tara.
Surpriza, concurez si eu pe treaba asta.

Ca sa intelegeti mai bine, ca poate daca nu sunteti implicat :
Vine unul si spune : "eu sunt cel mai destept din tara". Pai in momentul ala, cei care au muncit sa faca o scoala, au si ceva realizari in viata, ii spun: "bai baiatule, ia spune tu de ce crezi ca esti cel mai destept din tara, ca si noi ne-am zbatut pentru asta ". Si din discutii vor vedea cum sta treaba. Este un lucru absolut normal.

Legat de unde este scrisa o defaimare, reclama mincinoasa sau reclama comparativa ( ATENTIE ) care incalca legea, trebuie oferit dreptul la replica, atat timp cat este un spatiu public.

Legat de reclama comparativa, legea spune clar ca pedepseste numai situatia in care cineva face reclama unui produs in legatura cu altul , mintind .
Daca eu vin si spun ca lanseta mea are parametrii necesari aruncarii mai buni ca o alta lanseta, de la alta firma, SI NU POT SA ARGUMENTEZ SAU DEMONSTREZ ASTA, atunci legea ma penalizeaza. In rest nu este nicio problema, poate numai de etica.

Nici eu nu doresc ca aceste discutii se atinga in vreun fel imaginea unui nou brand romanesc ( am eu o slabiciune pentru treaba asta ... ).
Ce vreau eu sa se inteleaga este ca la orice atingere a muncii pe care o fac sunt obligat sa reactionez, conform ideii pe care mi-am construit afacerea.
Este greu sa prezinti singur un produs pe care vrei sa il promovezi, este greu sa tii adaosuri minime pe produse pe care ai super reclama, este greu sa platesti intrecerea intre lansete cand stii ca o reclama cu impact mai mare si mai benefica este sa platesti direct oameni care arunca cu lansetele si vorbesc despre ele public. Nu am ales drumul asta ...
Singurul avantaj pe care il am ramane cel din "lupta" directa, concreta, cu probe, cu argumente.
Va rog sa ma intelegeti ca pe asta nu am cum sa il sar. :wink:
Asa ca indiferent cum o faceti, din dragoste pura, sau dragoste platita, comparati in continuare cu Velocity asa cum ati inceput :) sau cu orice altceva doriti, fara sa bagati nici macar un deget prin gard :) . Repet, imi faceti un avantaj. In situatia actuala nu vreau sa il am, dar nici nu pot sa ma fac ca nu il vad.
Va multumesc pentru intelegere si va asigur de toate gandurile bune.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Dan Mitranescu »

romanraul scrie:Nu neaparat...
Iti cumperi lansete sau orice in viata asta pentru ce ai nevoie... Daca pescuiesti pe balti gen Corbu unde esti nevoit sa iesi mai in fata cumperi lansete cu actiune rapida daca pescuiesti pe bati gen Hermes Peris sau care au max 150 m pana in mal cumperi ce vrei dar iesi pe camp si lucrezi la tehnica...
Era vorba despre faptul ca in unele standuri sunt atat lansete moi cat si tari.
Eu am spus ca alea moi sunt pentru ca nu exista posibilitatea de mai multe tari. Cel putin pe la pescarii pe care ii cunosc.
Nu stiu pe nimeni care sa aiba posibilitatea sa dea cu 8 lansete Elite D pe Hermes Peris si sa se prezinte cu 4 Elite D si cu 4 Vulkan insotite de antrenament pe camp.
Mai ales pe o balta unde momitorul combinat cu sac solubil face de multe ori legea.
Zic si eu ...

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de marian_popescu »

Dooomnu' Dan, pai tocmai matale te-ai găsit sa dai altora cu legea-n cap, la cate fake-uri ai vandut in toți anii ăștia si la cate-or mai fi la regimul vamal....

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de viper28 »

Gresiti. Daca maine se deschide un topic in care apare o informatie cu care nu sunt de acord, care nu are nicio sustinere probatorie, contra careia am argumente ce se pod dovedi oricand, care imi afecteaza munca, imaginea si bugetul, ... reactionez.

O singura intrebare am si cu ea inchei interventia mea pe subiectul deschis de dumneavoastra: imi puteti spune unde si in ce context, ceea ce am spus despre Elite D va afecteaza munca, imaginea si bugetul?
Nu am facut nici cea mai mica referire rautacioasa la adresa lansetelor dumneavoastra, oricum departe de mine acest gand! Pur si simpu este doar o parere personala.
Apreciez oamenii care au facut un business din pasiunea lor. Jos palaria in fata lor!

Va urez fir intins si mult succes in ceea ce faceti!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:Dooomnu' Dan, pai tocmai matale te-ai găsit sa dai altora cu legea-n cap, la cate fake-uri ai vandut in toți anii ăștia si la cate-or mai fi la regimul vamal....
Daca nu vindeam eu produse ce-si merita banii, nici dumneavoastra nu cred ca mai mergeati la pescuit. Asa ca am facut un lucru bun, zic ... Sau asa v-am nenorocit ? :)
In alta ordine de idei, confundati fake-urile cu produse vandute de mai multe branduri ( un lucru absolut normal ), cu produse in afara legii sau cu produsele ieftine.
In afara de obsesia rachetelor de nadire vandute de 10 importatori si 300 de magazine, un desucheat de rod-pod de care am spus intotdeauna ca este o prostie ( si dovada ca nu mai vorbeste nimeni de el ), in rest numai fake-uri am vandut : lansete, mulinete, avertizori, picheti, saci solubili, .......
Ca sa nu pareti in continuare un obsedat de spusele mele, ia spuneti ce fake-uri am vandut, vand sau recomand eu ?

Vedeti, la cacaturi din astea reactionez, la atacuri gratuite. Recunosc ca imi plac, ca fara ele nu spun ce am de zis. :)

Hai sa nu stricam topicul lui Maxx si Chivu, ca deja imi este jena. Daca poate un moderator sa ne mute de aici, il rog frumos.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Dan Mitranescu »

viper28 scrie:Gresiti. Daca maine se deschide un topic in care apare o informatie cu care nu sunt de acord, care nu are nicio sustinere probatorie, contra careia am argumente ce se pod dovedi oricand, care imi afecteaza munca, imaginea si bugetul, ... reactionez.

O singura intrebare am si cu ea inchei interventia mea pe subiectul deschis de dumneavoastra: imi puteti spune unde si in ce context, ceea ce am spus despre Elite D va afecteaza munca, imaginea si bugetul?
Nu am facut nici cea mai mica referire rautacioasa la adresa lansetelor dumneavoastra, oricum departe de mine acest gand! Pur si simpu este doar o parere personala.
Apreciez oamenii care au facut un business din pasiunea lor. Jos palaria in fata lor!

Va urez fir intins si mult succes in ceea ce faceti!
Ati spus despre Vulkan ca are cel mai bun raport calitate/ pret din tara.
In timp ce eu de 10 ani muncesc la MTX14 sa tin treaba asta . Se pare ca degeaba...

Ati spus despre Elite D ca inglobeaza toate calitatile unei lansete bune si ca NICIUNA ( exact asa scris ) nu mai face treaba asta.
Ori si eu cred despre Class ca face acelasi lucru, plus ca am si ceva sustinere din locul unde oamenii chiar stiu ce inseamna o lanseta, nu asa ... pareri personale pe forumuri.

Acest lucru mi-a afectat pe langa suflet si bugetul, pentru ca de cand ati scris asta si pana acum nu am mai vandut niciun Class.

P.S. va rog eu sa vorbim orice doriti, dar pe privat. Nu vreau sa mai fiu nevoit sa raspund aici, pentru ca inevitabil fac si lucruri pe care nu mi le doresc. Plus ca am "fanii" mei si daca apar toti trei, distrugem topicul. Este pacat.

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Lucian Manea »

Salut Dan,

Am inteles punctul tau de vedere si te-as ruga (daca se poate) sa combati cele spuse de orice membru al forumului fara sa "atingi" in stilul caracteristic brand-ul Select Baits. Ca sa fiu mai explicit, este perfect normal sa nu fii de acord cu cele spuse de Catalin, dar nu este etic sa arunci cu ironii fine catre un alt brand. Stiu ca ti-ai facut "incalzirea" cu nume precum Fox, Free Spirit, Century si altii, dar te rog mult sa te rezumi la combaterea ideilor si parerilor, prin argumente, fara sa tai in dreapta si in stanga.

Eu, cat si Marian, nu am mentionat nicaieri numele de Hakuyo pe acest topic. Si nici brand-ul Select Baits nu a fost pomenit de catre noi pe vreun topic care avea ca subiect brand-ul tau.

Multumesc,
Lucian
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie: Pai, si atunci, cum iti explici ca exista destui pescari, care au cate 2 seturi de lansete: unele super rapide si unele mai moi?

Ca, detinand si folosind setul de lansete rapide, e evident ca nu poti spune despre ei ca nu au o tehnica buna de lansare, ca nu pierd pestele ca nu stiu sa foloseasca frana etc.
Iti spun eu cum. Alea mai moi au apucat sa le cumpere inainte si cum nu intotdeauna ai nevoie de distanta maxima, le tii si pe alea dupa tine pentru pescuitul aproape.
Pai, de ce le mai tin, nu pot sa pescuiasca aproape cu alea tari? Sau au prea mult loc de depozitare si n-au cu ce sa-l umple? :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
viper28 scrie:Gresiti. Daca maine se deschide un topic in care apare o informatie cu care nu sunt de acord, care nu are nicio sustinere probatorie, contra careia am argumente ce se pod dovedi oricand, care imi afecteaza munca, imaginea si bugetul, ... reactionez.

O singura intrebare am si cu ea inchei interventia mea pe subiectul deschis de dumneavoastra: imi puteti spune unde si in ce context, ceea ce am spus despre Elite D va afecteaza munca, imaginea si bugetul?
Nu am facut nici cea mai mica referire rautacioasa la adresa lansetelor dumneavoastra, oricum departe de mine acest gand! Pur si simpu este doar o parere personala.
Apreciez oamenii care au facut un business din pasiunea lor. Jos palaria in fata lor!

Va urez fir intins si mult succes in ceea ce faceti!
Ati spus despre Vulkan ca are cel mai bun raport calitate/ pret din tara...


Ati spus despre Elite D ca inglobeaza toate calitatile unei lansete bune si ca NICIUNA ( exact asa scris ) nu mai face treaba asta.
Dan, primo, ca a spus despre Elite D ca e usoara, rapida si placuta inclusiv in lupta cu pestele mic si ca nici o alta lanseta nu mai indeplineste, in opinia lui, toate cele 3 conditii concomitent.

Secundo, astea sunt opinii. Ori, pedepsirea delictului de opinie, folosind violenta legala, e apanajul totalitarismului. Daca am ajunge sa fim, iarasi, pedepsiti pentru opiniile noastre (oricare ar fi ele), s-a terminat distractia.

Sa nu ceri niciodata pedeapsa legala pentru cei cu opinii care nu-ti convin, pentru ca, de regula, tu vei fi primul pedepsit. Sa nu ceri niciodata sa se ia de la vecinul sa ti se dea tie, pentru ca, de regula, tu esti cel de la care se va lua. And so on!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de marian_popescu »

Dan Mitranescu scrie:
marian_popescu scrie:Dooomnu' Dan, pai tocmai matale te-ai găsit sa dai altora cu legea-n cap, la cate fake-uri ai vandut in toți anii ăștia si la cate-or mai fi la regimul vamal....
Daca nu vindeam eu produse ce-si merita banii, nici dumneavoastra nu cred ca mai mergeati la pescuit. Asa ca am facut un lucru bun, zic ... Sau asa v-am nenorocit ? :)
Nu am comentat nimic despre calitatea sau raportul calitate/pret al produselor dvs. Ba chiar am si eu cateva prin trusă si am apreciat, spre exemplu, ca nu mai trebuie sa dau 80 de lei pe doua coji de plastic doar pt ca are brandu original scris pe ar, l-am cumpărat de la.dvs la un pret cinstit.
Dar hai sa nu fim mai catolici decât papa invocând prevederi legale când pare ca vi se încalcă așa câtuși de puțin un drept. De obicei, veneati cu argumete practice, ca astea cu legea nu vi se potrivesc în totalitate. Dacă era sa reacționeze așa si pelzer, fox, spomb si cati altii or mai fi pe lista....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”