Exagerari dimbovitzene ??!!

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Am urmarit dezbaterile, uneori prea patimase si eu tot am o nedumerire...

Se spune ca este recomandat prior achizitionarii unei lansete sa fie testata. Foarte bine si de bun simt, dar practic cum se face asta?

Eu intrevad doar doua posibilitati, ambele care ma nemultumesc:
1. Apelezi la un amic sa te lase sa-i folosesti sculele, (un raspuns afirmativ este destul de greu de obtinut, ma insel eu?). Dar pentru a-ti face o imagine completa, eu cred ca trebuie sa-ti petreci ceva timp cu lanseta, un drill, doua, lanseuri...etc
2. O testezi in fata magazinului, dar concluziile in cazul asta mi se par destul "subtiri" :wink:

Mai sunt si alte optiuni? Poate doar sfaturi de la experti...

Razvan Dobrescu
Mesaje: 14
Membru din: Mar Feb 15, 2005 11:45
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Razvan Dobrescu »

Domnilor! daca am intrat in hora hai sa merg pana la capat.M-am apucat de pescuit exclusiv la crap in anul 1999(evident in urma cupei mondiale) si am inceput binentzeles cu achizitzionarea echipamentului specific acestui stil de pescuit.Ca incepator am achizitzionat lansete de la Sert dintr-o clasa medie si se numeau Carbocarp 13,actziune semiparabolica,TC 2,75lbs.De atunci si pana acum pot spune ca mi-au trecut prin mana multe scule din ce in ce mai bine clasate in topul marilor campioni(multzumesc lui DUMNEZEU ca am avut posibilitatea asta)Deci pot spune ca am parcurs toate etapele unui pescar de crap,cu bune -cu rele ,cu sadisfactzi-cu insuccese capatind suficienta experientza incat sa-mi pot permite sa am o parere despre o anumita scula.Tzin sa multzumesc pe aceasta cale celor doi oameni si pescari cu eperientza de la care am "furat"unele din secretele acestui sport,Domnul Victor Oana si MAISTRULUI.Cand am spus ca FOX GLADIATOR sunt pari nu exacerez de loc.Va rog sa ma credetzi ca nu-mi lipseste fortza necesara(am 1.87m si 110kg Fost practicant de culturism si mai merg la sala si acum) Placerea de a pescui cu o lanseta nu o da numai performantzele ei in aruncare ci si cat este de placuta in drill,modul de finisare,materialele care s-au folosit ,manufacturarea.Performantze din punct de vedere competitzional nu am pt. ca nu am participat decat la un singur concurs anul trecu la cupa Romaniei unde am ocupat locul 4 .De anul acesta ,in schimb,voi participala majoritatea concursurilor tzinute la noi.Am scris toate acestea pentru a sublinia un singur lucru:acela ca abia acum ma simt in stare sa merg intr-un concurs de mare anvergura cum este cel de la DARVARI,iar de invatzat despre acest minunat sport vom invatza tot timpul,uni de la altzi sau din literatura de specialitate .Va multzumesc anticipat pt.timpul acordat si sa ne vedem sanatosi pe balta.
"FIR INTINS" :oops: :oops:
Faraonu

Vlad Pavlovici
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 10, 2005 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici »

Florin, cred ca trebuie sa profiti de fiecare ocazie ca sa vezi alte lansete la lucru si, in masura posibilului, sa si arunci cu ele. Nu multa lume o sa-ti dea sculele ca sa pescuiesti, dar ca sa faci doua, trei aruncari cu lansetele cunoscutilor poate ca nu e o mare problema.

In alte tari, sunt cateva posibilitati clare. Una este ca magazinele mari permit testarea lansetelor (de pilda, Leslies of Luton in Anglia are un bazin unde poti sa faci aruncari cu vergile pe care te gandesti sa le cumperi); la noi, am propus acelasi lucru celor de la Energofish, pentru testarea ESX-H, si au fost de acord. Alta este ca exista instructori de casting, care sunt celebritati in domeniu (un exemplu e Mark Hutchinson, consultant Century). Iti “cumperi” o zi cu un astfel de om si inveti mai mai mult decat poti sa inveti pe cont propriu in ani de zile. In primul rand, te consulta si iti pune diagnosticul, adica analizeaza ce stii sa faci, dupa care te trateaza. Poti discuta orice subiect legat de performanta lansetei sau stilul de aruncare. Desi pare foarte scump sa inchiriezi un expert, de fapt economisesti niste bani prin faptul ca iti imbunatatesti viziunea asupra lansetelor si tehnica de aruncare si ai sanse mult mai mari sa faci alegeri corecte. In fine, poti sa asisti la concursurile neprofesioniste de casting, cele numite “all corners”, in care oameni “din toate colturile” fac aruncari cu echipamente de crap. Aici vezi o multime de scule si de tehnici, pe baza carora intelegi mai bine cam ce ti-ar trebui.

Ce poti sa faci la noi? Stai de vorba cu pescarii in care ai incredere, du-te sa-i vezi pe balta. Daca se anunta ateliere de lucru, participa (pentru mine, a fost o surpriza ca la atelierul programat la Gostilele a venit un singur pescar). Daca se organizeaza concursuri, asista. Daca e cineva in priceperea caruia ai incredere, vezi daca nu te poate ajuta (gratis sau contra cost). Pescuitul e un sport si, ca in orice sport, exista antrenori. Fa-ti rost de unul. Poate ca pare ciudat, dar in tari cu nivel de trai mai ridicat se poate invata si asa, cu plata unor lectii. Exista si cerere, si oferta.

Toate asta reprezinta o munca de informare, care precede achizitia. Informatia circula, vezi cum faci sa pui mana pe ea.

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

Hai ca ma tot minca tastatura sa intervin si eu si nu mai rezist.Val are dreptate cu exagerarile aste tipic romanesti.Nu mai poti fi considerat pescar de crap daca nu ai lansete de cel putin 3,5 lbsi 3,90 m!Eventual si de peste 300 de euroi! Evident ca sunt lansete care-si merita pretul(aici chiar vorbeam deunazi cu Andrei Vladeanu,si probabil ca sunt vreo 20 de modele de la diversi producatori care la ora asta ar satisface si pe cel mai pretentios crapist),dar eu cred ca asa e pe la noi, trebuie sa-ti etalezi pe balta echipamentul si eventual sa lasi si eticheta cu pretul pe ea.Bine,acum si cu masinile e cam la fel,vezi mai multe X5-uri in Romania decit la mama lor,da' asta e alta poveste...Problema e ca rar ai nevoie de aruncari de peste 120 de m,atita timp cit nu poti nadi acolo decit plantat sau cu vaporas(caz in care oricum nu trebuie sa arunci,ca duci monturile,nu?),ca sa nu mai vorbim de precizie,unde,sa ma scuzi Vlad,dar.. e deranj mare!
Inchei cu o intimplare de prin '98,cind am fost cu niste prieteni in Delta,pe Sf. Gheorghe,si unde pescuiam cu Black Star de la Cormoran,primele mele lansete adevarate de crap(ehee,ce vremuri!).Lungime 3,3 m,actiune 2,25 lbs.Am avut rezultate senzationale,in conditiile unui pescuit din barca,unde conta f mult semnalizarea virfului.Bineinteles ca mi-am atras toate mistourile din partea prietenilor ca pescuiesc cu florete pe Dunare,dar rezultatul final a fost detasat in favoarea mea,ca numar de capturi,cit si cel mai mare peste(de 8 kg,poate ca nu pare prea impresionant ,dar cei care au pescuit in Dunare stiu ce spun),si placerea a fost cu atit mai mare cu cit lansetele s-au comportat f bine in conditii,zic eu,de forta.
Si ca sa nu uit: si eu pescuiesc cu lansete de 3,9m si 3,5 lbs :lol:

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Salut

Mesaj de Daniel Costache »

Cezar nu vrei sa te lipsesti si de celelalte doua Serturi???
Mi se portivesc bine de tot betele si as vrea sa le am pe toate patru.
Fie-ti mila!!!
Dan
Fire intinse!

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

Precedentul ar fi trebuit sa fie un mesaj privat....
Fire intinse!

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

Cezar Bibu scrie:...Val are dreptate cu exagerarile aste tipic romanesti...
Fascinant este ca, daca stai sa asculti argumentele fiecaruia, descoperi ca toti avem dreptate. Neavand un sistem unic de referinte (ca doar nu e stiinta exacta) ne raportam exclusiv la perceptia noastra asupra fenomenului. Mai important insa este faptul ca incepem sa acumulam experienta. Atat ca individualitati cat si colectiv. Incet, incet, ne vom obisnui sa si impartasim aceasta experienta. Nu s-a nascut nimeni invatat si nici nu cred ca se va naste in viitorul apropiat. Exageram, pe ici pe colo, cred eu, in primul rand din entuziasm, ceea ce nu e rau, entuziasmul deriva din pasiune. Nu-mi spuneti ca situatia actuala se compara cu cea de acum 2-3 ani ca sa nu mai zic 4-5 ani! Incet, incet, unii dintre noi vor acumula tot ceea ce le trebuie pentru a-i instrui pe altii. Poate ca nu se misca lucrurile in directia pe care o dorim atat de repede pe cat dorim, insa, per ansamblu, incepem sa avem referintele necesare. Cineva dornic sa se initieze are deja minmul necesar. Citeste, aici sau aiurea, realizeaza ca nu va pescui niciodata cu eticheta, oricat de frumos colorata si exotica in denumire este. Descopera opinii pro si contra si extrage esentialul. Intreaba (prin mesaj privat daca e mai sperios) si primeste raspuns. Se mai duce si la un atelier (o alta premiera remarcabila, sper din tot sufletul sa reziste cat mai mult) si acumuleaza.

....., ca iar ma dovedii astenia si o sa ma acuze lumea ca filozofez (mi-as dori sa pot), dar eu asa vad lucrurile. Poate sunt o exceptie, dar iar e bine, ca macar stim regula...

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Am citit cu atentie tot ce s-a scris. Fiecare are dreptate din punctul sau de vedere. Depinde ce urmareste fiecare pescar. Ce pescuit vrea sa practice. Sigur ideal ar fii sa pori achizitiona 2 rinduri de scule, cum preciza si Vlad. Numai ca 2 rinduri de scule top sunt groaznic de scumpe. Asa ca fiecare ar trebui sa aleaga genul de pescuit ce intentioneaza sa-l practice.
Un pescuit relaxant fara miza, se preteaza a fii facut cu o lanseta de 3,60m 2,3/4. echilibrata cu o mulineta buna. Cu acest echipament se poate pescui lejer la o distanta de 80 - 120m. cu plumbi intre50 - 100g. Este un echipament usor, comod iar in dril nu poate exista placere mai mare.
Un pescuit de competitie, cere un echipament greu. Lansete lungi de putere, pentru a putea arunca greutati mari, dar si un plumb de 100g de care mai agatam si un saculet solubil. Aici avem nevoie uneori de lansari f. lungi, s-au suntem nevoiti sa pescuim in agataturi. Conditiile de concurs nu ti le alegi. Ci trebuie sa le faci fata.
Ca o concluzie, echipamentul trebuie adaptat conditiilor si scopului.
Nu in ultimul rind un rol f. important il are tehnica. Eu nu sunt adeptul celor ce sustin ca fizicul te ajuta. Un tip de un 1,65m si 70kg poate arunca mai departe ca unul de 1,85m si 100kg.
De asemeni consider ca o scula de top isi justifica pretul. Nu exista varianta mai ieftina. Niciodata o scula ieftina nu poate avea performantele celei de top.

Vlad, daca ai timp eu ti-as face o invitatie saptamina viitoare la Gostilele, unde putem face un pescuit, un atelier si de ce nu , daca poti veni, sa le arati baietilor citeva aruncari corecte. Si-au anuntat participarea Guguianu, Sorin Rudeanu, Adriano si citiva baieti de pe forum. Pina saptamina viitoare sper sa-si manifeste interesul mai multi.
Astept un raspuns de la tine.
ITI MULTUMESC ANTICIPAT.

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Eu consider ca ptr baltile din Romania lansetele de 3 lbs sunt cele mai indicate. Ideea e ca trebuie sa arunci unde poti nadi si nu invers.
Lupta cu un peste de pana 15 kg cu aceste lansete este mult mai interesanta decat cu altele de 3.5,3.75....etc.Si cam astia sunt pestii din apele noastre.
Eu pescuiesc mult in ungaria si va spun ca exista aceeasi tendinta.
Cat despre aruncari de 130-140 de metri, sa fim seriosi !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”