fiabilitate delkim ev plus

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

maniac
Mesaje: 83
Membru din: Mar Mar 17, 2015 11:05
Puncte: 0
Localitate: Slatina

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de maniac »

am cam 900 lei pentru aavertizori si as putea sa iau prologic wusb noi, dar ma tenteaza delkim ev plus folositi ( nu stiu in ce conditii)......nu sunt decis

astept pareri din partea celor care folosesc acesti senzori si le multumesc anticipat

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de Bogdan Zaharia »

eu zic mai intai sa te uiti la specificatiile fiecarui model de la delkim si dupa aia sa te hotarasti pe delkim
cu timpul te gandesti ca mai bine iti luai standard, dar mai puneai un pic si iti luai txi, eu am trecut de etapa ev plus si pana la urma am dat mult mai multi bani decat daca imi luam de prima data txi
spor la cumparaturi
Fişiere ataşate
Snapshot_2015-03-23_192851.png
Snapshot_2015-03-23_192851.png (75.72 KiB) Vizualizat de 1446 ori
ImagineImagine
BÂZ

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de Dan Mitranescu »

iulixa scrie:
nit_matias scrie:Vezi ca Delkim au probleme pe semnalizarea trasaturii pe drop back, eram de fata cel putin de 2 ori cand s-a vazut clar drop back, iar senzorul nu a semnalizat nimic. Sunt senzori excelenti, dar au problema asta care este cateodata destul de importanta.
... au probleme doar daca nu ii setezi corespunzator.
Setati "corespunzator" suna la vant si dau alarme false.
Au fost inventati pe vremea cand cel mai subtire fir folosit la crap era de 0,25.
La fire de 0,20 sau 0,18 ce implica un pescuit la distanta mare si o elongatie datorata atat distantei de pescuit cat si grosimii firului, trasatura este de multe ori foarte lenta. Firul aluneca usor fara sa activeze avertizorul . Se poate face o proba si in casa. Pe ridicat suna cand incepe sa-si ia fir ( cateodata este tarziu la fire subtiri ) , dar atunci cand o impinge :) , swingerul coboara lent fara sa dea semnal.
Am avut Delkim , chiar 6 bucati si i-am dat ( in urma boscorodelilor din echipa :) ) unui prieten care pescuieste plantat, cu fire groase, ce au o aderenta mai buna la piesa sensibila a avertizorului. La fire de peste 0,25 - 0,30 sunt foarte buni.
La fire subtiri lasa de dorit.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2784
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de Alin Galbenu »

Eu am Txi, si am folosit si Ev, nu mi s-a intamplat niciodata sa nu semnalizeze pe drop sau sa sune cand bate vantul.
Daca nu ai bani pt Standard Plus sau Txi, ia-ti linistit varianta Ev (cu conditia sa stii exact ce cumperi), nu vei avea probleme. Cel putin nu ti se vor arde led-urile ca la Prologic, dupa primul pescuit :))
Imagine

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de nit_matias »

iulixa scrie:si mai e o problema cu delkimii astia... trebuie sa ti-i si permiti, ca altfel e ca-n povestea aia cu vulpea si strugurii acri.
Sincer sa fiu nu imi permit sa dau 1200 ron pe niste senzori care nu semnalizeaza trasatura pe drop si nu au statie. Ca idee cine are sa-i traiasca, cine nu, sa nu-si doreasca. Cine are delkim, ori nu a avut sansa sa vada cum nu semnalizeaza drop, ori in contextul trasaturii a fost semnalizata intr-un fel.

Fiecare e liber sa faca ce vrea, dar un lucru e cert, sunt multi delkimi la vanzare, iar asta spune multe, iar de la 350 ron cat e unul nou, marea majoritate ii dau pe 200 ron, ceea ce iar spune multe.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

iulixa
Mesaje: 253
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:01
Puncte: 0
Localitate: Constanta/Bucuresti

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de iulixa »

Cum spunea nit_matias, poate n-am avut eu sansa sa vad Delkim-ii cum nu semnalizeaza pe drop... Interesant e cum de au avut aceasta sansa unii care nu-i au si nici nu-i utilizeaza. :!:
Cat priveste pretul de SH, mi se pare normal. Toate produsele SH pierd din valoare 40%. Si nici nu sunt atatia Delkim-i la vanzare pe cat ar vrea lumea sa cumpere (asta ca fiu rau).

iulixa
Mesaje: 253
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:01
Puncte: 0
Localitate: Constanta/Bucuresti

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de iulixa »

Dane, sincer, n-am avut probleme pe drop back cu fire de 0.20 - 0.23. Acuma stii si tu cum e cu grosimea asta la fire... Depinde de... micrometru :lol:
Dan Mitranescu scrie:
iulixa scrie:
nit_matias scrie:Vezi ca Delkim au probleme pe semnalizarea trasaturii pe drop back, eram de fata cel putin de 2 ori cand s-a vazut clar drop back, iar senzorul nu a semnalizat nimic. Sunt senzori excelenti, dar au problema asta care este cateodata destul de importanta.
... au probleme doar daca nu ii setezi corespunzator.
Setati "corespunzator" suna la vant si dau alarme false.
Au fost inventati pe vremea cand cel mai subtire fir folosit la crap era de 0,25.
La fire de 0,20 sau 0,18 ce implica un pescuit la distanta mare si o elongatie datorata atat distantei de pescuit cat si grosimii firului, trasatura este de multe ori foarte lenta. Firul aluneca usor fara sa activeze avertizorul . Se poate face o proba si in casa. Pe ridicat suna cand incepe sa-si ia fir ( cateodata este tarziu la fire subtiri ) , dar atunci cand o impinge :) , swingerul coboara lent fara sa dea semnal.
Am avut Delkim , chiar 6 bucati si i-am dat ( in urma boscorodelilor din echipa :) ) unui prieten care pescuieste plantat, cu fire groase, ce au o aderenta mai buna la piesa sensibila a avertizorului. La fire de peste 0,25 - 0,30 sunt foarte buni.
La fire subtiri lasa de dorit.

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de claudiue »

I-am folosit intensiv 5 ani fara probleme. Ii recomand !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de Dan Mitranescu »

iulixa scrie:Dane, sincer, n-am avut probleme pe drop back cu fire de 0.20 - 0.23. Acuma stii si tu cum e cu grosimea asta la fire... Depinde de... micrometru :lol:
:D
Nu este greu sa verifici acasa cu un fir subtire.
Cu sensibilitatea reglata de la jumatate in jos ( ca sa nu sune la vant ) , daca dai incet drumul la fir sub greutatea unui swinger, in cele mai multe cazuri nu suna.
La sistemul cu rola suna indiferent cum.

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de nit_matias »

iulixa scrie:Cum spunea nit_matias, poate n-am avut eu sansa sa vad Delkim-ii cum nu semnalizeaza pe drop... Interesant e cum de au avut aceasta sansa unii care nu-i au si nici nu-i utilizeaza. :!:
Cat priveste pretul de SH, mi se pare normal. Toate produsele SH pierd din valoare 40%. Si nici nu sunt atatia Delkim-i la vanzare pe cat ar vrea lumea sa cumpere (asta ca fiu rau).
Ca sa iti zic sincer vroiam sa imi iau delkim, dar dupa ce am vazut faza cu drop back nesemnalizat, am optat pt alti senzori din aceasi gama de pret. Acum nu zic de ei ca sunt prosti, doar atrag atentia ca in unele cazuri nu semnalizeaza miscarea firului. S-a intamplat anul trecut pe Varlaam, in 2 randuri, fiind chiar in stand am vazut cel putin 3 insi cum a cazut swingerul, iar senzorul nu a reactionat. Poate respectivii aveau probleme nu am de unde sa stiu, doar spun ceea ce am vazut, iar firul era de 0.40.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”