Fire crap 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:@ Dan Mitranescu
Eu așa îmi aduc aminte, te citesc cu consecvență
Multumesc. Imi doresc sa fie de bine. :) ... si de ajutor .

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Fire crap 2018

Mesaj de DumiD »

bogdanpesc scrie:Salut !
Cu ce marca de fir incarcati tamburii pentru anul acesta ?
0.20
0.25
0.40
Daca se poate si un mic comentariu,rezistenta,fiabilitate,elongatie...stiti voi

Multumesc anticipat .
jugarucristian scrie: Nu vreau sa fie cu suparare, dar nu spun :)))
Daca nu spui de ce dreaq ai mai intrat aici sa-ti dai cu parerea????? Sa vada lumea ce piesa esti tu, ca ai descoperit apa calda si costa doar 20 de lei?

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Simu Alexandru »

haldorado sau okuma :)) dar merg pe haldorado sunt fluo se vede bine noaptea 27 ron 900 m:)))
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Fire crap 2018

Mesaj de jugarucristian »

DumiD scrie:Daca nu spui de ce dreaq ai mai intrat aici sa-ti dai cu parerea????? Sa vada lumea ce piesa esti tu, ca ai descoperit apa calda si costa doar 20 de lei?
Cand o sa pierzi tu timp si bani prin concursuri sau partide de placere sa testezi, atunci sa vii sa ma iei cu astfel de vorbe...
Aici poate fi la fel ca si cu bilele producatorilor consacrati, hai sa ne dea retetele, chiar daca au pierdut bani si timp sa le testeze, ce mai conteaza...
Doar am zis ca si cu bani putini se poate cumpara ceva peste produse mult mai scumpe, sunt multi care au demonstrat asta cu lucruri mult mai importante in pescuit, acum mai incerc si eu sa completez cu firele.
C.S SENZOR TEAM

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Fire crap 2018

Mesaj de georgeRO »

Tanar prezentabil brunet, ochi verzi, atletic, situatie materiala exceptionala, pozitie sociala, masina, 2 vile, relatii politice, nu caut nimic doar ma laud.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Fire crap 2018

Mesaj de DumiD »

jugarucristian scrie:
DumiD scrie:Daca nu spui de ce dreaq ai mai intrat aici sa-ti dai cu parerea????? Sa vada lumea ce piesa esti tu, ca ai descoperit apa calda si costa doar 20 de lei?
Cand o sa pierzi tu timp si bani prin concursuri sau partide de placere sa testezi, atunci sa vii sa ma iei cu astfel de vorbe...
Aici poate fi la fel ca si cu bilele producatorilor consacrati, hai sa ne dea retetele, chiar daca au pierdut bani si timp sa le testeze, ce mai conteaza...
Doar am zis ca si cu bani putini se poate cumpara ceva peste produse mult mai scumpe, sunt multi care au demonstrat asta cu lucruri mult mai importante in pescuit, acum mai incerc si eu sa completez cu firele.
Incerci, dar nu reusesti. Tu ai impresia ca daca zici cu ce fir de 15 lei pescuiesti tu gata, tot forumul se reorienteaza. No offense, dar parerea ta nu conteaza atat de mult! Si vezi ca nu esti singurul care cheltuie bani si timp cu pescuitul, si unii mai avem si copii de intretinut, nu stam cu mama!

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Fire crap 2018

Mesaj de jugarucristian »

Nu intelegi...am spus de 2 ori aceasi idee, te depaseste...
Ajungi sa te legi de altele, cu cine locuim si pe cine avem de intretinut, nu are nici cea mai mica legatura,dar cand ub subiect ne depaseste sau doar vrem sa atacam o persoana, aici se ajunge.
Este ok, am inteles acum ce fel ai procesat informatia de la mine :mrgreen:
C.S SENZOR TEAM

stefmarin
Mesaje: 70
Membru din: Lun Feb 16, 2015 11:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de stefmarin »

Myth busted - https://bigfish.ro/produse-crap/fire-li ... 500m-23209

99.9% este vorba de firul de la Linaeaffe . Am luat si eu acum ceva timp o rola de 0.25 pentru umplutura fara prea mari asteptari si bine am facut. Desi rola era sigilata, in timp ce mulinam am gasit doua tronsoane imbinate prin nod :) iar dupa cateva sute de metri firul era pur si simplu intrerupt.
Toate ca toate firul mi s-a parut cam sarmos si ciudat .... ducea f mult spre firul cumparat din taraba la Obor care "tine" 37kg.

Eu personal sunt/am fost multumit de UltraKnot , M-Line si Gamakatsu

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Fire crap 2018

Mesaj de DumiD »

jugarucristian scrie:Nu intelegi...am spus de 2 ori aceasi idee, te depaseste...
Ajungi sa te legi de altele, cu cine locuim si pe cine avem de intretinut, nu are nici cea mai mica legatura,dar cand ub subiect ne depaseste sau doar vrem sa atacam o persoana, aici se ajunge.
Este ok, am inteles acum ce fel ai procesat informatia de la mine :mrgreen:
Care informatie prietene, ca nu ai zic nimic pana acum?! Se poate gasi si fir bun cu 15-20 de lei, ca zice unul pe crapmania, da' nu zice care e firul, ca nu mai gaseste el la vara. Ridicol!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Fire crap 2018

Mesaj de DumiD »

Firele cu care am pescuit ultimii 2 ani:
P-line fluorescent green 0.23 si 0.25: mi-a placut cel mai mult, e matasos, nu se decoloreaza imediat, foarte bun in aruncare, rezistenta ok, nu am rupt niciodata cu peste
Kryston Krystonite 0.25: un fir ok dar prea sarmos pentru gustul meu, mi s-a parut cel mai rezistent dintre toate dar nu stiu daca nu cumva e mai mare decat ce scrie pe cutie
Korda Subline green 0.30 - printre cele mai bune fire cu care am pescuit, singurul dezavantaj e ca nu se vede noaptea si e cam scump, d-aia am si renuntat la el. In rest nu ai ce sa-i reprosezi.
Hakuyo ala fluorescent, 0.25 parca - asemanator P-line, poate un pic mai rezistent dar si un pic mai sarmos
Senzor competition 0.26 - prea sarmos pentru gustul meu.
Umplutura Okuma 0.25, 12 lei rola de 1000m
Raport pret calitate cel mai bun p-line si hakuyo, ca si fir per ansamblu subline mi s-a parut cel mai jmecher.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”