Lanseta FLX21

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

AlexCalin23
Mesaje: 9
Membru din: Dum Noi 08, 2020 1:17

Lanseta FLX21

Mesaj de AlexCalin23 »

Salutare!

In perioada urmatoare doresc sa imi schimb lansetele.
Am pus ochii pe lansetele FL X21, ceea ce mi-a atras atentia fiind greutatea ei, 394g, dar si faptul ca este o lanseta slim. De asemenea, imi doresc o lanseta ce ma poate ajuta in lanseuri lungi, peste 150m. ( momentan cu 3.6 noname din dragon, 3.5lbs arunc undeva la 130-140m cu montura elicopter)

Ca si cerinte obligatorii in alegerea mea au fost puterea(4lbs), greutatea lansetei si configuratia inelelor(50-16).

Imi puteti impartasi experienta voastra referitoare la aceste lansete? Chiar si din auzite. Va rog sa tineti cont ca am buget fix de 400 lei/lanseta.

Daca mai aveti si alte variante ce indeplinesc cerintele de mai sus si aveti o opinie, le astept cu drag.

Multumesc!

Avatar utilizator
AND1
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iul 08, 2010 0:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Lanseta FLX21

Mesaj de AND1 »

Tazura Class!

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Lanseta FLX21

Mesaj de Driscu Radu »

Poti incerca Dam-Mad xt1 la chit de 4 chiar e mult sub pretul maxim fixat de tine.Peste poti arunca o privire si spre sportex.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta FLX21

Mesaj de Dan Mitranescu »

AlexCalin23 scrie:
Sâm Iun 05, 2021 20:13
......................

Daca mai aveti si alte variante ce indeplinesc cerintele de mai sus si aveti o opinie, le astept cu drag.

Multumesc!
Tazura Class si le poti returna oricand daca gasesti parametrii functionali mai buni pe o lanseta mai ieftina.
Momentan, pentru fiecare lansetele din gama Tazura se primeste husa individuala cadou.
https://danmitranescu.ro/lansete-crap/1 ... -2021.html
Consider ca este o oferta foarte buna si ai timp suficient sa te gandesti daca alegerea a fost corecta, fara sa risti nimic.

AlexCalin23
Mesaje: 9
Membru din: Dum Noi 08, 2020 1:17

Re: Lanseta FLX21

Mesaj de AlexCalin23 »

Va multumesc pentru recomandari! Referitor la tazura class, cu parere de rau, nu este o varianta pentru mine tinand cont de urmatoarele aspecte: finisaje, greutate, diametrul mai mic al inelelor(stiu teoria cu echilibrul lansetei, avantaje la aruncare etc.,). Acum 1 an de zile as fi fost dispus sa trec peste aceste aspecte, insa ultimele episoade din magazin cu George nu ma lasa sa trec mai departe. Ex: aduc 2 tamburi de adonis, "la fata" cu fir de 0.25 insemna 800m pe fiecare, pentru ca la primii tamburi au fost puse firele cu mine de fata, dar la acesti ultimi 2 tamburi...desi ora era 19( stiu ca programul este pana la 20), George a insistat sa vin a doua zi pentru ca nu are timp( nu era nimeni in magazin, statea de vorba cu 2 domni pe scarile din fata magazinului). Vin a 2 a zi, aparent, "la fata" pentru acesti 2 tamburi insemna 900m pe fiecare...ok, asta e, inteleg ideea, munca lui, mai pui 4 lei pe tambur deoparte si pleci acasa multumit...dar, surpriza cea mare apare la concurs, la 2 zile distanta...cand unul din tamburi avea nod facut la aproximativ 120m( mulineta era clipsata la 115m).

Sincer, ma declar total dezamagit de aceste lucruri, 800m devin 900m, nod intre fire, nu avem timp, mai e doar o ora pana la inchidere.

Cu parere de rau, desi am utilizat mtx14 si unele produse ale dvs, nu voi mai apela la produsele si serviciile dvs.

Multumesc,
O zi usoara!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta FLX21

Mesaj de Dan Mitranescu »

AlexCalin23 scrie:
Lun Iun 07, 2021 14:03
Va multumesc pentru recomandari! Referitor la tazura class, cu parere de rau, nu este o varianta pentru mine tinand cont de urmatoarele aspecte: finisaje, greutate, diametrul mai mic al inelelor(stiu teoria cu echilibrul lansetei, avantaje la aruncare etc.,). Acum 1 an de zile as fi fost dispus sa trec peste aceste aspecte, insa ultimele episoade din magazin cu George nu ma lasa sa trec mai departe. Ex: aduc 2 tamburi de adonis, "la fata" cu fir de 0.25 insemna 800m pe fiecare, pentru ca la primii tamburi au fost puse firele cu mine de fata, dar la acesti ultimi 2 tamburi...desi ora era 19( stiu ca programul este pana la 20), George a insistat sa vin a doua zi pentru ca nu are timp( nu era nimeni in magazin, statea de vorba cu 2 domni pe scarile din fata magazinului). Vin a 2 a zi, aparent, "la fata" pentru acesti 2 tamburi insemna 900m pe fiecare...ok, asta e, inteleg ideea, munca lui, mai pui 4 lei pe tambur deoparte si pleci acasa multumit...dar, surpriza cea mare apare la concurs, la 2 zile distanta...cand unul din tamburi avea nod facut la aproximativ 120m( mulineta era clipsata la 115m).

Sincer, ma declar total dezamagit de aceste lucruri, 800m devin 900m, nod intre fire, nu avem timp, mai e doar o ora pana la inchidere.

Cu parere de rau, desi am utilizat mtx14 si unele produse ale dvs, nu voi mai apela la produsele si serviciile dvs.

Multumesc,
O zi usoara!
Da, ... imi pare rau pentru neintelegerile cu George. Pacat totusi ca evaluati valoarea unei lansete la aceste lucruri.

Legat de cele expuse, m-am informat si situatia sta in felul urmator:
- in activitatea lui George sunt mai multe atributii, de la reparatii si pana la predarea plumbului colectat. Nu este genul care sa stea degeaba. Cand spune ca nu are timp, chiar nu are si nu poate da explicatii pentru acest lucru intodeauna.
- legat de lungimea de fir, diferenta intre 800m si 900m este infima ca perceptie vizuala, iar comanda data a fost de "pus firul la fata pe tamburul" si nu de 800m. Nu aveau cum sa stie cum au fost incarcati ceolalti doi tamburi. Pentru verificare lungimii firului acesta se poate masura oricand, dar nu este in niciun caz vorba de luat bani in plus fara ca firul sa fie pe tambur. Va garantez asta.

In legatura cu nodul, .... nu facem niciodata asa ceva. Doar in cazul umpluturii, altfel nu. Greseala este greu sa se intample deoarece firul este tras prin mana si se simte. Mai mult de atat, pentru un fir de 0,25 la 115m nodul se vede pe tambur. Chiar daca presupunem ca era rea intentie, sa o faci chiar asa la vedere mi se pare deja prostie si nici de asta nu cred ca dam dovada. :) Mai mult de atat, se putea opri la 800m, ca oricum nu se observa diferenta si asta era.
Apropo, puteti merge cu firul la magazin ( si cred ca sunteti de buna credinta ) sa il masurati. Inclusiv pe cel cu nod.
Este pacat pentru o astfel de intelegere sa ne caracterizati gresit si mai ales sa transpuneti faptul ca tragem pe tamburi fire cu 4 lei 100m, cum nu cred ca mai face niciun comerciant astfel de avantaje, in valoarea unor lansete. :wink:

Parerea mea este ca pur si simplu v-ati suparat pe George ca nu v-a pus firele pe tambur cand ati dorit dumneavoastra si de aici toata tarasenia. Eu zic sa mai reflectati asupra acestui lucru, deoarece nu cred ca este alt magazin care sa faca dovada ca isi ajuta clientii cu inima deschisa ori de cate ori este posibil, asa cum o facem noi, chiar si fara avantaje materiale.
In opinia mea, corect era sa lamuriti aceste lucruri la fata locului cu George, iar daca nu se lamureau lucrurile si nu se rezolvau, atunci puteati sa ma instiintati pe mine pe numarul de la online, iar daca nici asa nu se rezolva, atunci era maxim justificat sa va faceti cont pe Crapmania sa va spuneti oful public.

Repet, pentru linistea dumneavoastra, mergeti la magazin sa va masoare firul de fata cu dumneavoastra. Va scoate si cei 100 m in plus daca ii vreti ca pe primii doi tamburi, va da si banii inapoi pe ei. :)

In timp ce face asta, mai trageti putin cu ochiul la Tazura Class, inainte sa cumparati altceva. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta FLX21

Mesaj de Dan Mitranescu »

AlexCalin23 scrie:
Lun Iun 07, 2021 14:03
............. greutate, ................
Ca si in cazul firelor, sfatul meu este sa verificati inaite sa luati decizii.

AlexCalin23
Mesaje: 9
Membru din: Dum Noi 08, 2020 1:17

Re: Lanseta FLX21

Mesaj de AlexCalin23 »

Va salut!
Nu vreau sa creez o polemica, discutie, cearta etc. Este opinia mea si am avut argumentele de mai sus pentru care am spus ca nu voi mai apela la serviciile si produsele dvs. Referitor la tazura class, greutatea pe site este de 455g, Flx21 394g. Referitor la nod, sincer, daca aveam un alt tambur de cu fir de 0.25 pregatit asa l-as fi lasat si as fi venit in magazin, insa, in regim de concurs nu pot pescui cu nod intre fire, asadar acel metraj de fir a fost eliminat( dvs. stiti cel mai bine ce inseamna un concurs). De asemenea, am specificat faptul ca "la fata" ar insemna 800m. Supararea mea vine din faptul ca 900m>800m, 900m ar insemna ca am 100m fir ce e pe langa tambur. In fine, nu contest calitatea produselor dvs., am fost dezamagit de aceste intamplari si atata tot. Ma repet, este strict opinia mea bazata pe argumentele de mai sus. Nu vreau sa creez polemici, cearta. Nu spun ca nu aveti produse bune si foarte bune sau produse mai putin bune. Fiecare are dreptul de a alege producatorul pe care il foloseste, de la nada la echipamente. De asemenea, nu contest faptul ca George are treaba si munceste foarte mult, dar aceasta " neputinta" a lui a contribuit la aceste suspiciuni si banuieli ale mele.

Va doresc numai bine!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta FLX21

Mesaj de Dan Mitranescu »

AlexCalin23 scrie:
Lun Iun 07, 2021 23:25
Va salut!
Nu vreau sa creez o polemica, discutie, cearta etc. Este opinia mea si am avut argumentele de mai sus pentru care am spus ca nu voi mai apela la serviciile si produsele dvs. Referitor la tazura class, greutatea pe site este de 455g, Flx21 394g. Referitor la nod, sincer, daca aveam un alt tambur de cu fir de 0.25 pregatit asa l-as fi lasat si as fi venit in magazin, insa, in regim de concurs nu pot pescui cu nod intre fire, asadar acel metraj de fir a fost eliminat( dvs. stiti cel mai bine ce inseamna un concurs). De asemenea, am specificat faptul ca "la fata" ar insemna 800m. Supararea mea vine din faptul ca 900m>800m, 900m ar insemna ca am 100m fir ce e pe langa tambur. In fine, nu contest calitatea produselor dvs., am fost dezamagit de aceste intamplari si atata tot. Ma repet, este strict opinia mea bazata pe argumentele de mai sus. Nu vreau sa creez polemici, cearta. Nu spun ca nu aveti produse bune si foarte bune sau produse mai putin bune. Fiecare are dreptul de a alege producatorul pe care il foloseste, de la nada la echipamente. De asemenea, nu contest faptul ca George are treaba si munceste foarte mult, dar aceasta " neputinta" a lui a contribuit la aceste suspiciuni si banuieli ale mele.

Va doresc numai bine!
Nu este nicio polemica. Discut prieteneste. Consider ca este o neintelegere la mijloc. Nu am nici cea mai mica implicare si nici nu alerg dupa o vanzare de lansete.
1. Eu v-am recomandat mai sus sa verificati greutatea lansetelor. Class-ul are 455g, dar puteti sa verificati si acest lucru, ca sa nu cumparati simple notatii de pe internet, mai ales daca va intereseaza greutatea lansetelor.
2. Legat de fir v-am explicat situatia. Puteti verifica cat fir aveti pe tambur. Daca ati dat comanda pentru incarcarea tamburilor sa fie "la fata", atunci o diferenta de 100m este insesizabila si puteau sa puna mai mult pe cei doi tamburi cu care ati venit separat de ceilalti doi. "La fata" este o valoare relativa, iar in cazul tamburilor mari si a firelor subtiri pot sa existe diferente mari de fir. Trebuia sa spuneti ca vreti 800m si atat va punea. Va dati seama ca nu au cum sa tina minte pentru fiecare mulineta in parte cat fir intra de o anumita dimensiune.
Presupunand ca ati avut nod, va spun cu toata sinceritatea ca nu pot sa cred ca a facut cineva cu intentie asta, iar fara intentie este aproape imposibil sa fie pus firul cu nod pe tambur. Sa admitem totusi ca putea sa fie o greseala.
In situatia concursului este recomandat sa aveti fire de schimb la dumneavoastra.
Firul se poate rupe din multe cauze. Si eu am gasit noduri pe fire in unele concursuri. Si partenerii mei au gasit noduri pe fire ... :wink: :) Se intampla.
O remediere pentru o astfel de situatie este ca tronsonul cu nod sa fie eliminat. Cum spuneam, 100m fir pe un tambur mare inseamna o coborare a firului cu mai putin de un milimetru, asa ca este nesemnificativ.
Oricum aveati 900m pe mulineta, daca scoteati 100m o faceati ca pe primele doua, incarcate cu cate 800m si nu mai aveati probleme cu nodul.
Un alt artificiu de a folosi firul cu nod cand acesta este peste zona de fir utilizata efectiv ( pescuit la clips in 115m si nod la 120m ) , este ca nodul sa se introduca intre spirele de dedesubt, sau sa se puna peste el o banda adeziva.

cristialex
Mesaje: 221
Membru din: Mar Iul 23, 2013 16:58
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta FLX21

Mesaj de cristialex »

Și eu sunt interesat de flx21 având în vedere descrierile de pe site. Însă am renunțat de mult sa mai deschid topic pe aici, întrucât.... Orice ai întreba aici referitor la băț ori mulineta.... Mtx/hakuyo e cel mai bun, în rest shimano, daiwa,.... Sunt rebuturi... Așa că dacă intrii în posesia flx 21, aștept un rewiew aici. Baftă!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”