lansete construite de Silviu FLorescu

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: lansete construite de Silviu FLorescu

Mesaj de valiauto68 »

Se mai aude ceva cu lansetele? Ies la vanzare in primavara?

pate florin
Mesaje: 655
Membru din: Vin Iul 23, 2010 20:18
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: lansete construite de Silviu FLorescu

Mesaj de pate florin »

SILVIU MOMENTAN NU E IN TARA ASA CA IM I PERMIT SA IT I RASPUND EU
LANSETELE SUNT DEJA LA VANZARE TREBUI DOAR SA L SUNI SI SAI DAI COMANDA
vicecampion national
2014

pate florin
Mesaje: 655
Membru din: Vin Iul 23, 2010 20:18
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: lansete construite de Silviu FLorescu

Mesaj de pate florin »

DACA VREI SA INCERCI UN BAT CONTACTEAZAMA PE MINE CA MAINE IES LA UN CASTING SI AM BETELE LUI SILVIU LA MINE
AMBELE MODELE
vicecampion national
2014

Avatar utilizator
edibss
Mesaje: 989
Membru din: Dum Ian 06, 2008 12:46
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: lansete construite de Silviu FLorescu

Mesaj de edibss »

si daca vrea cineva din tara sa le testeze cu procedam???

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: lansete construite de Silviu FLorescu

Mesaj de radu_popeanu »

edibss scrie:si daca vrea cineva din tara sa le testeze cu procedam???
Daca ai drum prin Tg.Mures, dupa 15 martie ma suni pe mine si le testezi :))
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: lansete construite de Silviu FLorescu

Mesaj de silviu_florescu »

M-am intors. Imi cer scuze celor care au sunat si nu le-am putut raspunde.
Acum pot fi iar gasit la telefon... 0767 554 004.
In curand lansetele vor fi prin toata tara.
Intentionez fiu prezent si la targul din Bucuresti de peste 2 saptamani. Va voi tine la curent.
Radu tot de la targ le va ridica pe ale lui.

dan19911
Mesaje: 264
Membru din: Dum Ian 27, 2013 0:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lansete construite de Silviu FLorescu

Mesaj de dan19911 »

are cineva in bucuresti aceste lansete? respectiv cea de 3.5 lb cu configuratie inele 50 - 16 daca le are cineva si ii face placere mi'as dori sa pun mana pe un bat ms frumos.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

lansete construite de Silviu FLorescu

Mesaj de Alin Galbenu »

Silviu le are :))
Imagine

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: lansete construite de Silviu FLorescu

Mesaj de radu_popeanu »

Am intrat in posesia lansetelor! BIJUTERII !!! Revin cu poze si un review dupa ce le testez!
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: lansete construite de Silviu FLorescu

Mesaj de radu_popeanu »

Eram in cautarea unui nou set de lansete, lansete care doream sa ma ajute sacastig cativa metri in plus in lungimea lanseurilor. Dupa ce am studiat piata si am constatat ca nu sunt dispus sa dau o mica avere pe o baterie de lansete (gen Century FMA, Free Spirit HiS 200, etc), am auzit de Silviu Florescu si de intentia lui de a construi lansete destinate aruncarilor la distante mari. Pe Silviu l-am urmarit pe internet si in revistele de specialitate si am constatat ca, un pescar si rod builder (chiar daca in devenire) cu pedigree-ul lui ar fi omul potrivit sa imi construiasca o lanseta pe placul meu.
Nu sunt cel mai bun aruncator si, recunosc ca, desi detin lansetele Hakuyo MTX 14, niciodata nu am reusit sa le folosesc la potentialul lor, nereusind sa le incarc optim in lanseu. Asta probabil si datorita faptului ca le foloseam in tandem cu Shimano BBLC XTA si tot ansamblul era cam greu si dificil pentru mine de accelerat in lanseu.
Am vorbit cu Silviu telefonic si pe e-mail, i-am spus cam ceea ce caut si acesta mi-a recomandat blancul de 3,5 lbs Extra Fast. Dupa mai multe discutii legate de componentele folosite si design, am ajuns la un acord si a inceput lucrul la ele. Am primit si poze cu etape de lucru, de la montarea mandrinei Fuji, a inelelor cu pastila metalica, cu personalizarea lor. Au rezultat niste minunatii, foarte usoare pe care, la sfatul lui Silviu, le-am imperecheat cu niste mulinete usoare (in speta Shimano Ultegra 5500 XTC) rezultand un combo foarte usor de doar 940g. Lansetele sunt dotate cu inel de plecare de 40 (inelul de 50 este inutil pentru mine), mandrina Fuji, manerul imbracat in material termocontractibil cauciucat de foarte buna calitate si capac de cauciuc foarte discret. Mandrina este amplasata la distanta optima fata de cotor, dandu-ti posibilitatea de a intinde perfect mainile de-asupra capului in pregatirea aruncarii.
Lansetele se comporta foarte bine in lanseu, reusesc sa le accelerez bine. Am aruncat doar cu plumbi de 110g, dar voi incerca si cu 100 g sa vad diferentele (nu am incercat pentru ca nu aveam plumbi mai mici de 110g la mine). Din prima am reusit un lanseu mail lung cu 15 m decat lansam cu lansetele vechi, reusind ca pe parcursul partidei sa imi imbunatatesc distanta cu inca 10 m. Cu exercitiu, cred ca voi reusi lanseuri foarte lungi cu aceste lansete! Mentionez ca am lansat cu montura cu plumb pierdut si popup mic la carlig, cu saculet solubil mic. Blancul revine foarte rapid in aruncare si nu balangane cum fac lansetele mele vechi Chub Outkast, la care se simte din plin in lanseu actiunea progresiva
Legat de drill, din pacate inca nu pot sa va spun nimic pentru ca in partida scurta in care am folosit aceste lansete nu am avut parte de nici un drill, dar sunt convins ca sunt extraordinare si in drill (asa cum le-am vazut si simtit cand recuperam monturile).
Urmeaza sa mai comand inca 2 bucati (sa imi intregesc setul) caci am comandat doar 2 pentru inceput. Si am uitat sa va zic, lansetele vin fiecare in husele lor si se pot alege mai multe variante de culori, atat pentru matisaje cat si pentru inele. Eu am ales matisaje negre cu insertii albastre si inele negre cu pastila argintie si se numesc ABISFER DRILL & DISTANCE Handmade by SILVIU FLORESCU.
Va atasez si cateva poze facute pe balta.

MULTUMESC SILVIU!

Imagine
screen capture freeware

Imagine
free photo upload

Imagine
screen capture tool

Imagine
photo sharing
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”