Long cast

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@catcher

Cred ca cine le-a cumparat pe alea nu le-a cumparat pentru casting ci pentru somn la clonc .
O lanseta de surf e puternica frate , si daca mai are si doar 3 metri , trebuie sa arunci ingropata momeala prin nisip , de sub calcai , tehnici ciudate pe care sincer nu le prea vad pe la pescarii nostri de crap .
De abia astept sa-l vad pe Cornel aruncind cu boiliesul de sub calcai ca sa bata suta de metri :lol: :lol: :lol: Poate se intzeapa ! :lol: :lol:

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

Val Pangica jr scrie:@catcher

Cred ca cine le-a cumparat pe alea nu le-a cumparat pentru casting ci pentru somn la clonc .
O lanseta de surf e puternica frate , si daca mai are si doar 3 metri , trebuie sa arunci ingropata momeala prin nisip , de sub calcai , tehnici ciudate pe care sincer nu le prea vad pe la pescarii nostri de crap .
De abia astept sa-l vad pe Cornel aruncind cu boiliesul de sub calcai ca sa bata suta de metri :lol: :lol: :lol: Poate se intzeapa ! :lol: :lol:
...s-a intepat el cu mai multe... :cry:
The One Team

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Da ce Val iti face impresia ca-i vreun par?
Lucreaza frumas la rece.
Daca nu se mai termina iarna asta o data sa ies cu ea ce sa fac?
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Pai ce vrei sa spun Cornele - incerc si eu sa te lamuresc politicos - vrei sa spun ca nu cred ca vei face mare lucru cu lansetele astea de surf ? Acum daca ti le-ai mai si luat o sa ai lansete de Delta - puternice sa scoata crapii din agatatura si somnul cel mare . Pe balta , stai cuminte ca nimeni din Romania nu are tehnica necesara de a arunca cu lansetele alea - plus ca daca le incarci ca lumea se duce dracu boiliesul din firul de par cind arunci :lol: :lol: :lol:
Stii ca sunt pe felie cu Bass Pro Shops - am vazut lansete de surf de acum vreo 3 ani si cind am aflat ce si cum trebue sa te porti cu ele le-am lasat in pace , ca imi prindeam urechile pe aici .

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Mai vedem.
Mie nu mi se par asa complicate.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

eu mi-am comandat 4 buc Lamiplast Super short distance de 2.05m din 4buc....avantajos ca le transport in husa de la tel. mobil :lol: :lol:
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Cristi - au si unele de le livreaza in husa de piele de cangur - gen toc de penar - facute din fibra de sticla de Murano - astea sunt pentru pescuitul marginal ! :lol: :lol: :lol:

toni
Mesaje: 149
Membru din: Mar Mar 22, 2005 9:44

Mesaj de toni »

val, nu plagia ! :D
e atat de tare asta cu husa de telefon, ca nu mai suporta continuari....

m-am prabusit de ras....

respecte cristi....
:D :D :D

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@tony

adevarul e ca uneori dupa ce scrie Tatae e inutil sa mai postezi . Mi-a placut si aia cu slapii rigizi :lol: :lol:

Avatar utilizator
cp
Mesaje: 270
Membru din: Joi Mar 10, 2005 21:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cp »

N-am inteles prea bine dar unde spune de aruncari de 300 yarzi ???

I have used Diawa's SS3000 prior to this in the past, the reason for choosing the SS9000 is because they hold a massive amount of line, which is essential when I need to row baits up to 300 yards and more on the cotinent.

In traducere:

Am folosit SS3000 de la Daiwa, inainte de asta, in trecut (scuze eng!), motivul alegerii SS9000 este, datorita faptului ca ele (mulinetele) pot tine (inmagazina) o cantitate masiva de fir, fapt care este esential cand am nevoie sa asez (row=rand, aseza, randui) momelile pana la 300 yarzi si mai mult pe continent (Franta cred). Asta dupa ce povesteste de barcute de nadire.

Iar vis-a-vis de lansete de surf poate incepem si cu multiplicatoare ca am vazut in concursuri ca se folosesc la surfcasting cu lansete de 4-5 m si plumbi de pana la 200 g.

Cris Woodrow "saracu" foloseste lansete de 3,75 - 3,4lbs si incearca (si reuseste!) sa arunce 120 yarzi (cam 109m) si ,tot ce este peste, el insusi spune de extreme range!!

Am citit intr-o revista de gen de aruncari de 270m, dar lanseta de 5 m, mulineta multiplicator (unde firul nu se freaca dacat de inele, ca rotatia tamburului este considerata 0) si plumb de 200g.

Pace voua!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”