Mulineta DAM Quick Z-Base

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Silviu_csl
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iul 06, 2017 23:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Silviu_csl »

salut. am eu aceste mulinete si sunt foarte multumit de ele.

Frana e destul de rapida si totusi poti sa o reglezi bine pt un drill.

Are slow osicilation pune firul ok si din cate in cutie mai am o saiba care sa scot axul si mai in fata... nu am testat inca.
Pe tambur a intrat 800m fir de 0.25
ambii tamburi sunt din metal.
iar mulineta e destul de usoara...

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1622
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de mihai florescu »

ill_dottore scrie:Salutare tuturor

As dori niste informatii despre Mulineta DAM Quick Z-Base daca a folosit-o cineva .
Cum se comporta in drill , daca te ajuta in lansari la distanta , daca raportul pret-calitate se justifica ( costa aprox 550ron ).
Multumesc.

Cam in aceeasi gama de pret poti achizitiona Shimano Ultegra:
Oferta set mulinete Shimano Ultegra 14000 XTD
http://www.totalfishing.ro/oferta-set-m ... 71226.html

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de mircead »

mihai florescu scrie:Cam in aceeasi gama de pret poti achizitiona Shimano Ultegra:
Oferta set mulinete Shimano Ultegra 14000 XTD
http://www.totalfishing.ro/oferta-set-m ... 71226.html

Hmmm, peste tot in lume se ieftinesc Ultegrele, asta imi spune ca sunt pe cale sa scoata altele noi......................
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Oliver24
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 04, 2017 1:09

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Oliver24 »

Mă gândesc să achiziționez și eu această mulinetă. Ce ați recomanda între Shimano Speedcast 14000 XTB și DAM Quick z base? Prețul este asemănător, însă Shimano nu îți oferă tambur de rezervă după câte știu, pe când la DAM primești. Mărimea tamburului este aceași la ambele? Ceea ce mă interesează în mod special este sistemul slow oscilation. Știu că ambele lansete așează firul foarte frumos însă oare care este mai superior?

Știu că Shimano este o marcă mai consacrată momentan, însă asta nu mă va face să o aleg fără să existe și ceva argumente obiective în favoarea ei. Astfel cum s-a mai spus, pescarul iese mai bine de obicei dacă alege o mulinetă medie spre vârf de la un producător mediu decât o mulineta mai ieftină de la un producător de top.

Oliver24
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 04, 2017 1:09

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Oliver24 »

Chiar nimeni nu mai are ceva de spus despre ea?

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Claudiu Garlea »

Bine inteles, daca se incadreaza in bugetul dumneavoastra, eu as alege pachetul promo Shimano Ultegra XTD.
Aceasta este un model superior modelul Speedcast: un rulment in plus, un sistem de asezare al firului mult mai bun, tambur de rezerva si 4 reductii (2x 3500 2x 10000).


http://www.totalfishing.ro/oferta-set-m ... 71226.html

Ultegra XTD este un model mai vandut si cu mai multe recenzii, decat SpeedCast sau Quick Z-Base.

Oliver24
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 04, 2017 1:09

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Oliver24 »

Mulțumesc pentru opinie! Din păcate Ultegra XTD depășește bugetul momentan. Tocmai de aceea am început să caut mulinete mai ieftine. După cum am observat, DAM-ul și Speedcastul ar fi cam în aceași categorie de preț, însă dintre cele două primul mi se pare superior ca și dotări (tambur în plus, slow oscilation și frână rapidă direct din fabrică).

Cu toate acestea, aș fi interesat de părerile celor care au deținut sau au utilizat ambele mulinete. Oare s-ar merita să mai adun niște bănuți pentru un set de Ultegra? Menționez că pescuiesc din plăcere și sunt începător la pescuitul de boilies. Am achiziționat 3 lansete Shimano Velocity 3,90/3,5lb și caut mulinete la ele...

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de pescarusull »

Speedcast 14000 XTB e 499 la decathon.
Azi erau pe stoc la pallady.
Dar daca mai pui si cat costa un tambur de rezerva ajungi tot la pretul din oferta xtd.
Din pacate oferta e la doar pt set de patru bucati.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Driscu Radu
Mesaje: 304
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Driscu Radu »

Salut oliver ca idee generala DAM-MAD nu au dat gres in ultimi 9-10 ani la lansete si mulinete( raport calitate pret), indiferent de tipul de pescuit depsre care vorbim.Vorbesc din experienta personala, detin doar partea de varf de la ei crap si spining.Iar ca un argument in plus sunt prezenti si pe piata din uk.Mai ales daca vrei si 4 bucati le gasesti pana in 1900-2000 lei.

Oliver24
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 04, 2017 1:09

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Oliver24 »

Mulțumesc pentru opinii. Am căutat foarte mult pe net în legătură cu DAM. Trebuie să vă spun că a fost o firmă dragă mie în copilărie, deoarece erau de o calitate extrem de bună. Cu toate acestea, DAM a căzut foarte mult după ce a fost achiziționată de către un fond de investiții olandez care nu a fost interesată de tradiția de peste 100 de ani a mărcii și a pasat-o la alte societăți. Firma a fost foarte aproape de a intra în insolvență, însă a fost salvată de angajații cu vechime și de către cumpărătorii fideli care au cumpărat datoria de la creditorii DAM.

Trebuie spus că la momentul de față tot ce înseamnă DAM se produce în fabrici din China cu toate consecințele de rigoare: prețul este mai mic, însă calitativ nu sunt convins momentan că se ridică la nivelul lansetelor Shimano sau Daiwa, chiar dacă vorbim de modele cu prețuri asemănătoare. De fapt, asta este și nelămurirea mea.

Personal, mi se pare trist că marea piața europeană a ustensiilor de pescuit ușor-ușor a plecat pe piața sâmbetei și calitatea se produce în Corea (Okuma) sau Japonia (Shimano). Desigur, mai nou toată lumea produce în China, însă nu este același lucru dacă mulineta este de fapt un produs total chinnezesc pe care DAM va pune sigla, sau este o mulinetă proiectată undeva în Japonia și fabricarea se realizează conform indicațiilor prestabilite. O analiză detaliată a marilor firme europene (Silstar, Balzer, DAM, Cormoran) poate ar merita o discuție separată.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”