pareri despre lansete..

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Jeane,
depinde de gusturi, dar si de baltile pe care pescuiesti. Daca dai pe balti fara structuri submerse si fara stuf(deci n-ai in ce sa agati) pescuitul poate fi mult mai frumos si mai interesant cu un bat moale !
Englezii sunt fierti pe asta ! Si doar ei au inventat carpfishingul.
Dar pe balti gen Sarulesti, Tancabesti etc, betele puternice sunt obligatorii ! Asa ca gandeste-te bine daca este cazul sa schimbi betele !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

" englezii" au 2 randuri de bete! :lol: si ca sa continuu...al doilea rand al meu e virgin, abia le am luat. century focal sistem 13 ft 3,5tc ...revin cu comentarii imediat ce ajung pe balta! :D

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cum sunt Florine ? E adevarat ca sunt intre SP si NG ? Le-am comandat si noi dar nu mai am rabdare pana vin....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

:lol: exact! nu am aruncat deloc, nu am avut cand, sambata le am luat, dar ca actiune sunt superbe! century spune ca sunt facute pt lansari cu pva, ba mai mult lanseta e derivata din vestitul kompresor folosit in concursurile de casting, imblanzita pt carpfishing. oricum dpmdv sp-ul e prea par ca sa fie o lanseta de crap! despre fmj nu mai vb! pe aici cei mai multi din detinatorii de fmj cauta sa le schimbe pe ceva mai bland!
NU-MI PLAC INELELE! century SIC.....mai au de invatat! ma gandesc serios sa le trimit lui Mark Tunley sa le "rezolve". optiunea mea ar fi, si cred ca merge de minune, fuji low rider, inele multe, iar cel de plecare de 20! deocamdata fara sa fi iesit pe balta ci doar estetic, prefer torrix-ul in defavoarea focal sistem-ului! DEOCAMDATA! mai vedem duminica seara! :lol:
nu shtiu cu ce ati dat pana acum ca sa arunc un pronostic daca o sa va placa sau nu....dar, sunt pt voi sau le aduceti la vanzare?

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Ce spun baietii despre FS:
Century make some of the best and most highly regarded rods on the market today and, without question, boast a reputation that is second to none. With astounding technology at their fingertips, and with consultants like Frank Warwick under their wing, it's no wonder just about every carp angler wants a set of Century carp rods sitting on their banksticks.
The FS Focal System has just injected new life into the rod market. The FS, however, offers a unique compromise. Many rods boast the ability to cast to the horizon, but this rod just brought the horizon closer to your feet. Using innovative new building processes, Century have designed the ultimate carping tool.

Features:-

Carbon Finish blank.
Special geometric carbon patterns within the rod blank
Reverse Spigot Joint.
Cured using autoclave Technology for optimum action retention over the lifetime of the rod.
Parallel butt -the lower section below the handle is covered in polymorphic rubber over a composite grip.
Between the handle and reel seat a woven 2k-2k-carbon fibre pattern is integrated into the Butt.
The butt cap is a new round stainless steel design that will integrate into a stainless V rest which screws into a rod pod.
The Century FS has a discreet custom look and has SiC rod guides over wrapped with a black finish and sealed in epoxy varnish.

N-am inteles prea bine ce face acest "sistem focal" sau la ce se refera el mai precis. Florine .... avatarul tau ce zice?? :lol:
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Mircea - ce faci batrine - dai copy+paste ? Fa si tu o traducere pentru popr . Sau lasa-l pe Florin ca e mai in tema . :lol: :lol:

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

De lene, plus ca mai tot pescarul "dicleste" pa limba lu' Shakespeare:

Oricum, uite aici: The FS, however, offers a unique compromise. Many rods boast the ability to cast to the horizon, but this rod just brought the horizon closer to your feet. Using innovative new building processes, Century have designed the ultimate carping tool

FS ofera un compromis unic. Multe bete au capacitatea sa arunce la draku in praznic, dar asta iti pune orizontul la picioare (sau il aduce mai aproape). Folosind procese de fabricare noi, inovative, Century a produs al mai tare din parcare bat de crap.

Alea cu blankul, modele geometrice speciale ... spigot cu mufare inversa, etc etc .... tesatura din fibre de carbon in maner, nu's ce-i aia 2k-2k, sunt usoare...

Oricum nedumerirea mea e .... mai multe, care-i compromisul si ce face sistemul focal.

D-aia l-am si intrebat pe Florin, ca e mult mai in tema.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

focal sistemu e punctul unde se imbina cele 2 tipuri de carbon folosite la contructia paralell butt-lui, vizual un romb din carbon mat! de altfel din cate imi dau seama au folosit 3 tipuri de carbon (vorbesc de impletitura din prepreg) butt -ul e f puternic pe cand varful e suplu si bland dar surprinzator de putenic....nu am counter dar de departe e lanseta cu care arunc cel mai departe! cred ca cel mai important lucru despre aruncare e ca nu trebuie sa adopti stiluri speciale de casting pt a face lanseuri lungi! daca pana acum am crezut ca harrison torrix e cel mai bun in raportul lungimea aruncarii/placere drill, desi nu am scos nici un craop cu fs-ul inclin spre fs! pe de alta parte torrix-ul, daca nu intentionezi sa mergi la concursuri de casting, si urmaresti lansari de 110 120m, ramane o varianta serioasa! oricum usurinta lansarii la torrix e de domeniul ridicolului!

ps fac comparatia fs cu torrix pt ca atea le folosesc....nu vb din carti..... :D

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

si nu ti am raspuns la intrebare mircea.....compromisul... daca ai vedea varful, cat de firav e, si cum arunca 4 oz + punga de pva ai intelege! pai comparativ cu ciomagu de fmj pe care eu unu nu ash putea sa-l folosesc...la century fs e mare compromis! basca ca daca nu shtii sa arunci cu un bat super rapid nu arunci nici cat cu hiperloop-ul... si totusi nu cine arunca mai departe e pescar mai bun.....deci...pt linistea mea o sa mi iau si un set de 12 ft 2,5 sau 2,75 cel mult pt sufletelul meu! cred ca folosind astlel de lansete simti cu adevarat ....
regards :wink:

Limax
Mesaje: 43
Membru din: Mar Feb 21, 2006 8:05
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax »

3 Lansete Nick Buss se comporta excelent
1 Lanseta Shimano Tribal XTR, nu e simplu de aruncat cu ea, dar daca ma voi obisnui cred ca se poate lansa si roata de rezerva cu ea.
4 Mulinete BBRLC
Fire nu m-am decis inca (astept sugestii) am avut o experienta proasta cu Sufix Xcelon, s-au comportat excelent pana am prins o zi foarte rece toamna tarziu si in ziua aia s-au distrus de tot. S-au rigidizat si au devenit de-a dreptul casante
Spod Beastmaster + Banax Helicon 5600
Marker Beastmaster + Banax Helicon 5600
Rod pod noname acceptabil in cautare de ceva fiabil, am vazut Skypodul de la Fox dar sincer ca design si stabilitate jos cu palaria, dar robustete zero. SI aici astept sugestii
Nu ne este frica de munca, stim sa ne ferim de ea!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”