Recomandare sac dormit

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Recomandare sac dormit

Mesaj de danbd »

Buna ziua
Doresc o recomandare pt un sac de dormit all around (martie-noiembrie) cu amendamentul ca atunci cand temperaturile scad, folosesc incalzitor deci la sub 8-9 grade nu stau decat daca ma prinde pe balta nepregatit.
Ideal cu 2 straturi, astfel incat sa nu ma coc vara
Detalii:
Interior - Referitor la interior nici nu stiu... acum am cu flis... e calduros dar ma cam incurca cand ma intorc
Latime - intre 90 si 100 cm
Gluga- preferabil
Loc perna- preferabil
Fermoare acoperite - preferabil.
Straturi - preferabil
Buget - max 700 dar aici daca merita suplimentez.
Prinderi sus jos si la mijloc cu curea - obligatoriu

Sacul se va monta (cel putin momentan) pe un PAT CAPERLAN (ala de 450 RON)

Las ca exemplu un sac de la Solar la care imi place cum e construit in straruri ( cu patura detasabila)
https://www.totalfishing.ro/sac-de-dorm ... jJEALw_wcB


Multumesc anticipat,

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare sac dormit

Mesaj de Driscu Radu »

Cel mai bun sac de dormit nou care se pot face 2 independente este anaconda level 4.1,merita fiecare banut un sac ok si relativ ieftin in jur de 350 lei este big snoze de trekker.

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare sac dormit

Mesaj de danbd »

Salutare

Am verificat un pic si din pacate Anaconda level 4.1 nu am gasit pe stoc la nimeni, si dupa cum arata oferta actuala cred ca a si iesit din productie.
Am mai tot citit de Big Snooze si e clar un pretendent in categoria sacilor fara straturi.

Multumesc,

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare sac dormit

Mesaj de robyvan »

Cred ca in banii astia iti gasesti un Fox Ven Tec in stare foarte buna.....eventual modelele anterioiare, foarte bune, parerea mea.
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3769
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Recomandare sac dormit

Mesaj de odoctee »

robyvan scrie:
Lun Oct 05, 2020 13:39
Cred ca in banii astia iti gasesti un Fox Ven Tec in stare foarte buna.....eventual modelele anterioiare, foarte bune, parerea mea.
Si eu merg tot pe varianta lui Roby.
am fox ers2 (trei sezoane) pe pat fox r2 camo, pentru perioade reci am luat separat fox vrs2 thermal cover.
sistemul creat este extrem de calduros la nevoie, sacul are interior fas, aluneca hainele daca te rasucesti
Spor la cumparaturi!
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare sac dormit

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Arunca o privire si la Thermafast, s-ar putea sa iti placa - https://www.totalfishing.ro/sac-de-dorm ... 98979.html

Bineinteles, daca nu este necesara foaia detasabila, un sac calduros este Fox Flatliner 5 Season, are un strat foarte gros de material interior.
Varianta mai "subtire" https://www.totalfishing.ro/sac-de-dorm ... asons.html, se poate completa pe viitor cu o patura. :D

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Recomandare sac dormit

Mesaj de Costin Tudora »

Salut,
Si eu sunt in cautarea unui sac de dormit trainic si tot dupa anaconda 4.1 alergam dar din cate am vazut a iesit pe piata anaconda 4.2 acum si il gasesti undeva peste 700 ron din ce am vazut.
Mie imi face cu ochiul https://www.totalfishing.ro/sac-de-dorm ... d-3-n.html care are un pret rezonabil dar nu stiu nimic despre el, din specificatii e ce trebuie ..
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare sac dormit

Mesaj de danbd »

Buna ziua,

Revin pe acest topic cu ceva intarziere.

Vreau sa fac urmatoarea precizare. in urma cu 2 saptamani am folosit de la un coleg, impreuna cu sacul meu de dormit o patura pentru sac dormit. Vreau sa spun ca mi-a depasit orice asteptare combinatia. Faptul ca patura cade peste marginea patului creaza o bariera in trecerea curentilor reci, si se formeaza o supafata de confort foarte buna, astfel ca in seara a 2-a pana spre 2 dimineata am stat pe sac si m-am invelit doar cu patura, ulterior bagandu-ma si in sac dar fara sa trag fermoarul.
(Am fost intr-un Gazebo cu incalzitor, cu usa larg deschisa si cu trasaturi/ schimbari ce ma ridicau din pat undeva la 1.5- 2 ore deci toata caldura din sac se pierdea)

in urma experientei am tras urmatoarele concluzii:
1. patura peste sac creaza un confort termic foarte bun- drept urmare mi-am si cumparat-o. Eu am folosit de la colegul meu o patura Pelzer. Nu stiu cum e comparativ cu altele, mie mi-a placut si mi-am luat-o (215RON)
Una din partile misto este ca patura are bride de prindere si se agata fix pe partea pe care nu te dai jos, astfel, cand sari din pat pe "trasatura" patura nu zboara pe jos. (Cred ca majoritatea paturilor din comert au bride)
Un alt avantaj este ca e mai lunga decat patul si o poti trage si peste cap, acoperindu-te cu totul.

2. am inteles pe unde pierde caldura sacul meu. Pe la fermoare deoarece nu are "perti izolatori" in spatele acestora.

Una peste alta, acum m-am sucit si caut un sac de dormit fara Fleece la interior asa de 3 sezoane (ca si exemplu ceva similar cu TRAKKER BIG SNOOZE SMOOTH dar care sa aiba gluga sau buzunar pentru perna)
Ceva usor si placut, care sa permita miscarea in el fara sa se "ia dupa tine".
Si da, obligatoriu prindere sus/jos + coarda pe mijloc

Deci daca aveti suestii pe noul set-up nu ezitati.

Multumesc,

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare sac dormit

Mesaj de robyvan »

Iti recomand asta. Bun si ieftin.
Il am de 2 sezoane, este si redus acum.
https://crap.com.ro/index.php/camping-b ... rt-xl.html
slowly we rot- by Obituary

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare sac dormit

Mesaj de danbd »

Salut

Arata chiar bine. Am o intrebare deoarece din poze si descriere nu reiese

Cum se prinde de pat? Ma intereseaza daca imbraca patul la cap si picioare si daca are curea cu catarama pe jumate

Later edit: si cum e sacul de transport... se deface cu fermoar sau e cu snur?

Multumesc,

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”