Recomndare baston de nădire

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Sunt cateva cobre pe la bucuresti orient, incearca sa pui mana pe una si dupa aceea ai sa vezi diferentele si daca se merita sau nu investitia. toate cobrele sunt bune, eu le recomand pe toate, zarguzon, steflea, orient, personal m am oprit la cea de la orient.
sunt care spun ca, cobra de la orient e pentru cei care arunca cu 2 maini, probabil ca da, eu nu pot sa arunca cu doua maini si arunc destul de bine si cu o mana, e mai greu pana te obisnuiesti cu greutatea si cu lungimea ei.
mie ce mi a placut la cea de la orient este grosimea in carne a materialului(desi am prieten caruia i s a rupt, se rezolva pe grantie), cum este lucrata, lacuita, probabil fara lac ar fi mai usoara cu cateva grame, si un lucru foarte important este "lisa", fina pe interior, ceea ce face sa nu se sparga boiliesurile in aruncare, si poti ajunge usor fara foarte mult efort la 120 130 m
in special in concursuri este foarte buna si o recomand
ImagineImagine
BÂZ

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de danbd »

Multumesc Bogdan pentru explicatii, sunt foarte utile.
Sunt curios de greutate deoarece eram hotarat pe cea de la orient si apoi am vazut ca a scos si Zarguzon una de 120 cm si sub 70 grame. (la care am alte emotii deoarece imi pare prea fragila pentru cat de neatent sunt eu)
Din pacate nu am niciun cunoscut cu varianta Orient asa ca incerc sa ma documentez "teoretic"

Am convingerea ca din finisajul de la interior se poate castiga distanta si cel mai important se diminueaza problema spartului de bilele in aruncare (stiu asta din testele facute cu Korda Easy... care e de plastic implicit foarte lucioasa la interior si sparge mult, mult mai putine bile fata de cele de carbon pe care le detin (Hakuyo scurta prima varianta, Zarguzon lunga de 20 si 24)- precizez ca este o concluzie personala si se poate sa fie subiectiva/ gresita.!!!

Am rugaminea in continuare daca ma poti ajuta cu:
- greutatea cobrei orient varianta de 24
- parere referitoare la incarcarea cu bile avand in vedere ca lungimea creste si necesita o deschidere mai mare la maini

Am aceasta cobra in cap pentru distante extreme si clar aruncat cu 2 maini.
Nu o va inlocui pe cea de la Zarguzon ci i se va alatura :D

Multumesc,

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Bogdan Zaharia »

https://www.orientrods.com/en/throwing-sticks/bombus

Cobra e de 27, nu de 24, cu greutatea exacta revin , iar vizavi de incarcarea cu "bili" eu am 1.83 ca inaltime, nu vad un incovenient, plus ca se poate schimba capacul cu o duza de incarcare
ImagineImagine
BÂZ

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Dan Mitranescu »

In aprox. doua luni, cobra carbon Tazura, diametrul interior 26mm ( pentru bile de 24 ), lungime 128cm, greutate 110g, maner conic din EVA, pret promotional 180 lei.
https://danmitranescu.ro/cobre-carbon/1 ... -26mm.html

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Greutate
Imagine
ImagineImagine
BÂZ

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Costin Tudora »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Sep 11, 2020 0:20
In aprox. doua luni, cobra carbon Tazura, diametrul interior 26mm ( pentru bile de 24 ), lungime 128cm, greutate 110g, maner conic din EVA, pret promotional 180 lei.
https://danmitranescu.ro/cobre-carbon/1 ... -26mm.html
nu o sa vina si in varianta de 22m ?
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de danbd »

Multumesc Bogdan inca o data pentru detalii.

@Dan, referitor la cobra Tazura, din ce ai vazut cum sta cu finisajul la interior si curbura?
Stiu ca in trecut am ales Zarguzon din 2 considerente: Finisaj la interior si curbura mai agresiva.

Multumesc,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Dan Mitranescu »

Costin Tudora scrie:
Vin Sep 11, 2020 8:34
Dan Mitranescu scrie:
Vin Sep 11, 2020 0:20
In aprox. doua luni, cobra carbon Tazura, diametrul interior 26mm ( pentru bile de 24 ), lungime 128cm, greutate 110g, maner conic din EVA, pret promotional 180 lei.
https://danmitranescu.ro/cobre-carbon/1 ... -26mm.html
nu o sa vina si in varianta de 22m ?
Pentru inceput fac de 24. Costa mult matrita.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Vin Sep 11, 2020 12:33
Multumesc Bogdan inca o data pentru detalii.

@Dan, referitor la cobra Tazura, din ce ai vazut cum sta cu finisajul la interior si curbura?
Stiu ca in trecut am ales Zarguzon din 2 considerente: Finisaj la interior si curbura mai agresiva.

Multumesc,
Le fac pe brand-ul meu si nu vor fi probleme de finisaj.
Legat de curbura este numai chestie de obisnuinta.

Valerian
Mesaje: 128
Membru din: Lun Iun 12, 2017 19:53
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Re: Recomndare baston de nădire

Mesaj de Valerian »

O întrebare pt. Bastoanele Tazura de 128cm acesta lungime cum e măsurată,am o nelămurire in acest sens ,se pune bastonul între 2 buc ex .scanduri si măsori distanța.dintre scânduri,sau măsori bastonul cu o ruleta pe coama bastonului si aceasta este lungimea .Multumesc.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”