Senzori pentru Dunare

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Senzori pentru Dunare

Mesaj de happah1 »

Salutare,

Pe scurt, anul acesta am fost pentru prima data cu cortul la Dunare, si am constatat ca sunt absoluti necesari niste senzori cu statie. Am stat cu stres 4 zile ca "daca trage la betele de mai departe si nu aud senzorii", ca sa nu mai zic ca a tras o ploaie zdravana si nu eram convins ca mai ramane ceva din chinezariile pe care le aveam.

Nu planuiesc sa fac in chiar in momentul acesta o noua achizitie (decat daca apare o oferta), vreau intai sa ma informez bine pe ce sa dau banii. Asa ca pana in primavara, astept cat mai multe sugestii si pareri.

M-ar interesa un set sau doi de senzori cu statie care sa bata bine la 100-150m (la Dunare lansetele le pui mai rasfirate, in functie de loc), care sa reziste bine si la ploaie. Mi s-au parut interesantii si foarte practici acei senzori Delphin Roller Shock, dar sunt destul de sceptic legat de eficienta lor - am cumparat de la hakuyo un senzor care functioneaza pe acelasi principiu: il agitam in mana dar rareori scotea vre-un sunet. Asa ei ar fi foarte faini, avand involuntar si functie de antifurt (daca e sa incerce cineva sa iti miste batul noaptea, auzi automat pe statie). Voi ce experiente aveti cu dansii?

In rest, pe orice site am intrat sunt zeci de senzori, zeci de branduri, sincer nu stiu care ar fi buni si care nu. Orice sugestie este binevenita. Bugetul ar fi undeva la 400-500 RON pentru un set de 4 senzori+statie, mai mult daca sunt 6 senzori.

Multumesc anticipat pentru pareri.

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de Szilveszter »

Aș zice hakuyo, da sare lumea pe mine ca-i fac reclama lui Mitranescu :mrgreen:

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de Szilveszter »

Astea mai lesne la pret, indiferent de producator, toate mai au câte o hibă. Aia e, trebuie sa accepti asta. E o chestie de bulan

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de Dan Mitranescu »

happah1 scrie:
Joi Dec 17, 2020 20:10
Salutare,

Pe scurt, anul acesta am fost pentru prima data cu cortul la Dunare, si am constatat ca sunt absoluti necesari niste senzori cu statie. Am stat cu stres 4 zile ca "daca trage la betele de mai departe si nu aud senzorii", ca sa nu mai zic ca a tras o ploaie zdravana si nu eram convins ca mai ramane ceva din chinezariile pe care le aveam.

Nu planuiesc sa fac in chiar in momentul acesta o noua achizitie (decat daca apare o oferta), vreau intai sa ma informez bine pe ce sa dau banii. Asa ca pana in primavara, astept cat mai multe sugestii si pareri.

M-ar interesa un set sau doi de senzori cu statie care sa bata bine la 100-150m (la Dunare lansetele le pui mai rasfirate, in functie de loc), care sa reziste bine si la ploaie. Mi s-au parut interesantii si foarte practici acei senzori Delphin Roller Shock, dar sunt destul de sceptic legat de eficienta lor - am cumparat de la hakuyo un senzor care functioneaza pe acelasi principiu: il agitam in mana dar rareori scotea vre-un sunet. Asa ei ar fi foarte faini, avand involuntar si functie de antifurt (daca e sa incerce cineva sa iti miste batul noaptea, auzi automat pe statie). Voi ce experiente aveti cu dansii?

In rest, pe orice site am intrat sunt zeci de senzori, zeci de branduri, sincer nu stiu care ar fi buni si care nu. Orice sugestie este binevenita. Bugetul ar fi undeva la 400-500 RON pentru un set de 4 senzori+statie, mai mult daca sunt 6 senzori.

Multumesc anticipat pentru pareri.
Iti recomand sa astepti noii avertizori Tazura. Acopera inclusiv cerintele pescuitului la Dunare.
Poate cel mai important lucru este rola cu ax metalic. Daca in cazul pescuitului la balta rola cu ax metalic iese in evidenta prin functionarea ireprosabila ca sensibilitate si angrenare, in cazul pescuitului la Dunare axul metalic asigura rezistanta maxima si siguranta ca axul nu cedeaza, asa cum se intampla in multe cazuri cu axul din plastic.
Avertizorii detin functia antifurt pentru lanseta ( sunet alarma la ridicarea lansetei de pe avertizor ), dar si functia alarma la pierderea semnalului. Daca se intrerupe comunicarea intre avertizori si statie, atunci statia da semnal de alarma pe culoarea avertizorului pierdut.
Functia "recall" este si ea folositoare cand distanta este mai mare intre lansete / si statie.
O alta caracteristica de luat in calcul este reglarea sensibilitatii in 8 trepte.
Toate acestea pe langa alte caracteristici de apreciat atunci cand dorim un avertizor de calitate.

Pretul depaseste bugetul propus, dar vor exista variante de achizitie atractive. :wink:

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de happah1 »

Suna foarte bine, dar intr-adevar, din ce am citit in alte posturi, pretul va depasi cu mult bugetul meu :(.

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de happah1 »

Nu mai are nimeni alte sugestii? Sa zicem buget pana in 1000 RON (Maxim) pentru un combo de 6 avertizori + statie.
Vad ca cei de la tazura nu mai apar pe stoc, si oricum, fiind un produs complet nou si netestat in timp de pescari, sunt putin cam reticent.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de Lucian SV »

Dan Mitranescu scrie:
Sâm Dec 19, 2020 18:35
]
Iti recomand sa astepti noii avertizori Tazura. Acopera inclusiv cerintele pescuitului la Dunare.
Dănuț, eu zic să faci seturi cu 25-30 de avertizori pe o stație cu semnal la 1-2 km, să ajungă la toți sacoșarii. Bineînțeles moca.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de Dan Mitranescu »

happah1 scrie:
Sâm Apr 03, 2021 22:30
Nu mai are nimeni alte sugestii? Sa zicem buget pana in 1000 RON (Maxim) pentru un combo de 6 avertizori + statie.
Vad ca cei de la tazura nu mai apar pe stoc, si oricum, fiind un produs complet nou si netestat in timp de pescari, sunt putin cam reticent.
Avertizorii Tazura vin saptamana viitoare. Imi pare rau pentru intarziere.
Pentru acesti avertizori raspund eu si nu sunt deloc "nou" sau "netestat" in lumea pescuitului. Am trecut de 20 de ani de "teste". :)

Din "a raspunde in fata pescarilor" traiesc, asa ca orice eventuala problema a avertizorilor o sa fi remediata chiar si prin returnarea produsului.
Iti garantez ca nu o sa gasesti avertizori pana in 1000-1500 lei mai fiabili, mai rezistenti sau cu consum mai mic ca Tazura, iar ca functii nici sa nu te gandesti.
Daca gasesti, ii primesc inapoi oricand.

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de happah1 »

Lucian SV scrie:
Dum Apr 04, 2021 8:47
Dan Mitranescu scrie:
Sâm Dec 19, 2020 18:35
]
Iti recomand sa astepti noii avertizori Tazura. Acopera inclusiv cerintele pescuitului la Dunare.
Dănuț, eu zic să faci seturi cu 25-30 de avertizori pe o stație cu semnal la 1-2 km, să ajungă la toți sacoșarii. Bineînțeles moca.

Nu inteleg rostul acestui raspuns. Dorinta de a te afla in treaba, sau..? Am cerut un sfat in legatura cu niste avertizori cu specificatii rezonabile (daca citesti topicul meu initial, am intrebat de unul/doua seturi de 4+1, sau un set de 6+1, iar raza de bataie sa ajunga eficient in 150 de metri. Nu cred ca specificatiile acestea sunt aberante, din contra, par "standard" in avertizorii de azi - cel putin in ce prezinta vanzatorii pe net. Cat o fi realul, e alta poveste.

In ce priveste acuzatia ca as fi sacosar, spune-mi te rog de unde ai dedus informatia asta? Ne-am intalnit pe balta, ai vazut tu cum am plecat cu sacul de peste subdimensionat, sau care iti sunt sursele de informatie? Sunt curios si eu....

Repet, daca nu ai ceva util de zis, cu tot respectul, mai bine taci.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Senzori pentru Dunare

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lucian SV scrie:
Dum Apr 04, 2021 8:47
Dan Mitranescu scrie:
Sâm Dec 19, 2020 18:35
]
Iti recomand sa astepti noii avertizori Tazura. Acopera inclusiv cerintele pescuitului la Dunare.
Dănuț, eu zic să faci seturi cu 25-30 de avertizori pe o stație cu semnal la 1-2 km, să ajungă la toți sacoșarii. Bineînțeles moca.
:) Nu vreau sa te dezamagesc, dar de cand fac recomandari pe conceperea avertizorilor pentru Romania ( cei de la Hakuyo ) intodeauna am spus sa intre multi pe statie. Tot pentru asta am inventat si functia antifurt. :)

Nu m-am ferit niciodata sa o spun. Dupa "revolutie" am "carat peste", asa cum se spune. In acea perioada incepuse lumea sa faca bani sub orice forma. De la cei care carau marfa de la turci, evaziunea fiscala fiind ceva normal in acea perioada si pana la cei care vindeau utilajele din fabrici cu pret de fier vechi, ( tata lucra in Vulcan si stiu multe), ... eu student fiind si fara niciun leu primit de la cineva vreodata, nici macar de la parinti, am ales sa "car peste". Il vindeam in parcare. Am facut lucrul asta mai bine de 10 ani, 4-5 luni pe an, in perioadele productive, in vacante. ( am facut 10 ani de facultate ).
Este o "meserie" grea si numai adrenalina pescuitului o face "profitabila".

Acum, nu mai fac asta. In niciun caz sa eliberz pestele prins :) . Principiile nu ma lasa sa chinui pestii pentru distractie, fara niciun motiv practic, dar nici nu judec pe nimeni pentru asta. Este o pandalie a mea, mai mult o superstitie.
Asa ca am redus timpul in care merg la pescuit, strict pentru a avea o coada de peste proaspat in casa. ( in permanenta si ... fara oase :) )

Una peste alta, stiu tot ce inseamna "caratul de peste" de catre pescarii cu lanseta. Daca era un lucru atat de imoral JUDECAND LUCRURILE IN ANSAMBLU, nu il faceam nici in trecut si nici nu mai deschideam acest subiect.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”