Sfat alegere lansete Delta - Dunare - pescuit de pe mal

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

adiniculae
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iul 01, 2011 13:48

Sfat alegere lansete Delta - Dunare - pescuit de pe mal

Mesaj de adiniculae »

Urmaresc acest forum de ceva timp si chiar daca nu postez chiar citesc recomandarile pescarilor. De aceea sper sa nu fie cu suparare daca deschid acest topic, unele detalii discutandu-se in alte pagini. Doresc de la inceput sa spun ca am cateva criterii la care tin si as aprecia sa nu existe recomandari in afara criteriilor, atat cand vine vorba de dimensiunea lansetelor cat si pret:

1. Lansetele sa aiba 2.70 m, putere de aruncare de maxim 200 gr, preferabil din 2 buc dar nu exclud complet si telescopicele, sensibile pe varf dar puternice. Nu vreau mana a 2-a, doar noi.

2. Pescuiesc in apropierea malului, maxim 30 de metri, de cele mai multe ori in zone cu agatatura.

3. Pret maxim 200 RON/buc ( as aprecia sa nu fie comentarii de genul mai bine mai strangi ceva bani si-ti iei x model).

4. Speciile vizate sunt crapul, ciortanul si de ce nu caras si platica.

5. Lansetele vor fi echipate cu Okuma Longbow LB65 deci as aprecia comentarii in legatura cu echilibrul lanseta mulineta.

Mentionez ca pana acum am pescuit cu Cormoran Bull Figbter 40-150, foarte ok dar cam rigide. Am studiat putin si m-am oprit la urmatoarele modele:

1. Jaxon Silver Shadow Boat Power Tip 2.70mt 50-150gr ( imi place ce am citit despre ea, nu sunt neaparat fanul inelelor multe si mici dar...)

2. WFT Crack Senso Pilk 2.70m 50-160g (am citit cateva comentarii de bine)

3.Trabucco Achab Xp Boat 2.70mt 150gr ( nu prea stiu nimic de acest bat in afara de specificatii...pretul este unul f ok dar sunt curios daca e cineva care imi poate spune din proprie experienta despre acest model)

4. OKUMA G FORCE SEA QUIVER 2.70M 40-200G 2 buc + 4 varfuri (un pret f ok si mi se pare foarte ciudat de aproape ca specificatii - difera doar greutatea lansetei - ca modelul de la RON THOMPSON care nu se mai gaseste - EVP2 SEA QUIVER 2,70M).

5. RON THOMPSON Hard Core II - 2.70m, 2Seg., 80-150g ( din ce vad nu prea se mai gaseste, deci poate nici nu ar trebui sa o consider o optiune).

Accept si alte recomandari...nu tin sa fie carbon, de fapt chiar as prefera composit sau fibra sticla varful neaparat fibra de sticla plin. Poate ceva modele telescopice desi spatiul chiar nu e o problema poate de aceea prefer 2.70 ( nu vreau 3 m indiferent daca ajuta mai mult in drill).

Multumesc mult pt ajutor si sugestii...astept comentarii.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat alegere lansete Delta - Dunare - pescuit de pe mal

Mesaj de Claudiu Garlea »

Buna ziua,


Va recomand sa luati in calcul si Maver Roky, aceasta se incadreaza in: lungime, buget si puterea de aruncare. Este sensibila pe varf dar si puternica. Lanseta se poate folosi fara probleme cu LB65.

http://www.totalfishing.ro/lanseta-mave ... 50772.html

adiniculae
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iul 01, 2011 13:48

Sfat alegere lansete Delta - Dunare - pescuit de pe mal

Mesaj de adiniculae »

Claudiu Garlea scrie:Buna ziua,


Va recomand sa luati in calcul si Maver Roky, aceasta se incadreaza in: lungime, buget si puterea de aruncare. Este sensibila pe varf dar si puternica. Lanseta se poate folosi fara probleme cu LB65.

http://www.totalfishing.ro/lanseta-mave ... 50772.html
Multumesc. Pare ok din specificatii...ca numar de inele 11 pare destul de mult, daca nu ma insel mai multe decat jaxonul dar nu e o problema mare. Imi place maver...detin 2 feedere Genesis Black Ice...ma impac f bine cu ele. O tin in calcul...mersi inca odata

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

mike83
Mesaje: 266
Membru din: Mar Ian 28, 2014 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere lansete Delta - Dunare - pescuit de pe mal

Mesaj de mike83 »

WFT Crack Senso Pilk
Le am in momentul de fata si sunt foarte multumit.
Bullfightere am avut si eu si inca le mai am, dar wft-urile sunt mult mai sensibile si par si mai rezistente.
In gama asta de pret eu nu am gasit ceva mai bun.

Daca ai posibilitatea sa comanzi de afara ai si variante mai bune:
https://www.askari-fishing.co.uk/dam-st ... 73025.html
https://www.askari-fishing.co.uk/shiman ... 69238.html


Spor la cumparaturi

adiniculae
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iul 01, 2011 13:48

Sfat alegere lansete Delta - Dunare - pescuit de pe mal

Mesaj de adiniculae »

mike83 scrie:WFT Crack Senso Pilk
Le am in momentul de fata si sunt foarte multumit.
Bullfightere am avut si eu si inca le mai am, dar wft-urile sunt mult mai sensibile si par si mai rezistente.
In gama asta de pret eu nu am gasit ceva mai bun.

Daca ai posibilitatea sa comanzi de afara ai si variante mai bune:
https://www.askari-fishing.co.uk/dam-st ... 73025.html
https://www.askari-fishing.co.uk/shiman ... 69238.html


Spor la cumparaturi
Mersi mult...varful e fibra plin, nu? Cum se comporta in drill?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

mike83
Mesaje: 266
Membru din: Mar Ian 28, 2014 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere lansete Delta - Dunare - pescuit de pe mal

Mesaj de mike83 »

Da, varful este din fibra plin. Si blank-ul si varful eu zic ca lucreaza foarte bine, mai ales ca de obicei le pescuiesc pe langa cioate si nu lucrez foarte mult cu frana.
Singurul minus ar fi ca nu sunt cele mai finute lansete, ma refer la grosime si la greutate, cel putin la varianta de 3m pe care o am eu. Dar la pretul pe care il au nici nu poti sa ai foarte mari pretentii.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat alegere lansete Delta - Dunare - pescuit de pe mal

Mesaj de marian_popescu »

Dețin jaxson silver shaddow de 2,40, pentru barca. Betele astea sunt foarte ok pe vârf, in rest sunt cam prea rigide pentru gustul meu. Blankul este ușor, subțire și elegant, dar fac fata drilurilor cu crapi mari, fără probleme
Pentru mal, folosesc telescopice dam, de 3,3 metri 150 de grame putere, cred că au vreo 25_30 de ani. Sunt elastice, rezistente și țin bine la tăvăleală
Daca vrei de de 2,70 de pe mal, din câteva modele pe care le-am avut până acum, as alege Ron Thompson Hardcore
Dar tot cu vechiturile mele as da, îmi plac că sunt mai elastice. Și chiar și din barca, am inceput sa gust drilurile cu niste telescopice moi, din fibra de sticla, la care am și observat că trăsăturile sunt mai dese. Dau cu monturi mai fine și fire mai subțiri și, fiind moi, mișcarea bărcii din cauza valurilor sau vantului nu reușește să îmi deplaseze monturile, pt că lansetele se arcuiesc. Nu am avut rupturi până acum, nici de fire și nici de lansete, dar, ce-i drept, nu m-am lovit până acum cu sculele astea, vreo torpila adevărată, să îmi pună probleme

Oricum, mă gândesc să îmi iau niste lansete ieftinire din fibra de sticla, pt barca, cu vârful plin, putere 20-50 de grame, sa vad de ce sunt in stare

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat alegere lansete Delta - Dunare - pescuit de pe mal

Mesaj de marian_popescu »

Si oferta totalfishing e destul de bogata la lansete de barca, as veni cu drag să îmi cumpăr, dar mare parte nu le au pe stoc, ci la furnizori.
Oricum, alegerea unor bete de barca, cel puțin pt mine, parcă devine mai complicata de la an la an. Și, la care lansete pt barca am văzut sau avut, nu pot spune că am găsit lanseta perfecta: sa fie moale pe tronsonul superior și restul blankului destul de permisiv, dar suficient de rezistenta cat sa trag de un crap cu fir de 0,4 (sau chiar mai gros uneori), fără să îmi fie teamă că s-ar rupe. Și chiar as vrea sa le vad înainte de a le cumpara


Am tot observat recomandări din partea unui pescar foarte bun din Delta către un plus de finețe pt un plus de rezultate, el pescuind cu germine sau telescopice moi din fibra de sticla. Și cam are dreptate
Și eu, anul acesta, am căpătat încredere nu numai în betele mai fine și firele mai subțiri, dar aici depinde mult de locul unde pescuiești. Plus că și monturile mai fine și momelile mai mici mi-au adus rezultate mai bune (și mai multă bătaie de cap cu peștii mici). Iar ca momeala, m-au surprins plăcut benzar turbo soft pellets cu aroma de miere

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat alegere lansete Delta - Dunare - pescuit de pe mal

Mesaj de Claudiu Garlea »

marian_popescu scrie:Si oferta totalfishing e destul de bogata la lansete de barca, as veni cu drag să îmi cumpăr, dar mare parte nu le au pe stoc, ci la furnizori.
Buna ziua,

Daca sunteti interesat de anumite modele, le comandam, le aducem in magazin, le vedeti si daca va alegeti una din ele, comandam restul la furnizor si vi le expediem gratuit acasa :D

adiniculae
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iul 01, 2011 13:48

Sfat alegere lansete Delta - Dunare - pescuit de pe mal

Mesaj de adiniculae »

marian_popescu scrie:Dețin jaxson silver shaddow de 2,40, pentru barca. Betele astea sunt foarte ok pe vârf, in rest sunt cam prea rigide pentru gustul meu. Blankul este ușor, subțire și elegant, dar fac fata drilurilor cu crapi mari, fără probleme
Multumesc pentru detalii...eu pescuiesc din barca rar spre deloc...foarte mult de pe mal si intr-adevar as prefera si eu niste modele sa tina la tavaleala. Imi faceau cu ochiul astea de la jaxon fiindca sunt urmasele modelului crystalis de care am auzit numai de bine. In acelasi timp un pescar din delta, mi-a sugerat bete de spining cu putere de aruncare pana la 40 gr...2.70m.. zicea ca fara problema rezista la 80-100 gr daca se da in 15 m de mal...dar sunt putin in dubiu...

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”