Sfat lanseta crap...

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Ultimul
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 27, 2023 9:01

Sfat lanseta crap...

Mesaj de Ultimul »

Bună ziua! Pentru ca omul gospodar face vara sanie si iarna cumpara lansete, de ceva timp tot urmaresc forumurie, emisiunile despre echipamentele de crap pentru ca as dori sa-mi mai achiziționez un set de lansete. Momentan am okuma cb 3.90 3,5 lbs cu care reusesc aruncari de 110-120 m. Tehnica mea de aruncare nu e chiar rea, ceea ce consider ca-mi lipsete este explozia, viteza de execuție. Ceea ce m-a facut sa cred asta este ca am observat ca cu cat cresc greutatea monturii creste si distanta aruncarii. Mai exact cu un plumb de 100 g reusesc aruncari de 90-100 m, la 120 g 110-120 m iar cu spombul arunc cu 5-10 mai departe decat cu montura! Daca raționamentul meu este corect, atunci cred ca niste lansete mai moi le-as incarca mai usor si ar creste distanta aruncarii. Pescuind mai mult cu momitoare, m-ar interesa niste lansete capabile sa arunce greutati de 130-140 g, poate ceva mai mult, de 3,75-4 lbs dar ceva mai permisive. Aici intervine si dilema mea. Oare un fl 21... mtx 14... sportex...chiar nu am o certitudine ca s-ar portivi pe "mana mea". Rog pe cei mai experimentati sa-si dea o parere si eventual ceva sugestii. Stiu ca m-am intins cam mult, dar cred ca sunt si altii in situatia mea si ar fi benefica o discutie si in sensul asta. Mulțumesc anticipat.

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Sfat lanseta crap...

Mesaj de ovideli »

[Oare un fl 21... mtx 14... sportex...chiar nu am o certitudine ca s-ar portivi pe "mana mea". Rog pe cei mai experimentati sa-si dea o parere si eventual ceva sugestii.]

nu poate nimeni sa-ti spuna ce ti se potriveste, singurul care poate esti tu.
incearca sa le testezi inainte de a le lua si vezi ce ti se potriveste, ca sa le incerci cauta concursuri de aruncari la distanta/precizie, inscriete si testeaza, sau vorbeste cu magazinele respective sa ti le trimita pt teste.
Le platesti, le testezi si ce iti convine opresti, ce nu retur, cel putin eu asa am facut.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Ultimul
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 27, 2023 9:01

Re: Sfat lanseta crap...

Mesaj de Ultimul »

Da, perfect de acord, insa la cate lansete sunt...mai mult de 3-4-5 modele nu as putea incerca. Cateva sugestii sau tipul lor.. caracteristicele care ar trebui sa le iau in vedere...mai sunteti pescari care au fost in situatia mea? Voi ce ati facut?

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Sfat lanseta crap...

Mesaj de robyvan »

Nu cred ca daca-ti vei lua niste lansete mai moi vei castiga in distanta, e parerea mea.
Sfatul meu: daca nu poti proba 2-3 tipuri, ia-ti ce crezi tu ca-ti place si antreneaza-te, atat pe uscat cat si pe apa. ( mult)
Poti chiar apela la un instructor de casting.
PS: vezi ca si mulineta folosita poate sa conteze.
slowly we rot- by Obituary

Ultimul
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 27, 2023 9:01

Re: Sfat lanseta crap...

Mesaj de Ultimul »

Cu mulinetele stau bine, am un set de okuma cb 60 pe care vreau da-l dau, ajungeam cam la 100m, okuma new distance 60 2 buc arunc 120 m si mai am un aerlex de 10000 cu care reusesc aruncari intre cb si distance. Iarna asta am reusit sa-mi achiziționez un set de ultegra xte 14000 pe care nu am reusit sa le incerc. Tot mai castig 10 m cu ultegra. Aveti idee care e limita superioare pe care o poate arunca cb de 3,90?

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Sfat lanseta crap...

Mesaj de Alin Galbenu »

Distanta nu vei castiga niciodata cu lansete moi. Trebuie sa iti perfectionezi tehnica de aruncare si sa iti cumperi un set de lansete rapide de 3.5-4lbs. Uita de lansetele alea moi daca vrei sa vorbesti de distanta. Si arunca cu montura, nu cu plumb simplu pentru ca diferenta e enorma intre montura completa si plumb simplu.
Imagine

Ultimul
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 27, 2023 9:01

Re: Sfat lanseta crap...

Mesaj de Ultimul »

Mulțumesc! Da, aruncarile despre care vorbesc sunt cu momitor si montura/ elicopter cu plumb si bila de 24. Mi-e putin teama de lansetele rapide, am impresia ca nu incarc bine nici custom b de 3,90, parca nu aud "sfichiuiala" aia specifica aruncarilor bine incarcate. Dar o sa iau in calcul si betele rapide.

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Sfat lanseta crap...

Mesaj de Driscu Radu »

Incearca in zona ta sa gasesti pe cineva, care are, au lansete de genul tx5,7de la shimano, sau alte modele cuprinse in pragul 500-1000 lei (banuiesc ca aceste este limita ta de buget pentru o lanseta), oricum cele mai relevante teste le vezi cu monturi reale, chiar daca sunt facute pe pamant, si cel mai important parerea mea este sa incerci sa arunci si cu vant lateral, si din fata, nu sa cauti doar vantu din spate care te ajuta.

Ultimul
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 27, 2023 9:01

Re: Sfat lanseta crap...

Mesaj de Ultimul »

Tx5 am mai citit si eu ca ar fi faine dar nu stiu daca le-as putea incarca eu plus ca momentan depasesc posibilitatile mele. Daca le voi putea testa si-mi plac, le iau iarna viitoare, ca din aprilie pana-n noiembrie nu cumpar nimic, banii alocati se duc exclusiv pe iesirile la pescuit. Nu vreau sa se creada ca ma alint sau e un moft faptul ca-mi doresc niste bete mai .... nici nu stiu cum sa zic, dar cred ca asta m-ar ajuta. In zona unde locuiesc lectii de casting nu sunt, varsta nu prea ma mai recomanda pentru progrese spectaculoase (deja ma indrept spre 50), timp si spatiu pentru antrenamente nu sunt chiar la discretie, patratelele de pe abdoment s-au cam ascuns in spatele berilor.. dar nu-i nimic, dam inainte!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”