Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de Andrei91 »

Lansezi* "Ce cauti la ele"*. . nu pot edita mesajul . (corecturi)

Avatar utilizator
AND1
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iul 08, 2010 0:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de AND1 »

Nicio lanseta nu va arunca in locul tau.
Daca media ta de lansare este 100 de metri chiar trebuie sa exersezi pe camp sau cand mergi la pescuit sa dai muuuuult de tot cu spombul(pe mine m-a ajutat).
Nu e o rusine si nu cred ca cineva dintre colegii de mai sus te-a criticat…dar daca intr-adevar cu MTX14 si cu TX5 nu treci de 110-120 metri,nu lanseta trebuie schimbata ci tehnicat de aruncat.
Respecte si spor la treaba!

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de oanu03 »

Ma bucur mult ca imi dati sfaturi , chiar de aia si spun cum sta treaba cu lansatul meu . De exersat nu exersez decat pe lacuri , cu directia nu stau rau , cu distanta cam da . Am patit de f multe ori ca am prea incarcat lansetele , eu m-am ghidat dupa un gramaj maxim al plumbului pt lanseta care o foloseam si nu am mai socotit ca o montura cu bag sau vreo doua bile in plasa solubila fac o greutate mai mare . Pana cand un prieten a vazut mi-a atras atentia ca monutra mea are 150 g lejer 🤦‍♂️ , nu au puscat lanstele ca eu de obicei le schimb la 2 ani . Dar cred ca era cat pe ce sa cedeze ceva . Cu gemini intradevar sta treaba altfel … dar asta e alta poveste … 🤗🤗🤗🤗 va multumesc din suflet 🤗🤗🤗🍺🍺🍺🍺

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de oanu03 »

Oricum, oricine mai are de scris unele recomandari , critici sau probleme , le primesc cu interes maxim 🤗🤗🤗

Avatar utilizator
AND1
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iul 08, 2010 0:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de AND1 »

Stiu persoana care lanseaza cu Velocity cu plumb de 120g,leadcore,frofac si bila de 30 distante de 140-145 in clips,saptamani la rand.
Daca lansezi maxim 110 metri nu ai cum sa rupi nicio lanseta dintre cele mai sus mentionate decat daca legi de ea o bordura…si nici atunci nu e sigur.
Daca nu ai timp sa te antrenezi si lansezi strict la pescuit,orienteaza-te spre lacuri/standuri unde nu ai nevoie de distanta.
P.S. nu trebuie sa schimbi lansetele la 2 ani(cel putin nu pe cele pe care zici ca le-ai detinut) decat daca pescuiesti la toate concursurile posibile dintr-un sezon si prinzi sute de kile si faci sute de lansari in fiecare.Si nici atunci.Am pescuit cu MTX14 5 ani,in regim de tirist…stateam acasa maxim 1 luna cumulat din aprilie pana in octombrie si le-am schimbat pentru ca mi-au fost furate.
Nu vreau sa fiu rau dar din raspunsurile tale trag concluzia ca defapt crezi cu putere ca vei gasi o lanseta care sa lanseze in locul tau si asa ceva nu exista.
Numa bine!

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de oanu03 »

O sa va anunt peste o saptamana jumate cu privire la lanstele achizitionate si distante . Va multumesc tuturor !!! Fire intinse !

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de oanu03 »

Ce pot sa va spun este faptul ca mi-am luat TX7 si la inceput mi se parea SF , nu reuseam sa incarc dar am muncit si am ajuns deja la 148 m . Pt mine e f mult, avand in vedere ca am bagat trei sesiuni de antrenament si o oartida de pescuit . Pot mai mult si o sa ma straduiesc , multumesc tuturor pt sfaturi 🤗🤗🤗🤗

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”