Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de oanu03 »

Buna ziua ! As vrea o parerea cam care este din punctul dvs de vedere lanseta cu un echilibru intre o lanseta rapida cu care sa poti ajunge la distante mari dar si drillul sa fie ok mai ales in mal . Stiu ca fiecare pescar are parerea lui in functie de lanstetele folosite , dar ma refer in special daca lansetele mentionate au probleme , rupturi etc . Va multumesc !

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de oanu03 »

Oricare imi puteti da un sfat v-as fi recunoscator 🤗🤗🤗

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de viorel doloc »

Servus.
Încearcă să mergi în vizită la un concurs de casting și să stai de vorbă cu concurenții de acolo! Poate ai noroc să vezi la lucru, o parte din lansetele enumerate de tine!
Varianta doi ar fi să mergi la un magazin, două din oraș să-i întrebi pe consultanții de acolo!
Duminică faină și fire-ntinseee!
PS. Nu am folosit nicio lansetă din lista ta, așadar, nu pot avea o părere obiectivă.
Carp Passion

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de oanu03 »

Multumesc de sfat !!! 🍺🍺🍺😁 mai astept unele pareri . Stima !

Avatar utilizator
AND1
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iul 08, 2010 0:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de AND1 »

Buna.
Folosesc TX7 si pot sa va spun ca este o lanseta extraordinara atat in drill cat si in lansare DAR…
-nu este o lanseta pe care o poate incarca oricine.
-desi am detinut MTX14,MTX Top,MTX CLASS,va pot garanta ca este mai dificil de exploatat decat toate celelalte…necesita mult timp petrecut cu ea(lansat cu monturi si lucrat mult la tehnica).
-toate cele enumerate mai sus cred ca se datoreaza faptului ca este moale pe varf,pana pe la inelul 4, iar de acolo in jos incepe ‘distractia’.
In consecinta:daca nu aveti o tehnica cel putin buna de lansare nu va recomand aceasta lanseta decat daca aveti timp sa ‘va cunoasteti’ foarte bine.
In drill e foarte placuta.
Elite-D de la Select Baits este din nou o lanseta rapida daca nu ultra-rapida…as asemana-o cu Free Spirit HI’s 200.Am detinut spodul lor si era mai rapid decat FreeSpirit HI’s Spod.
In prezent folosesc Spodul Sportex Catapult Cs-4 si e senzational in ideea ca nu te oboseste.
Pentru a incheia vreau sa priviti introspect si sa va ganditi foarte serios la urmatoarele aspecte:
Ce inseamna pentru dvs. distanta?
La ce distante reale pescuiti in cele mai multe cazuri?
Ce durata au partidele dvs. in medie?
Cam cat de des schimbati betele intr-o partida de pescuit?(cate lansari efectuati)
Pe ce tip de lacuri pescuiti?(mici,mijlocii,mari)
Jnde va incadrati din punct de vedere al tehnicii de lansare?
Cu ce pescuiti cel mai des?(momitoare,bag-uri,boilies).
In functie de raspunsurile dvs. si bineinteles punand mana pe cateva lansete,va puteti da seama ce vi se potriveste mai bine.
Tehnica si antrenamentul sunt cele mai importante aspecte.Lansetele nu arunca singure,iar cele performante nu prea arunca deloc daca nu stim ce sa facem cu ele.
Sfaturile le-ati primit de la un aruncator de distante medii(145-150m cu montura) si maxime de 175-180m cu plumbul gol.Toate masurate pe pamant si nu cate rotatii de manivela recuperam.
Stima!

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de oanu03 »

Nu sunt un aruncator bun , eu mai mult de 5 partide 6 , nu merg pe an . La Iannis la insule de exemplu nu ajung . Pescuiesc pe Ianis si Cetariu si mai cateva mai mici . Folosesc baguri si bile , atat . Partidele sunt in medie de 72 ore . Iar frecventa de schimbat lanstele care sunt in apa depinde de sezon , momeala , etc …. . Folosesc daiwa emblem 45 scw qd ca si mulinete , am renuntat o perioada la shimano . Am folosit pana acum mtx , sonik , daiwa windcast si shimano tx5 . Spod , de la mai multe firme . Distantele reale la care pescuiesc acuma sunt 90 100 110 m , depinde de lac . Iannis fiind un lac mare , insulele din cate stiu sunt la un 160 m, de multe ori aduc pesti . Dar eu am prins de multe ori din zona mea de confort .

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de ilar »

Nu vreau sa fiu rau, dar daca cu mtx 14, sau tx5, nu ai dat mai mult de 110 m, atunci nici betele despre care ceri pareri nu te vor ajuta prea mult. Daca nu ai reusit sa incarci si sa pescuiesti cu mtx 14 sau tx5, peate 110 m, imi vine greu sa cred ca vei reusi sa incarci celelalte. Daca nu ai o tehnica buna si nu iti propui sa imbunatatesti ceva, atunci o lanseta semiparabolica s-ar putra sa fie mai potrivit pt tine, parerea mea. Si spun aceasta pt ca unil din parteneri cu care pescuiesc, nu trece de 110-120 cu mtx14, cand mi-am luat o lanset mai moale si mai permisiva, care pe mine nu ma ajuta cu nimic, la el in mana parca merge mai bine, a depasit 130 din primele aruncari, chiar pe Iannis a ajuns aproape de insule, colt insula 140 m. Iar pe cetariu in afara de 1/2 si 12/13, nu prea ai nevoie de stante mai mari, doar daca vrei sa iti prinzi vecini😜. Mai gandestete putin inainte sa alegi.

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de darius123 »

Am detinut si Tx5 si Tx7 si am ramas cu Tx 5, aruncam la aceleasi distanta cu ele cu un efort mai mic, 160-170 m pe camp.
Tx7 sunt niste lansete foarte bune, mai ales pentru distante extreme, dar daca nu ai nevoie de aceste distante extreme ( + 140 m cu montura), poti sa folosesti alte lansete mai semi-rapide, progresive......care te ajuta sa arunci la 130-140 m cu mai putina tehnica si efort mai mic.
Cum spune si colegul mai sus, daca nu ai reusit sa scoti ,,untul'' din TX5, nu are rost sa mergi pe lansete mai rapide, este o pierdere de bani si nervi pe malul apei. Lanseta nu arunca singura, mai ales TX7 are nevoie de multa tehnica, antrenament si ceva ,,biceps'' :D pentru a o folosi la capacitatea ei maxima.
Momentan pentru tine si Tx5 este o lanseta pentru care mai trebuie sa lucrezi mult ca sa zici ca lanseta te limiteaza si ai nevoie de o alta lanseta mai rapida pentru a mai castiga 10-20 m in plus.

oanu03
Mesaje: 381
Membru din: Sâm Noi 23, 2013 19:01
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de oanu03 »

Va multumesc din suflet pt sfaturi , stati linistiti ca orice critică este constructiva , chiar ma bucur ca ma ajutati cu sfaturi 🍺🍺🍺🍺🍺🍺 . Cu tx 5 am dat mai mult intradevar , asta nu am scris , cu tx 5 am lansat cel mai mult dar nu am masurat , pt ca am pescuit de cateva ori cu lansetele prietenului meu si la fiecare partida lansam cu ele . Imi place dar parca doream sa vad ceva mai bun …. si am decis sa imi cumpar tx7 , dar am vazut f multe recenzii in care se arata aceleasi aspecte . Tx 7 avand un alt prieten dar cu care nu am lansat . Celelalte doua lansete , nu am vazut decat recenzii , nu am pus mana pe ele . Select baits am vazut ca este f usoara chiar daca e si f rapida . Sportex imi place idea cu garantia 10 ani . ….. 🤦‍♂️

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Shimano TX 7 3,9 , Select Baits Elite D 3.90m, 3,5oz, SPORTEX Catapult Carp CS-3

Mesaj de Andrei91 »

Nu o sa te ajute tx7 daca esti un aruncator slab ... de partea de drill nu vorbesc pentru ca e subiectiva. Pana nu lansez cu lansetele mentionate de tine nu iti poti face o idee. In orice caz nu stiu exact ce cauti de la ele, tu trebuie sa exersezi pe camp, pe apa cu cineva care te poate invata tehnica. Restul tine doar de preferinta vizuala in cazul tau din ce observ.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”