Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

Eu as alege

Ultegra ci4 XSA
66
46%
Ultegra XSC
78
54%
 
Voturi totale: 144

dyna
Mesaje: 381
Membru din: Joi Dec 13, 2012 18:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de dyna »

N am avut ocazia sa pun mana pe Xtc....si Xtc are gaurile alea in fusta?

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de viper28 »

Da. Este aceeasi fusta. Iti spun o problema de care o sa te loveti indiferent ca iti iei XTC sau XSC: plasticul de sus de la galet, cel ce tine rulmentul de la pickup. Daca pescuiesti cu fire subtiri exista posibilitatea sa iti intre in acel plastic si sa se rupa.

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de mihai turiac »

dyna scrie:Em intrebat de fusta de la Xsc....imi pare cam sensibila in partile unde are briz brizuri....am pus intrebarea pentru cineva care a avut mulineta si poate sa ma ajute....A AVUT VRE UNUL DIN VOI...CEI CARE ATI AVUT XSC URI PROBLEME CU FUSTA LA ACEST MODEL?multumesc...astept raspunsuri,vreau sa mi cumpar acest model , nu Xtc.
Da, eu am reusit sa rup una, nu stiu cum sau din ce cauza dar in lanseu firul textil sa agatat cumva de una din gaurile de la fusta si a smulso cu totul rupanduse si unul dintre cele doua picioruse care culiseaza sus jos, am rezolvat problema acum adica am carpit fusta rupta refacandui din poxipol piciorusul.........nu stiu si nu'mi pot explica cum a intrat textilul pe acolo in lanseu avand in vedere ca verific de fiecare data pozitia nodului de la inaintas pe tambur :(
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

dyna
Mesaje: 381
Membru din: Joi Dec 13, 2012 18:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de dyna »

Multumesc frumos Mihai...pacat de mulineta ca merge extraordinar...fusta aia e de tot cacatul...

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Thomas Cristian »

Buna seara ! Vin si eu cu o intrebare, pentru un posibil upgrade: merita diferenta de pret de la Ultegra XSC la Ultegra Ci4 XTB . Din ce am citit aici, sunt diferente majore intre cele 2, nu numai de pret.
Pt mai multe informartii, acum folosesc Shimano Medium Baitrunner xta cu MTX 14, arunc undeva la 145- 165 m, dar sa zic din 15 partide pe an, 10 sunt " la plantat". As dori ca din primavara sa fac un upgrade la un tambur mai mare, nu pt capacitate, ci pentru distanta castigata si pentru ca bineinteles, doresc o combinatie usoara de lanseta si mulineta.
Asadar care sunt parerile dvs !
Multumesc anticipat !

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Alin Galbenu »

dyna scrie:Salut.Am zis ca s urate noile modele de ultegre,dar azi am fost si am pus mana pe niste Xsc uri si m am indragostit de ele instantaneu :lol: ...imi plac f mult....singurul lucru care nu mi a placut a fost fusta mulinetei,fata de modelele mai scumpe au niste briz brizuri pe fusta,niste gauri(pare f sensibila fusta la atingere in portiunile acelea)....am o intrebare pentru Allen...ai avut probleme cu fusta la Xsc uri?...vreau sa mi cumpar acest model...multumesc anticipat.
Eu nu am avut nici macar o problema cu Ultegra XSC, nu mi-a intrat niciodata firul sub "fusta" sau altceva, eu cred ca, cu putina atentie putem evita astfel de probleme. Daca intra textilul in orice parte a mulinetei, la ce tensiune exista, nu stiu ce componenta poate rezista :)
Fusta de sub tambur are rolul de a impedica firul sa nu intre sub tambur, asa cum se intampla in trecut cand nu se implementase acest sistem pe mulinete, de exemplu la Navi XSA sau vechile okume. Este de plastic pentru ca asa trebuie, nu are alt rol decat sa culiseze odata cu tamburul, este firesc sa fie usoara si mereu a fost din plastic.

Referitor la intrebarea de mai sus, daca se merita upgrade de la XTC la Ci4 XTB, eu sunt de parere ca da, merita. Modelul Ci4+ ruleaza mai bine (asta e o parere personala), are 100g mai putin si in plus de asta mulineta are 3 tamburi in total plus cateva reductii, ce pot fi folositoare in multe situatii.
Imagine

dyna
Mesaje: 381
Membru din: Joi Dec 13, 2012 18:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de dyna »

Multumesc de raspuns...eu ma refeream la gaurile(modelul din fusta)...nu am intrebat de ce e din plastic....stiu ca fusta este din plastic,dar la ultegre c14...bblc uri noi fusta nu are nici un model,este plina,mult mai teapana ca la Xsc...asta am vrut sa spun...oricum o sa mi cumpar...daca o sa am ceva probleme cu fusta o s o inlocuiesc cu alta noua...nu ar trebui sa coste prea mult,e un plastic...

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Neamtul »

Numai sa gasesti... :wink:

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de mihai turiac »

dyna scrie:Multumesc de raspuns...eu ma refeream la gaurile(modelul din fusta)...nu am intrebat de ce e din plastic....stiu ca fusta este din plastic,dar la ultegre c14...bblc uri noi fusta nu are nici un model,este plina,mult mai teapana ca la Xsc...asta am vrut sa spun...oricum o sa mi cumpar...daca o sa am ceva probleme cu fusta o s o inlocuiesc cu alta noua...nu ar trebui sa coste prea mult,e un plastic...
Succes........eu nu am gasit asa ceva in tara sau afara......tocmai de asta am improvizat.
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Alin Galbenu »

dyna scrie:Multumesc de raspuns...eu ma refeream la gaurile(modelul din fusta)...nu am intrebat de ce e din plastic....stiu ca fusta este din plastic,dar la ultegre c14...bblc uri noi fusta nu are nici un model,este plina,mult mai teapana ca la Xsc...asta am vrut sa spun...oricum o sa mi cumpar...daca o sa am ceva probleme cu fusta o s o inlocuiesc cu alta noua...nu ar trebui sa coste prea mult,e un plastic...
Au acelasi tip de fusta in versiunea 10000.
Ultegra xsc este in doua modele, difera putin si carcasa si fusta, cea de 5500 care are un relief pe plasticul fustei si o forma de ax la spate si cea de 10000/14000 care are aceeasi fusta cu varianta ci4 si la care forma axului din spate a disparut.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”