Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

Eu as alege

Ultegra ci4 XSA
66
46%
Ultegra XSC
78
54%
 
Voturi totale: 144

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Alin Galbenu »

Shimano Ultegra ci4 XSA versus Ultegra XSC

Ambele fac cam acelas lucru, au aproximativ aceeasi greutate (in aceeasi marime) si aproape aceleasi caracteristici. Si totusi nu sunt la fel.
Un plus pentru ci4 XSA , corpul din aliajul ci4 si nr. mai mare de rulmenti.
Un plus pentru XSC, slow oscilation sistem, si sistemul mult asteptat XShip.

Sa zicem ca diferenta de pret nu conteaza, care ar fi cea mai buna alegere, si de ce ?
Imagine

Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de cristi30 »

Xsc este un model nou,Ci4 xsa este model vechi scos recent din fabricatie datorita noilor modele,Ci4 XSB si Ci4 XTB,cu modelele astea ar trebui sa compari XSC ,uite un link
http://www.Linkurile sunt permise doar catre magazinele partenere Crapmania.ro/de/Shiman ... _3419.html

Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de cristi30 »

Vad ca nu mai sunt acceptate nici linkurile de afara,probleme,se pare ca tot mai multi pescari isi cumpara scule de afara

Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de cristi30 »

Ultegra Ci4 14000 XSB are o greutate de 545 grame aproape cat Basia QD iar modelul 5500 are 450grame

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Alin Galbenu »

Ultegra Ci4 14000 XSB , este foarte asemanatoare cu XSC. Si este si putin mai scumpa decat ambele modele, despre care vorbeam mai sus.
Curiozitatea mea este ce ar alege pescarii intre ci4 XSA si XSC!
Baietii de la shimano recomanda XSC, dar pare destul de logic... nu puteau sa recomande un model anterior. Dar pescarii recomand ci4 XSA.... majoritatea. Este mult mai solida si pare mai bine facuta. Desi sistemul xship este destul de important...
Imagine

Avatar utilizator
vioril
Mesaje: 627
Membru din: Vin Aug 06, 2010 13:18
Puncte: 0
Localitate: mihailesti

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de vioril »

vot categoric acordat catre XSC .

apropo , are cineva 5 buc xsc de schimbat cu un motor mercury de 8cai :wink: :wink: :wink:
catch & release DOAR DACA E CAZUL

Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de cristi30 »

Varianta Ci4 este o ultegra imbunatatita,normal ca pescarii prefera acest model,insa ti am spus tu compari un model nou cu un model vechi, am avut ambele mulinete pe mana,iar ca o parere strict personala Ci4 XSA nu merita diferenta de bani,si referitor la faptul ca Ci4xsa are mai multi rulmenti iti spun sigur ca xsc merge mult mai usor,dar daca vorbim de noul Ci4 XSB atunci se schimba balanta,sunt totusi 100 grame diferenta care conteaza enorm plus ca vine dotata cu 3 tamburi,toti de 14000,prevazuti cu reductori ptr fir

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Alin Galbenu »

cristi30 scrie:Varianta Ci4 este o ultegra imbunatatita,normal ca pescarii prefera acest model,insa ti am spus tu compari un model nou cu un model vechi, am avut ambele mulinete pe mana,iar ca o parere strict personala Ci4 XSA nu merita diferenta de bani,si referitor la faptul ca Ci4xsa are mai multi rulmenti iti spun sigur ca xsc merge mult mai usor,dar daca vorbim de noul Ci4 XSB atunci se schimba balanta,sunt totusi 100 grame diferenta care conteaza enorm plus ca vine dotata cu 3 tamburi,toti de 14000,prevazuti cu reductori ptr fir
Compar un model nou cu unul vechi, si totusi sunt voturi aproape nr dublu pentru modelul vechi. Oricum nu am auzit niciodata ceva de rau de modelul vechi de ci4...
Imagine

Avatar utilizator
Dan Andrei
Pescar de competitie
Mesaje: 481
Membru din: Mie Apr 08, 2009 20:28
Puncte: 0
Localitate: Campina PH

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Dan Andrei »

Plusurile cu adevarat importante in cazul mulinetelor XSC sunt doua mari si late;primul si probabil cel mai important este acel 'super slow oscilation' care face ca tamburul sa urce sau sa coboare la 5.3 ture de manivela fata de doar 3.3 la Xsb CI4 ceea ce duce la o asezare mult mai buna a firului pe tambur ( asta ajuta sa arunci mai departe) iar al doilea plus il constituie X ship care face mulineta sa se miste fabulous de lin fara sa se mai simta acel effect de roata dintata. Cu toate ca XSC si XTC sunt niste mulinete grozave au si o hiba (pe care din fericire eu unul am rezolvat-o :D) au doar un rulment la roata de atac (pinionul mare) iar in partea opusa manivelei au o bucsa ordinara din material plastic......Daca ar trebui sa aleg intre cele doua modele XSB CI4 si XSC cu siguranta as allege XSC.
“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.

Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de cristi30 »

Dan Andrei scrie:Plusurile cu adevarat importante in cazul mulinetelor XSC sunt doua mari si late;primul si probabil cel mai important este acel 'super slow oscilation' care face ca tamburul sa urce sau sa coboare la 5.3 ture de manivela fata de doar 3.3 la Xsb CI4 ceea ce duce la o asezare mult mai buna a firului pe tambur ( asta ajuta sa arunci mai departe) iar al doilea plus il constituie X ship care face mulineta sa se miste fabulous de lin fara sa se mai simta acel effect de roata dintata. Cu toate ca XSC si XTC sunt niste mulinete grozave au si o hiba (pe care din fericire eu unul am rezolvat-o :D) au doar un rulment la roata de atac (pinionul mare) iar in partea opusa manivelei au o bucsa ordinara din material plastic......Daca ar trebui sa aleg intre cele doua modele XSB CI4 si XSC cu siguranta as allege XSC.
Ci4 XSA probabil ai vrut sa spui,Ci4 XSB are doar cateva saptamani decand e pe piata

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”