Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Fares23 scrie:
Dum Mar 21, 2021 1:50
Le voi folosi la pescuit cu momitor in mare parte. Greutatea lor este in jur de 160g incarcate, cantarite de mine inainte de partida.
Sper sa nu apara probleme, sa se rupa sau ceva!
Se vor gasi varfuri de schimb pentru ele?
Masa de 160g este mare pentru majoritatea lansetelor. Fara a tine cont de tehnica, raspunsul meu nu poate sa ia in calcul numai greutatea specificata.
Personal rup orice lanseta cu 160g, dar in acelasi timp pot sa scot maximum de distanta cu o asemenea montura fara sa rup nicio lanseta Tazura.
Ideea este ca lansetele Tazura rezista cel putin la fel de bine ca orice alta lanseta cu aceeasi parametrii, daca se foloseste aceasi tehnica. Asta pot sa garantez.
Daca ai mai rupt lansete cu 160g, trebuie sa-mi spui modelul si daca il cunosc pot sa dau un raspuns mai exact, respectiv daca trebuie sa umbli la tehnica, sau sa cauti o lanseta mai buna.

Legat de varfurile de rezerva, am fost primul din Romania care a avut asa ceva pe stoc pentru lansetele recomandate. Nu puteam sa ma opresc din asta tocmai la Tazura.
P.S. Avem varfuri de rezerva pe stoc.

Fares23
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 18, 2021 16:32
Puncte: 0
Localitate: Popesti Leordeni

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Fares23 »

Am inteles, eu sper sa nu fie probleme pe viitor evident voi avea grija de ele, si cum le incarc si cu ce greutate.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Fares23 scrie:
Lun Mar 22, 2021 1:07
Am inteles, eu sper sa nu fie probleme pe viitor evident voi avea grija de ele, si cum le incarc si cu ce greutate.
Firul trebuie lasat pana in apropierea spigotului, mai exact intre spigot si urmatorul inel spre varf, iar montura trebuie sa cada pergendicular pe varful lansetei. Bratele cat mai intinse si lanseta cat mai aproape de pozitia orizontala. Asta este o aruncare corecta, cu care poti sa dai fara nici cea mai mica grija cu 160g pe lansetele Tazura. Am facut zeci de teste si nu am rupt niciuna. Au fost aruncari cu maximum 150g, dar au dat baieti care le-au facut colac, asa ca nu este nici cea mai mica problema si cu 160g pentru pescari normali. ( :) )
Cu cat masa monturii creste, cu atat aruncarea trebuie sa fie accelerata mai putin. Asa se obtin aruncari maxime cu monturi grele si totodata se protejeaza betele. Daca acceleram brusc, momentul mare de inertie al maselor mari o sa ne indoaie excesiv lanseta, iar mare parte din energie o sa se consume inutil in acest lucru, in loc sa fie transmisa monturii, prin pastrarea unei raze a momentului fortei cat mai mare.

Cu cat firul se scurteaza la aruncare si cu cat se micsoreaza unghiul dintre fir si lanseta ( plumbul din balans ajunge catre pescar ), cu atat riscul ca lanseta sa se rupa este mai mare.

Eu, cu firul lasat la un metru, cu balans care sa-mi aduca plumbul cat mai aproape de mine in momentul aruncarii si cu 160g , iti rup orice lanseta. Si nu sunt mare fortos, chiar daca teoretic forta in brate creste odata cu varsta. :!: :)

Fares23
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 18, 2021 16:32
Puncte: 0
Localitate: Popesti Leordeni

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Fares23 »

Hahahah frumos spus, astazi am luat o bucata, si am mers pe mana lui George la mulineta, luand o hakuyo mt 14000 plus. Abia astept sa le vad pe malul apei!

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Buricu »

Bun "indrumarul" lansarii monturii prinzatoare! Teoretizand, chestia asta cu montura prinzatoare schimba total filozofia pescuitului! Este adevarat, pentru cine avea urechi de auzit, tu ai spus-o dintotdeauna! Acum ai inceput sa o "spui" si in scris (este un lucru bun deoarece nu mai stai pe la magazin)! Tot raul spe bine, pentru ca ti-ai facut timp sa dezvolti o serie de "unelte" pentru pescari, dar s-a pierdut farmecul si poezia!
Spunea Maxx la un moment dat (cand s-a apucat el de pescuit competitional) ca i-ai invatat sa pecuiasca in etapele de CN si au castigat in acel an!
Lasand gluma la o parte, multi pescari buni explica teoria lansarii in casting iar cand vine vorba de pescuit spun ca sunt sporturi diferite si se opresc pe aici.
Pune si asta pe blog "mic tratat pentru lansarea monturilor prinzatoare in pescuitul crapului"!
Merita!
Sau meritam!?
Este posibil sa ma bombani dar nu ar fi pentru prima oara! I-mi asum!
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Buricu scrie:
Lun Mar 22, 2021 16:18
Bun "indrumarul" lansarii monturii prinzatoare! Teoretizand, chestia asta cu montura prinzatoare schimba total filozofia pescuitului! Este adevarat, pentru cine avea urechi de auzit, tu ai spus-o dintotdeauna! Acum ai inceput sa o "spui" si in scris (este un lucru bun deoarece nu mai stai pe la magazin)! Tot raul spe bine, pentru ca ti-ai facut timp sa dezvolti o serie de "unelte" pentru pescari, dar s-a pierdut farmecul si poezia!
Spunea Maxx la un moment dat (cand s-a apucat el de pescuit competitional) ca i-ai invatat sa pecuiasca in etapele de CN si au castigat in acel an!
Lasand gluma la o parte, multi pescari buni explica teoria lansarii in casting iar cand vine vorba de pescuit spun ca sunt sporturi diferite si se opresc pe aici.
Pune si asta pe blog "mic tratat pentru lansarea monturilor prinzatoare in pescuitul crapului"!
Merita!
Sau meritam!?
Este posibil sa ma bombani dar nu ar fi pentru prima oara! I-mi asum!
Multumesc. Exact la asta ma gandeam cand scriam postarea respectiva, ca in numai cateva randuri sunt explicate idei esentiale de la protejarea lansetelor, pana la ce inseamna o aruncare corecta, sau cum putem obtine distanta maxima cu o montura in functie de greutatea ei.
Ideile le-am expus intodeauna, dar pe bucatele. O sa scriu si un articol in care am sa adun toate aceste idei sub titlul propus.
Sunt mai multe de spus.

Nu se pune problema sa "bomban" eu pe cineva, Nu ii bomban eu pe aia care nu mai au de unde sa suga ca sa se certe cu mine, ca le-a fugit tatica din tara :) si sa te bomban pe tine, cu care am avut intodeauna discutii constructive ?! Niciodata! :wink:

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Buricu »

Ma bucur ca pot fi de ajutor. Oricând cu placere!
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de pescarusull »

Bine ca au disparut aia din tara.
De ce ai tu impresia ca se certa cineva cu tine pt bani?
Ce faceau "aia" faci si tu acum. Cum ai primit marfa cum au aparut doua conturi care sa puna intrebarile potrivite.
Unul deja ti-a dat cerneala pentru trei pagini, cu raspunsuri detailate despre o lanseta tazura.
Ieri a aparut si contul cu intrebarea despre mulinete. :lol:
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Fares23
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 18, 2021 16:32
Puncte: 0
Localitate: Popesti Leordeni

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Fares23 »

Nu stiu cine esti, dude, dar eu chiar vreau sa imi schimb setul de lansete. Daca nu iti place ce ofera Dan Mitranescu, sau ce are la magazin nu cumpara. Iti pot arata poze cu lanseta + mulineta pe care le am cumparat ieri. +garantie. Ma rog..polemici proaste.
Domnule Dan, o mica problema, George mi a trecut 12 luni garantie pentru mulineta, desii pe site scrie ca are 24! Data viitoare cand vin sa mai cumpar o bucata, sper sa rezolvam acest mic detaliu😄

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:
Mar Mar 23, 2021 22:10
Bine ca au disparut aia din tara.
De ce ai tu impresia ca se certa cineva cu tine pt bani?
Ce faceau "aia" faci si tu acum. Cum ai primit marfa cum au aparut doua conturi care sa puna intrebarile potrivite.
Unul deja ti-a dat cerneala pentru trei pagini, cu raspunsuri detailate despre o lanseta tazura.
Ieri a aparut si contul cu intrebarea despre mulinete. :lol:
Nea Pescarusu, sa-si .... .... .. ... ala care a pus vreodata clone sa ii faca avantaje, dar si aia care vorbesc ca prostii.
Ce zici ?
Ultima oară modificat Mie Mar 24, 2021 1:11 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”