Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Fares23
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 18, 2021 16:32
Puncte: 0
Localitate: Popesti Leordeni

Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Fares23 »

Buna ziua dragi pescari.
De curand tot caut ca un nebun un nou set pentru pescuitul crapului. M-am gandit mult timp sa imi achizitionez 4x shimani tx5 si 4x ultegra 14000 xtb, dar din pricina banilor putini pe care ii am, si nevrand sa mai astept un an pentru a completa tot setul, am decis sa ma reprofilez pe ceva mai de buget, desii nu vreau sa fac rabat de la calitate.
TAZURA este ceea ce am gasit momentan, si ce cred ca ar merita toti banii. Am cautat multe informatii despre Dan Mitranescu in ultimul timp, si mi-am dat seama ca este un om cu suflet mare, care incearca pe cat posibil sa faca doar lucruri de calitate la un pret mega decent.
Intrebarea mea este urmatoarea, cum credeti ca este acest set? Tazura class 3k si tazura mx 14000? Lanseta nu e varf de gama, nici mulineta la fel. Le mine ma intereseaza calitatea produsului, si utilitatea lui. Imi place lanseta, am vazut-o, arata bine si e intepata, stratul superior de panza 3k e superb. Cat despre mulineta nu stiu ce sa spun! Sper totusi ca daca le achizitionez, sa nu ma lase la greu. Sa se rupa, sau sa intervina alte probleme pe parcursul anilor. Fiind o investitie nu chiar mica, voi avea mereu grija cum le folosesc, pentru ca iubesc sportul acesta. Am citit blog-ul si descrierile lor de 10 de ori, dar tot nu sunt 100% sigur ca vreau sa fac pasul acesta! De ce...? Nu stiu.
Eu pescuiesc plantat, cu momitoare, si cu plumb. Am o tehnica medie de aruncare, am participat la 3 castinguri facuta de cei de la Claumar anul trecut.
Vreau o lanseta puternica. Sa pot arunca in jur de 150g cu ea pe momitor. Si cat de cat placuta in dril, aspectul conteaza si el.
Voi merge si la concursuri. De class nu am bani. Nu pot da 3800 lei pe 4 lansete momentan. E peste bugetul meu. Desii, cam acolo mi-ar placea sa ajung.
Daca foloseste cineva acest set, sau la fel, vrea sa il cumpere, lasati mai jos comentarii.
Doar ce au intrat in stock lansetele, curand si mulinetele cred.
Respect Dan Mitranescu!

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Szilveszter »

Pai deocamdată Mitranescu e cel mai in masura să-ți răspundă, nu stiu cine a si pescuit cu ele ca numa ce au aparut

Fares23
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 18, 2021 16:32
Puncte: 0
Localitate: Popesti Leordeni

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Fares23 »

Poate o sa vada, si o sa raapunda!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ambele produse sunt noi pe piata si informatii nu au cum sa existe despre ele de la pescari.
Singurele argumente ce pot sta in spatele lor sunt:
- experienta mea in conceperea si testarea lansetelor.
- garantia cu care mi-am sustinut intodeauna recomandarile.
- parametrii tehnici si calitatea componentelor, aspecte care se pot verifica oricand.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Asta este cel mai subtire si cel mai usor inel ceramic de 50 construit vreodata:
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Asta este o mandrina inovatoare, subtire ( marimea 18 mm ), dar care fixeaza bine orice mulineta:



Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Asta este seria de inele tip K New Concept 7:



Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mai este un tabel care clasifica lansetele in functie de parametrii oferiti:
https://danmitranescu.ro/blog/clasifica ... p-b10.html

Este tot ce pot sa probez si sa spun despre lansete la acest moment.

Fares23
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 18, 2021 16:32
Puncte: 0
Localitate: Popesti Leordeni

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Fares23 »

Am vazut, ai am citit tot despre ele. Strat ul 3k ofera si putina rigiditate mai mare fata de class ul normal? Sau e doar mai rezistent la zgarieturi si strict aspect? As vrea o lanseta cat mai apropiata de class-ul de la Hakuyo, si tind sa cred ca Tazura Class 3k ofera ceea ce caut. Voi lua 2 bucati, sau una, pe care le voi testa in viitorul apropiat, poate voi face si un video despre prezentarea lansetei pareri pro si contra in ceea ce priveste subiectivitatea mea. Transparenta 100% asta cu siguranta, in cazul in care nu va deranjeaza! Cat despre Tazura MX 14000 ce puteti sa imi spuneti? Credeti ca va trece cu brio prin partide si concursuri? Fiind o mulineta de buget, nu am asteptari ca de la Hakuyo mx 14000! Sau un model asemanator!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”