Partida pescuit Corbu Lake

Moderatori: Dan Mateianu, Daniela

Sorel
Mesaje: 318
Membru din: Joi Mai 14, 2009 17:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de Sorel »

Avand in vedere un week-end cu vreme buna si fara obligatii familiale am hotarat impreuna cu trupa de shoc The Dancers( impreuna cu 2 invatacei in ale pescuitului) sa facem o iesire pe Corbu ...prima noastra iesire pe Corbu ....
Ideea este ca am gasit un lac care ridica standardul chiar peste rigorile unui campionat mondial ....in primul rand amenajarile sunt de exceptie ....casuta cu doua paturi cu saltele in care chiar poti sa te odihnesti, cu geamuri si cu geam pe spate pentru o aerisire cat mai buna , scaune si masa , umbrela mare , spatiu mai mult decat suficient pentru 2 pescari , drum impecabil ...
In plus am gasit un sistem de paza extrem de bine organizat , cu controale discrete si eficiente care cred ca descurajeaza orice intentii necurate , se da bon fiscal si se si controleaza ..... :D :D :D :D
Nu in ultimul rand populatia piscicola este una de exceptie ...desi nu am prins peste mai mare de 7 kilograme ...toti cei care au tras incepand cu 2 kg ...au tras ca nebunii....cu plecari pe baitrunner ....de sarea apa din tamburi ......si au fost multi .....cateva zeci de bucati ne-au bucurat cele 48 ore petrecute pe balta .....

In afara faptului ca nu am reusit sa pacalim niciun dulap ( cu aceasta ocazie poate ne invata si pe noi cineva cum se face acest lucru pe Corbu :) ) pot spune ca a fost o partida super reusita ..... intr-un loc special .....si sper ca anul acesta sa ne mai rupem un week-end pentru o noua vizita pe Corbu Lake .....

Sorel
Mesaje: 318
Membru din: Joi Mai 14, 2009 17:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de Sorel »

...niste poze....
Fişiere ataşate
IMG-20140915-WA0008.jpg
IMG-20140915-WA0008.jpg (72.93 KiB) Vizualizat de 3724 ori
IMG-20140915-WA0003.jpg
IMG-20140915-WA0003.jpg (22.43 KiB) Vizualizat de 3724 ori
IMG-20140915-WA0001.jpg
IMG-20140915-WA0001.jpg (48.97 KiB) Vizualizat de 3724 ori

Sorel
Mesaje: 318
Membru din: Joi Mai 14, 2009 17:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de Sorel »

...si piesa de rezistenta.....salvarea steagului ...din apele involburate ...... :D :D :D :D
Fişiere ataşate
salvati steagul.jpg
salvati steagul.jpg (70.42 KiB) Vizualizat de 3694 ori

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de petre iulian »

salut .

In primul rand sectorul A este cam slabutz la `sectiunea capturi :D
Incercati sa faceti o rezervare pe sectorul C unde se prind multi pesti + 10 kg si mai rar dar se prind si +20 kg :shock:

Eu personal as alege intre standul 18 si 22 daca as merge la pescuit `de placere .Trebuie sa adoptati si o strategie de nadire adecvata `capturilor :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

fish5fun
Mesaje: 23
Membru din: Mar Iun 17, 2014 2:53

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de fish5fun »

petre iulian scrie:salut .

In primul rand sectorul A este cam slabutz la `sectiunea capturi :D
Incercati sa faceti o rezervare pe sectorul C unde se prind multi pesti + 10 kg si mai rar dar se prind si +20 kg :shock:

Eu personal as alege intre standul 18 si 22 daca as merge la pescuit `de placere .Trebuie sa adoptati si o strategie de nadire adecvata `capturilor :wink:
Salut si prin strategie de nadire adecvata la ce te referi ? Cateva sfaturi daca se poate :)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de DumiD »

fish5fun scrie:
petre iulian scrie:salut .

In primul rand sectorul A este cam slabutz la `sectiunea capturi :D
Incercati sa faceti o rezervare pe sectorul C unde se prind multi pesti + 10 kg si mai rar dar se prind si +20 kg :shock:

Eu personal as alege intre standul 18 si 22 daca as merge la pescuit `de placere .Trebuie sa adoptati si o strategie de nadire adecvata `capturilor :wink:
Salut si prin strategie de nadire adecvata la ce te referi ? Cateva sfaturi daca se poate :)
Iti dau eu un sfat : ignora binevoitorii care iti recomanda sa folosesti o strategie de nadire adecvata, binenteles doar daca ai montura corecta si momeala potrivita. Vorbe goale care ii fac sa para mai pescari decat sunt in realitate.

Sorel
Mesaje: 318
Membru din: Joi Mai 14, 2009 17:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de Sorel »

Eu nu sunt de acord cu asta ....avand in vedere ca nu am avut nici o informatie despre balta ( doar ce s-a mai intamplat pe la concursuri) de la cineva care a fost acolo ne-a fost destul de greu sa prindem peste la inceput ( ca sa ne creasca moralul) si ne-am chinuit destul de mult ....dar dupa ce a inceput sa traga ...ne-am mai relaxat ...

Cred ca orice sfat venit de la cei care au pescuit acolo este foarte bun .....si chiar invit pe cei care vor sa ajute sa scrie aici ... :D :D ...si poate daca ne vedem pe balta dam o bere ....

fish5fun
Mesaje: 23
Membru din: Mar Iun 17, 2014 2:53

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de fish5fun »

Sorel scrie:Eu nu sunt de acord cu asta ....avand in vedere ca nu am avut nici o informatie despre balta ( doar ce s-a mai intamplat pe la concursuri) de la cineva care a fost acolo ne-a fost destul de greu sa prindem peste la inceput ( ca sa ne creasca moralul) si ne-am chinuit destul de mult ....dar dupa ce a inceput sa traga ...ne-am mai relaxat ...

Cred ca orice sfat venit de la cei care au pescuit acolo este foarte bun .....si chiar invit pe cei care vor sa ajute sa scrie aici ... :D :D ...si poate daca ne vedem pe balta dam o bere ....
Ai dreptate si eu as vrea niste sfaturi pentru abordarea unei partide pe Corbu !

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de petre iulian »

strategia de nadire include si alegerea marimii si tipul boiliesurilor (tari-solubile) :wink:

Pentru urmatoarea partida daca vrei sa prinzi mai mari incearca sa nadesti numai cu boiliesuri tari de 24 cat mai uscate (piatra) si pe firul de par un boilies de 20 tare activat in apa .

Eu am prins bine pe un pat de nada de bile tari de 24 si cu bila la `carlig solubila de 24 ....

Pe zona C am prins pesti mari la fiecare partida dar pe zona A s-au prins mari numai in primavara ....acum se prind foarte rar :(


ps. daca crezi ca sunt `vorbe goale ignora sfatul :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

fish5fun
Mesaje: 23
Membru din: Mar Iun 17, 2014 2:53

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de fish5fun »

Multumesc frumos pentru raspuns,as mai vrea sa va cer inca un sfat legat de distanta la care ar fi preferabil sa pescuiesc

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “LACUL CORBU II”