CE ESTE RAU IN ASTA :

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Dan Mitranescu scrie:
DumiD scrie:... Si da, exact ce am zis, henț sau cumetrii, astea se pot cerceta si proba relativ simplu.
Te rog eu sa ma inveti cum pot sa fac asta. Repet, legal.
Pai doar faci plangere, nu? Ca doar nu esti detectiv particular. Faci plangere ca e imposibil ca acea sentinta sa fie data fara rea credinta sau ceva malai la mijloc, si oamenii ar trebui sa-ti zica, e intemeiata sau nu e intemeiata. Nu cred ca e nimic complicat.
Nu stii ceva, daca faci plangere la adresa unui magistrat, ca il banuiesti de coruptie, fara sa poti sa demonstrezi asta, esti pasibil si de puscarie.

Totusi, daca demonstrezi ca are o legatura cu partea adversa ( asta este mai usor ), atunci iti faci un avantaj, pentru ca avea obligatia sa renunte la dosar. Isi ia un avertisment si te da pe mana altuia. Simplu, nimic grav.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de gabi1 »

Dane, la apel a apărut vreun document în plus faţă de fond? Ceva nu se "pupă" dacă s-au sucit la 360 grade.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

gabi1 scrie:Dane, la apel a apărut vreun document în plus faţă de fond? Ceva nu se "pupă" dacă s-au sucit la 360 grade.
Au trecut pe la fond ca asa trebuia. Nici nu a contat ca acolo judecatorul le-a explicat ca la copii fiecare lucru in parte. Nu mai pun ca au declarat, ca magazia peste care am construit era la un metru de gard si ca eu acolo trebuia sa construiesc, iar magazia era in cadastrul depus de ei la dosar, lipita de linia de proprietate. Era in toate actele, din toate timpurile, lipita de gard, inclusiv in imaginile din satelit se vede perfect asta, cadastrul meu,... tot.
Nu a contat ca dovedeau clar reaua intentie, dar hai sa zicem ca nu au realizat ce inseamna un metru.
Dar dupa ce iti explica judecatorul la fond ca o dai in balarii cu astfel de lucruri si tu te prezinti in apel cu fix aceeasi poveste, ce inseamna asta ? :wink:
Din bun simt si nu o mai scria nimeni. Ca acum nu mai mergea sa spuna ca nu a stiut ce inseamna un metru.
Totul a fost la fel, rezultatul difera.

Scenariul seamana perfect cu examele din facultate, trecute de cei "descurcareti" , cand profesorul le spunea: "scrie si tu ceva in lucrare, sa fie scris ...".

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de gabi1 »

Până nu primeşti motivarea hotărârii eşti "blocat" cu alte căi de atac.
Ptrivit art.264 (1) cpc motivarea hotărârii se face în cel mult 30 de zile.
În fapt, nu există termen limită pentru redactarea motivărilor, depinde de încărcătura de dosare a respectivului judecător.
Succes!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
gabi1 scrie:Dane, la apel a apărut vreun document în plus faţă de fond? Ceva nu se "pupă" dacă s-au sucit la 360 grade.
Nu mai pun ca au declarat, ca magazia peste care am construit era la un metru de gard si ca eu acolo trebuia sa construiesc, iar magazia era in cadastrul depus de ei la dosar, lipita de linia de proprietate. Era in toate actele, din toate timpurile, lipita de gard, inclusiv in imaginile din satelit se vede perfect asta, cadastrul meu,... tot.
.
Eu zic ca e bine sa dai mai multe detalii despre constructie ! Pana la urma magazia/constructia se afla la 1 metru sau lipita de limita de proprietate ? Ai geamuri catre proprietatea vecinului ? Care sunt de fapt obiectiile vecinului ?

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Eu am deschis subiectul asta pentru ca "justitia asta libera" de acum imi darama casa, ca asa vor niste smecheri. Smecherii aia pot sa fie chiar in PSD, nu stiu nimic sigur, dar parerea mea este ca PSD-ul nu are puterea sa manevreze justitia. Cu toti banii lor furati, se pare ca cineva are mai multi ca ei. :wink:
Nu cred ca-ti darama nimeni nimic momentan. Si nici nu-ti va darama avand in vedere ca ai toate actele si avizele necesare constructiei. Problema e cu stresul si cu magariile pe care le fac "vecinii" dar mi-e imposibil sa cred ca vor reusi. Vorbesc cumva din experienta, am vazut si eu ce pot face unii prieteni cu Nastase cand era prim-ministru tot pe faze cu terenuri. Cu toate astea, pana la urma, actele au invins dar dupa multi ani de stres, bani cheltuiti si drumuri pe la judecatorii.
Dan Mitranescu scrie:P.S. eu stiu despre tine ca ....... Daca gresesc cu ceva, te rog sa-mi spui, ca nu vreau sa vorbesc aiurea.
Eu iti tot spun ca gresesti dar tu batman-batman. Inafara de lucrurile evidente - sunt din Ardeal si ca-s om fain - totul e gresit. :lol:
Dan Mitranescu scrie:....dar recunosc ca nici nu am puterea de mai mult.
Despre asta e vorba: de aia avem aici multinationale care fac bani, doh, legal. Pentru ca romanii, din varii motive, nu-s in stare de mai mult. Tu dai 2 lei la 15 oameni dar blamezi Shimano sau Daiwa ca isi cara profitul din tara desi ei dau intre 1 si 5 lei la zeci daca nu sute de oameni.

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de carbocalm »

gabi1 scrie:Dane, la apel a apărut vreun document în plus faţă de fond? Ceva nu se "pupă" dacă s-au sucit la 360 grade.
Ce presupune sucirea la 360 grade ? Este aceeasi cu cea la 180 grade?

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Florin Pata »

:wink:
Albert scrie: Nu cred ca-ti darama nimeni nimic momentan. Si nici nu-ti va darama avand in vedere ca ai toate actele si avizele necesare constructiei. Problema e cu stresul si cu magariile pe care le fac "vecinii" dar mi-e imposibil sa cred ca vor reusi. Vorbesc cumva din experienta, am vazut si eu ce pot face unii prieteni cu Nastase cand era prim-ministru tot pe faze cu terenuri. Cu toate astea, pana la urma, actele au invins dar dupa multi ani de stres, bani cheltuiti si drumuri pe la judecatorii.
Din pacate "treburile" in practica nu stau chiar asa ! Cunosc caz concret in care o tipa a parcelat un teren de x mp notificatii in INTABULARE in cateva parcele . Y minus 1 proprietari au construit LEGAL si cu toate avizele necesare . Ultimul care a venit (acel -1) in loc de 500 mp a ramas cu vreo 200 mp reali . Primaria spune ca nu ii pasa ca a facut LEGAL toate operatiunile necesare , cei de la cadastru si topografie spun ca nu le pasa si au facut masuratorile bine si LEGAL....etc. toate "organili" si-au facut treaba dar omul a ramas cu 200 mp si nu isi mai poate construi casa ! Si chiar daca printr-o minune se demonstreaza ca unul(se banuieste ca cel de la sosea) a luat mai mult ar trebui daramate aproximativ 4 case ale unora nevinovati ! Cine plateste pentru asta ?

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Lucian SV »

Nasol Dane, fata aia legată la ochi a înclinat balanța în favoarea adversarului și tu bănuiești că cineva a tras de basma într-o parte. Greu tare de dovedit așa ceva! Oricum ai niște vecini de cacao dacă-i vorba de dosarul 46354/3/2015 de la CAB.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Lucian SV »

Și eu zic să nu te bazezi prea tare pe cedo. Ție ți-a dat autorizație primarul-primăria care în cadrul procesului avea tot calitatea de pârât. Trebuia din capul locului să faci cerere reconvențională, să fii despăgubit în cazul anulării autorizației de către emitent! :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”