discutii cupa unviersul pescarului

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: discutii cupa unviersul pescarului

Mesaj de Cristi Y »

tibi nicolae scrie:Domnul Cristy, chiar daca aveti activitate in domeniu concursurilor si fost participant la ele totusi postarile pe care le faceti lasa un iz de razbunare sau de probleme personale
constatarea unor neincadrari in cadrul legal ( argumentate ) i-ti par tie probleme personale ?? i-ti tulbura tie cumva concentrarea la competitiile la care participi ( apropos , la cate concursuri ai fost si la cate esti inscris ?? ) . Esti cumva organizator de concursuri si esti afectat de ceea ce scriu eu sau ai gasit un moment oportun sa te afirmi

Nu inteleg un lucru , daca sunt penibil , razbunator si bat campii de ce va faceti probleme de ceea ce scriu eu pe aici ????

tibi nicolae scrie:De ce nu faceti si dumneavoastra concursuri si poate veti avea succesul celor pe care ii condamnati acum ? Va urez fir intins si mai putin scandal.
nu ma intereseaza sa organizez nimic si nu condamn pe nimeni , asta o vor face altii abilitati , eu nu fac decat sa constat o neregula si mi-am argumentat afirmatiile

daca tot vrei sa faci pe Fat Frumos contra argumenteaza afirmatiile mele cu dovezi plauzibile nu cu indemnuri infantile ca nu ma impresioneaza . sunt suficient de harjait printre golanii si smecherii
stai in banca ta si vezi-ti de anonimatul tau ca faci riduri devreme daca te consumi cu razbunarile mele :!:
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: discutii cupa unviersul pescarului

Mesaj de Val »

@Cristi

pararea mea este ca nu te va intelege nimeni ca postari exprimate in scris aici , in schimb ai reusit sa aduci in atentie un subiect important pe care pe PM sau in discutii private , lumea il va discuta si il va tine minte , remanent . Dpmdv este un obiectiv pe care aproape l-ai atins , de unul singur .
Parerea mea , exprimata de multe si de multe ori aici , este ca cine se doreste a fi manipulat si inregimentat , sa isi duca crucea . In principal Forumul este locul tuturor parerilor si asa ar trebui sa existe , nu un camp de manevra in care unii isi promoveaza una si alta , iar altii daca au pareri adverse , patesc ca mine prin banare .
Cert , concret , faptic , este ca se practica activitati ilegale , se face evaziune fiscala si pina la urma este un jaf cu zimbetul pe buze . Cine si cum - nu dezvolt , nu e treaba mea .
Si cei care spala parbrize la intersectii fac acelasi lucru si sunt in afara legii ... dar in comparatie cu concursurile de crap , sumele sunt incomparabile . Iar cind s-a plecat de la cite 100 lei sau de euro la concurs si se ajunge la multiple concursuri cu fonduri de premiere de 1/2 miliard , gestionate prin persoana fizica , numai un inconstient isi risca libertatea si familia pentru asa ceva . Si numai un inconstient plateste taxa de inscriere de 1000-2000 lei cu 6 luni in avans ! Ma scuzati , dar asta e realitatea ...Pasiunea nu justifica infantilismul .
Mai mult , sumele mari de bani aflate in joc nu fac decit rau fenomenului , promovarii pescarilor tineri si colaborarii firesti intre pescari mai vechi , sau prieteniei dintre ei , sau macar comportamentului decent pe balta . Afirmatia se bazeaza pe mizeriile din restul de 20 pagini scrise de pescari , dupa cele 3-4 pagini de anunt si inscrieri , in care fiecare concurs isi are pina la urma nenorocirile si furturile lui .....indiferent de organizator ....E greu sa pierzi sute de milioane ....
Pina la violenta mai este un pas si catre el ne indreptam cu pasi mari ... De fapt acest pas odata facut , este punctul de la care lucrurile nu mai pot gestionate pe persoana fizica , decit in zeghe cu numarul de concurs pe piept ..)))
Ma opresc aici , dar vreau sa te felicit Cristi pentru o opinie civilizata si europeana vizavi de pescuitului crapului in sistem de competitie .

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: discutii cupa unviersul pescarului

Mesaj de miyagi »

Mai taie Val din ele. Tu crezi ca vei reforma acum totul. Vezi sa nu te lovesti de efectul bumerangului. Cristi macar a facut-o controlat, da` tu prea le trantesti. Sti cum i se zice la apa cu viteza? :mrgreen:
Mai cu moderatie Nene, mai cu moderatie. Da bine la ochi :wink: .
Eu unul nu mai fac comentarii la subiect ca oricum de-acum vor iesi vanatorii de vrajitoare, dar astept un raspuns de la "colegu`" 8) .
Urban culture.

Avatar utilizator
cristiand
Mesaje: 250
Membru din: Joi Oct 21, 2010 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti/Alexandria

Re: discutii cupa unviersul pescarului

Mesaj de cristiand »

am citit rapid cele 2 pagini scrise de la ultima mea postare si daca am inteles bine eu as fi 'colegul'?
in primul rand apreciez ca ai raspuns si apreciez si mai mult ca ai facut-o cursiv, coerent si mai ales in romana fara cuvinte stalcite.
aptitudinile de socializare se pot folosi si pe alte forumuri cu mult mai mult succes chiar si cu beneficii si pe undeva te contrazici spunand ca romanul a facut sport national din dat cu parerea dar tu exact asta faci: ca este vorba de CN, ca este vorba de casting, ca este vorba de CM sau orice alt subiect tu esti prezent.
asta e un lucru relativ bun, ai o parere si vrei sa o impartasesti dar asta nu face din spusele tale ceva pertinent si respectiv de luat in seama.
nu am o inclinatie pentru pescuitul in regim de concurs si din pacate in ultimul an cat si in anii care vin am sa imi pot satisface cu greu placerea de a pescui alaturi de prieteni.
nu sunt de acord cu taxele de inscriere practicate cum nu sunt de acord nici cu taxele pecrepute de unii patroni de balti dar pentru fiecare 'produs' exista nisa aferenta de clientela interesata.
referitor la ceea ce face Tatae... sunt de acord ca se face evaziune, sunt de acord ca se ruleaza bani negrii dar ma indoiesc ca lui ii pasa atat de banii mei sau de ai concurentului X sau ca Y plateste impozit dupa ce incaseaza taxele... sunt mai mult sau mai putin 'rafuieli' personale care pe mine putin ma intereseaza si putin ma afecteaza.
a cerut cineva chitanta cand a platit avansul? sunt destul de sigur ca 99% dintre noi nici nu iau bonurile dupa cumparaturi si fac asta numai daca existenta actului doveditor al platii trebuie folosita ulterior, eventual pentru a beneficia de garantie.
sa faca cine vrea concurs pe Tancabesti cu taxa 500ron daca se poate intelege cu fratii Parfene asupra sumei pentru inchirierea baltii si atunci cei care fac concursuri cu taxe de 3 4 5ori mai mare vor trebui sa coboare stacheta.
mai este un lucru si nu cred ca e de neglijat, romanul e parior, e dispus sa riste mult pentru a castiga. de ce crezi ca la concursurile caritabile sau cele cu taxe mai mici unde nu exista premii pe masura nu se ingramadesc numele mari?
va trebui sa imi explici cum si unde suntem 'colegi'... poate doar aici pe forum.
ca Popescu vrea concurs sa-si promoveze magazinul e problema lui si cel putin omul incearca ceva. nu inteleg de ce e de condamnat daca ar vrea sa castige 2 3lei din acest concurs...
suntem o tara de inghititori, dispusi sa induram multe si sa ne multumim cu barfitul pe la colturi. imi e rusine sa spun asta, imi pare rau ca o fac dar s-a vazut foarte clar ca in ultimii ani nu facem nimic altceva decat sa ne vaicarim si sa ne plangem de mila. de ce nu ar fi la fel si in pescuit?
am raspuns asa de detaliat oarecum pentru a rasplati raspunsul tau la fel de amplu.
o seara buna!
BARICADA CARP CLUB
(part-time)

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: discutii cupa unviersul pescarului

Mesaj de Cristi Y »

@ miyagi

Val este mai direct si mai transant dar nu are de ce sa taie , are perfecta dreptate . Si Val si eu suntem de mult timp in sistem , am vazut si stim multe , mult mai multe decat cei cativa " revolutionari" care au aparut aici sa ma combata si sa emane lozinci puerile ...

incep sa cred ca Popescu de la Alba are dreptate , a fost taraganata si impiedicata formarii unei federatii pentru ca ar fi tulburat aceasta " transhumanta " a pasionatilor :roll: dintr-un concurs in altul si colectarea banilor spre destinatii caritabile !!

Eu cu asta am incheiat si va urez fire intinse in continuare , investiti sume cat mai consistente in pasiunea voastra la care din pacate pescuitul propriu zis a ramas doar o variabila de directionare a premiilor . Pana la urma de admirat cum au reusit unii sa castige dupa urma credibilitatii si a naivitatii

p.s. s-au vehiculat ipoteze ca fac jocul cuiva pentru a scoate din scena concurenta , total eronat , este strict o opinie personala pe care o sustin in continuare si nu vizeaza pe nimeni personal ci contesta un flagel
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: discutii cupa unviersul pescarului

Mesaj de Val »

@myagi

stiu ca la apa cu viteza ii spune sifon - dar nu inteleg paralela .
Am precizat ca nu ma intereseaza cine organizeaza si cine participa . Eu , intentionat nu am facut rau nimanui in viata mea si nici nu am sa fac . Bine am facut mult . Am anumite criterii dupa care imi duc viata si nu aici e spatiul in care sa dezvolt chestia asta.
Uite , eu unul anul asta nu m-am inscris pina acum la nici un concurs ( o sa renunt si la cel de la Sarulesti ) , tocmai pentru a nu fi acuzat ca pe de o parte critic un sistem si pe de alta parte il alimentez . Si am sa-mi pastrez indiferenta fata de acest sistem , pina cumd am sa observ ca dispare ura si incrincenarea actuala .
Important este ca ideea a fost exprimata , argumentata si combatuta . Mai departe ca orice lucru bine exprimat , ideea se va dezvolta singura , fara suportul lui Cristi sau al meu .
Fir intins tuturor .

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: discutii cupa unviersul pescarului

Mesaj de miyagi »

E bine acum că am depăşit şi acest subiect. Incrancenarea va dispărea doar dacă nu va mai fi creată sau alimentată.
Pentru "colegu" acum.
Când ceri un răspuns, mai ales unul elaborat, atitudinea colocvială dispare şi lasă loc proceselor de intenţie. Dacă te-a deranjat prezenta mea "peste tot" îţi promit că voi lua măsuri să nu se mai întâmple. Nici socializarea asta nu merită prea mult efort. Dacă e ceva de priceput fiecare o va face oricum în stil propriu.
Fire întinse tuturor!
Urban culture.

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: discutii cupa unviersul pescarului

Mesaj de Cristi Y »

@ miyagi

subiectul a fost depasit pe forum , adevarata actiune de acum incepe !! :wink: iar tu dai prea multa importanta clonelor
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: discutii cupa unviersul pescarului

Mesaj de Val »

@Myagi

dragul meu , este ok sa scrii , nu te pot oprii - ma enerveaza ca ai mereu ceva de scris atunci cind lucrurile sunte serioase si cu mult mult peste capacitatea ta de a le gestiona . Fara gluma , dar asa te recomanzi singur pe forum - un umil bugetar , poate merg si eu la un concurs ....am penita la mine , samd .
In schimb iti dai cu parerea peste tot ... este OK si e bine , dar tu intelegi despre ce scrii ? De unde atita concizie despre subiect ????
Pe scurt - cum scrie si Cristi .... scriitori sunt multi ..macar sa va dati seama in ce mizerie se misca pecuitul la crap , in acest moment . Ar fi suficient .. cu Myagi sau nu ....
Nu imi lua locul , ca nu ai experienta si parghiile mele de actiune in fenomen . Tu inca te uiti la film , eu l-am jucat si am cazut de acord cu mine , ca sunt prea batrin sa mai joc june prim de acum incolo ...

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: discutii cupa unviersul pescarului

Mesaj de miyagi »

Val scrie:@Myagi

dragul meu , este ok sa scrii , nu te pot oprii - ma enerveaza ca ai mereu ceva de scris atunci cind lucrurile sunte serioase si cu mult mult peste capacitatea ta de a le gestiona . Fara gluma , dar asa te recomanzi singur pe forum - un umil bugetar , poate merg si eu la un concurs ....am penita la mine , samd .
In schimb iti dai cu parerea peste tot ... este OK si e bine , dar tu intelegi despre ce scrii ? De unde atita concizie despre subiect ????
Pe scurt - cum scrie si Cristi .... scriitori sunt multi ..macar sa va dati seama in ce mizerie se misca pecuitul la crap , in acest moment . Ar fi suficient .. cu Myagi sau nu ....
Nu imi lua locul , ca nu ai experienta si parghiile mele de actiune in fenomen . Tu inca te uiti la film , eu l-am jucat si am cazut de acord cu mine , ca sunt prea batrin sa mai joc june prim de acum incolo ...
Val eu am spus ce am avut de spus. In mod special am alambicat ceea ce aveam de transmis. Am intrat in hora ca am vazut ca prea i se numara oole lu` Tatae intr-o speta care era la el in teren si in niciun caz sa-mi faci tu sau altul vreo demonstratie de forta. Cand am considerat ti-am dat dreptate si tie si poate se va mai intampla ca n-om muri noi din atata, dar crede-ma ca si tu esti poet. Nu te supara te rog, ca n-o spun ca sa supar sau starnesc ci ca indiferent de cat ma etalez sau de ce zic o voi face totdeauna la modul in care sa perceapa doar cei ce vor ceva, iar ceilalti sa oboseasca citindu-ma. Acum insa am zis HOPA! Si asa va fi.
Cand ma vei cunoaste si tu personal poate ma vei intelege.
Urban culture.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”