Import SUA

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stasgutu
Mesaje: 326
Membru din: Joi Mai 23, 2013 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Import SUA

Mesaj de stasgutu »

am gasit un site care au preturi foarte bune ca echipament de pescuit doar ca....este din SUA. stiu ca trebuie platite taxele vamale si TVA cf legii, dar este vreo cale de a nu le plati? :wink: va multumesc!
Stas Gutu

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Import SUA

Mesaj de nicucc »

stasgutu scrie:am gasit un site care au preturi foarte bune ca echipament de pescuit doar ca....este din SUA. stiu ca trebuie platite taxele vamale si TVA cf legii, dar este vreo cale de a nu le plati? :wink: va multumesc!
Depinde de valoare,cel mai bine va interesati la un birou vamal din cadrul postei sau la un comisionar vamal.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Import SUA

Mesaj de gor965 »

stasgutu scrie:am gasit un site care au preturi foarte bune ca echipament de pescuit doar ca....este din SUA. stiu ca trebuie platite taxele vamale si TVA cf legii, dar este vreo cale de a nu le plati? :wink: va multumesc!
Doar daca produsele iti sunt trimise ca si CADOU (ghift) cu valoare mai mica, nu platesti taxa vamala. E o proedura pe care magazinele din SUA n-o fac in mod direct si-atunci ai nevoie de un intermediar care sa ia comanda de la ei si s-o trimita la tine (ca si cadou, fara factura, fara garantie). Nu stiu cum e procedura la magazinele mai mici din SUA, insa cele mai mari sunt foarte riguroase cand vine vorba de tranzactiile on-line cu clienti externi ... plata prin Paypal, asigurare colet, factura, garantie, taxe vamale, etc.
p.s.
In general, sit-urile din China care vand produse electronice fac genul asta de tranzactii in mod direct ... adica, sunt de acord si constienti ca doar ocolind taxele vamale, pot avea clienti din toata lumea (partea de fiscalizare e ultima lor problema).
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Florin Marcus
Mesaje: 516
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 21:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Import SUA

Mesaj de Florin Marcus »

stasgutu scrie:am gasit un site care au preturi foarte bune ca echipament de pescuit doar ca....este din SUA. stiu ca trebuie platite taxele vamale si TVA cf legii, dar este vreo cale de a nu le plati? :wink: va multumesc!
Salut,
Vezi ca sunt firme de curierat, trimiti produsele cumparate de la magazin direct la ei, iar ei fac transport in Romania, durează 3-4 saptamâni dar nu plătești decât transport, fara taxe, TVA sau alte chestii, toate acestea sunt problema lor. Nu mai stiu cat e prețul pe kg dar e rezonabil.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”