Je suis Charlie...

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de cornelserbu »

Dan Mitranescu scrie:Asa ca "superioritatea" studiilor o aproba numai cei care invatau atat de concentrati, incat nu observau ce se intampla in jurul lor. :wink:
n-as spune ca-i o virtute sa lasi neobservat ce se intampla in jurul tau...oricare ar fi preocuparea care te distrage :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de Dan Mitranescu »

cornelserbu scrie:
Dan Mitranescu scrie:Asa ca "superioritatea" studiilor o aproba numai cei care invatau atat de concentrati, incat nu observau ce se intampla in jurul lor. :wink:
n-as spune ca-i o virtute sa lasi neobservat ce se intampla in jurul tau...oricare ar fi preocuparea care te distrage :wink:
Nu am vrut sa spun si asta, chiar daca era completarea care inchidea ideea. Prea era incinsa treaba pe aici. :D

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de cornelserbu »

Dan Mitranescu scrie:Prea era incinsa treaba pe aici. :D
ai dreptate !
bine totusi ca s-au potolit in lume...am ramas profund incantat de manifestatiile pasnice din niger, pakistan si alte tari pline de baieti buni...
oricum, mai bine arzi 5 biserici decat sa omori 14 oameni, dar baietii cu adevarat buni, le fac pe amandoua :oops:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de gor965 »

Eu m-am pierdut pe la pagina 7-8 ... pana la urma cum a ramas... Ionut72 e cu teroristii ?! :? ... :mrgreen: :lol:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de ionut72 »

gor965 scrie:Eu m-am pierdut pe la pagina 7-8 ... pana la urma cum a ramas... Ionut72 e cu teroristii ?! :? ... :mrgreen: :lol:
"Teroristii intelectuali", te rog frumos! :mrgreen: :mrgreen:
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de cornelserbu »

gor965 scrie:Eu m-am pierdut pe la pagina 7-8 ... pana la urma cum a ramas... Ionut72 e cu teroristii ?! :? ... :mrgreen: :lol:
se vede clar ca te-ai pierdut...n-ai aflat nici macar ca nu exista terorisi.
totul e facut de agenturi... si cand ne spunea nea nicu, l-am luat in deradere ! :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de gabi1 »

totul e facut de agenturi...
...care "lucreaza" in banda organizata... :idea: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:Se vede ca am lipsit de pe aici. :D

Florin, vreau sa-ti spun ceva. Am 10 ani de facultate ( din care 6 fortat de faptul ca pentru a putea inchiria un spatiu de la Liga Studentilor, trebuia sa fiu student :D ).
Unul dintre cele mai importante lucruri pe care le-am retinut de acolo ( in afara de cateva burse :D ) , a fost o intamplare de la un examen de analiza matematica.
Am dat "scrisul" si am intrat la "oral" toata seria, aprox. 80 studenti.
Niciunul nu a facut "de trecere" primul subiect. Profesorul oferea inca un subiect oricui dorea. Majoritatea au mai luat inca unul.
In timpul asta profesorul corecta alte lucrari.
La primire lucrarilor a inceput sa arunce o privire asupra celor scrise, dupa care mototolea lucrarea si o arunca sub catedra. Oferea totusi posibilitatea unui alt subiect, ca tot trebuia sa ste sa corecteze alte lucrari. Rand pe rand au cedat cam toti, unii chiar reuseau sa faca subiectu , dar "antecedentele" ii dadeau dreptul profesorului sa le refuze promovarea.
Dupa 5 ore si cam 10 lucrari date, am ramas in sala doi, eu si Shogunu ( un coleg cu centura neagra :D ). Eram amandoi cu lacrimile in ochi si crapam de furie. Era clar ca aveam de a face cu un "nebun". Totusi aveam ambitia sa vedem pana unde duce.
Pana la urma si-a terminat treaba si ne-a chemat cu ultimul test la catedra. Normal ca si de aceasta data lucrarile au ajuns sub catedra. Ne-a invitat sa plecam acasa. Eu a trebuit sa imi iau geaca din cuier si Shogunu m-a asteptat in usa. "Crapam" amandoi. Am spus "buna seara" si am deschis usa sa iesim.
In momentul acela ne-a chemat la catedra. Am crezut ca ne pune sa facem curat . Ne-am apropiat totusi. Ne-a cerut carnetele. Ne-a trecut nota 5. Ne curgeau lacrimile din ochi necontrolat...
Repet. Este primul lucru pe care l-am invatat in facultate si care mi-a ajutat in viata. :wink:
( On topic : Asa ca degeaba ai facut o scoala ! :D )

In rest, am mai invatat cate ceva ca pregatire pentru viata :
- cum se da spaga la greu pentru promovarea examenelor ( si vorbim de facultati de stat )
- cum se cumpara cursurile profesorului, fara de care nu puteai sa promovezi. :wink:
- cum se ia bursa si somaj in acelasi timp.
- cum se ia bursa sociala cand dai declaratie ca parintii nu stiu de tine.
- cum se sta in caminele studentesti fara sa fi student, in detrimentul unora care chiar aveau dreptul.
- cum toate "combinatiile" se faceau in camine si cum toti studentii le apreciau.
Mai pun si putina depravare specifica varstei, care de ce sa nu recunoastem, era cu cateva clase peste cei de aceeasi varsta, dar care se duceau deja la munca.

Asa ca "superioritatea" studiilor o aproba numai cei care invatau atat de concentrati, incat nu observau ce se intampla in jurul lor. :wink:
Dane iti raspund pentru ca am un mare respect pentru modul tau de a face afaceri si aici vorbesc despre faptul ca ai trecut de mult de stadiul de simplu "comerciant" prin STUDIU , creatie ,marketing si implicare.Din cate stiu eu fara prea multe "bugete" te comporti deja ca o multinationala :D .Postarile tale sunt clare , iar in momentul in care un coleg de forum te contrazice vii direct cu argumentatia necesara bazata pe "studiile" si experientele reale pe care le ai.Daca "celalalt" vorbeste numai "chestii" pe care le poti considera un mix intre psiho&texte de spargator de seminte din fata blocului si le sustine frenetic este normal sa-l intrebi care este expertiza lui in domeniu !Cred ca nu ai citit atent modul cum a evoluat discutia.Aia cu importanta absolvirii facultatii e scoasa din context.Iti fac un rezumat al discutiilor :
- 2 se contrazic puternic in termeni destul de ok
- la un moment dat unul incepe sa afirme ca el e mai destept si tu mai prost fara argumente
- atunci deoarece era vorba despre economie mondiala am considerat necesar sa-mi argumentez expertiza in domeniu afirmand ca am absolvit cea mai buna facultate din tara din domeniul in care se discuta + "o gramada" de cursuri postuniversitare in tara si strainatate + 19 ani de experienta de MUNCA in management in tara si strainatate
- raspunsul a fost "de mare valoare manelistica" - "facultatea ta e de c...t :shock: " ; "esti un mailinger = deci experienta ta e de c....t :oops: " ;"programele din facultatea ta sunt de c...t :shock: " ; "un absolvent de ASE este dezavantajat in discutii despre economie :lol: :shock: " ; etc. iar el se c....a pe tot invatamantul din Romania , se mandreste ca a scapat de ...invatamant pe baza faptului ca el a participat la nu stiu ce colocvii :lol: necunoscute si ca are 8 clase !
Deoarece am considerat intotdeauna ca tenacitatea(in multe cazuri) vine la pachet cu ....."necunoasterea" :D si tupeul m-am retras elegant din discutie. Se pare ca domnul respectiv m-a provocat din nou si am trecut la "ignore" ! Singurul meu regret este ca nu am facut acest lucru mai repede !!! :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Dane iti raspund pentru ca am un mare respect pentru modul tau de a face afaceri si aici vorbesc despre faptul ca ai trecut de mult de stadiul de simplu "comerciant" prin STUDIU , creatie ,marketing si implicare.Din cate stiu eu fara prea multe "bugete" te comporti deja ca o multinationala :D .Postarile tale sunt clare , iar in momentul in care un coleg de forum te contrazice vii direct cu argumentatia necesara bazata pe "studiile" si experientele reale pe care le ai.Daca "celalalt" vorbeste numai "chestii" pe care le poti considera un mix intre psiho&texte de spargator de seminte din fata blocului si le sustine frenetic este normal sa-l intrebi care este expertiza lui in domeniu !Cred ca nu ai citit atent modul cum a evoluat discutia.Aia cu importanta absolvirii facultatii e scoasa din context.Iti fac un rezumat al discutiilor :
- 2 se contrazic puternic in termeni destul de ok
- la un moment dat unul incepe sa afirme ca el e mai destept si tu mai prost fara argumente
- atunci deoarece era vorba despre economie mondiala am considerat necesar sa-mi argumentez expertiza in domeniu afirmand ca am absolvit cea mai buna facultate din tara din domeniul in care se discuta + "o gramada" de cursuri postuniversitare in tara si strainatate + 19 ani de experienta de MUNCA in management in tara si strainatate
- raspunsul a fost "de mare valoare manelistica" - "facultatea ta e de c...t :shock: " ; "esti un mailinger = deci experienta ta e de c....t :oops: " ;"programele din facultatea ta sunt de c...t :shock: " ; "un absolvent de ASE este dezavantajat in discutii despre economie :lol: :shock: " ; etc. iar el se c....a pe tot invatamantul din Romania , se mandreste ca a scapat de ...invatamant pe baza faptului ca el a participat la nu stiu ce colocvii :lol: necunoscute si ca are 8 clase !
Deoarece am considerat intotdeauna ca tenacitatea(in multe cazuri) vine la pachet cu ....."necunoasterea" :D si tupeul m-am retras elegant din discutie. Se pare ca domnul respectiv m-a provocat din nou si am trecut la "ignore" ! Singurul meu regret este ca nu am facut acest lucru mai repede !!! :D
Si eu Florin te respect mult pentru modul in care gandesti si fara sa te superi pe mine, dar si la Ionut gasesc acelasi lucru. Micile diferente de nuantare dintre voi si orgoliul specific oamenilor cu ambitie, duc totusi la tensiuni inutile dupa parerea mea.
In exemplul meu doream sa-ti spun ca este mai bine sa-ti controlezi putin supararile si sa nu cedezi repede , ... in fata celor pe care nu poti sa ii bati. :D . ( ex. meu cu profesorul de analiza ).
Mie mi-a prins bine cu parintii, prieteni, politia , garda , nevasta ... :D
Ia-o ca pe un exercitiu daca vrei, aici pe forum .
P.S. Trebuia sa iesi din facultate cu "invatatura" asta ! Ai cam chiulit , bag de seama ! :D

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de gabi1 »

P.S. Trebuia sa iesi din facultate cu "invatatura" asta ! Ai cam chiulit , bag de seama ! :D
Politehnistii sunt pricinosi pe cei de la ASE ca aveau in facultate gagici mai mishto decat ei. :lol: :lol:
Terminati cu resentimentele, fetele alea sufera acum de bufeuri... :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”