Liber la furat

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie: Dane tu nu tot multinațională ești? Chinezul nu plătește impozite? Vorbiți de parcă România e vreun paradis fiscal, Gibraltar, Malta, Insulele Cayman. Hai să vă dau două exemple care îmi vin repede in minte: Nobel, care are jumate din turnul ăla de sticlă de pe Barbu Văcărescu cu Lacul Tei și Deutsche Bank, în Pipera. Împreună dau de muncă la mai mult de 1000 de români, cu bănuții toți pe cartea de muncă, impozitați corespunzător, iar un salariu de 2000 de euro e mic la firmele astea. Nici măcar nu operează pe piața din România. Cam ce ați vrea să le faceți la astfel de firme, să le puneți impozit pe profit 50% că să nu mai scoată bani din România, când ei nici măcar nu ii produc aici? No problem, se mută în India! Multinaționale nu înseamnă doar bănci, care sunt de acord, fac japcă cu complicitatea statului român. Când lumea de referă la corporatiști nu se referă nimeni la angajații din bănci cu 16-20 de milioane salariu!
Din intamplare si eu si "chinezul" tinem tot profitul aici.
Tot din intamplare cred ca cotizam la stat mai mult decat Nobel al tau, raportat la cifra de afaceri.
Sa privesti numai ce-ti da, fara sa observi ce-ti ia, nu cred ca este o trasatura a ta. Ce este cu tine ? :D
Dar da, chinezii scot multi bani din tara. Si asta pentru ca statul le permite. Nu statul, ci unii care au zis ei ca se realizeaza asa.
China le faciliteaza orice evaziune fiscala la ei in tara, numai sa aduca bani !!!
Daca scot profitul din tara ii termina. :wink:
Asta este conceptia care a dus China dintr-o tara extrem de saraca, la a fi prima in lume in numai 20 de ani. Munca si gestionarea cu cap a banilor, nu iesitul in strada si mutatul puterii de colo colo, crezand ca fac ceva.
La fel si in Bulgaria. Acum 10 ani erau praf. Acum sunt peste noi cu mult. Pe impozitele din salarii s-au ridicat ?! Nu, prin "libertatea fiscala" si tinut de bani in tara. :wink:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Liber la furat

Mesaj de DumiD »

RSC scrie:
Dane, lasa-l in pace ca nu cunoaste subiectul si iti bati tastele de pomana!
Păi luminează-ne dumneata! Eu ți-am dat exemple concrete și tu doar cu atâta vii? Puțin, foarte puțin!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Dan Mitranescu »

RSC scrie:Dane, lasa-l in pace pe Dumi ca nu cunoaste subiectul si iti bati tastele de pomana!
Este un om destept si onest. O sa inteleaga.

P.S. toata aprecierea mea pentru cum ai spus lucrurilor pe nume.

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Liber la furat

Mesaj de RSC »

DumiD scrie:
RSC scrie:
Dane, lasa-l in pace ca nu cunoaste subiectul si iti bati tastele de pomana!
Păi luminează-ne dumneata! Eu ți-am dat exemple concrete și tu doar cu atâta vii? Puțin, foarte puțin!
Prefer sa-ti dau un fragment dintr-un articol primit acum cateva luni pentru ca nu am timp - plec la pescuit :lol: , la Obor :lol:

"Specialiştii în fiscalitate explică şi cum pot pleca banii făcuţi în România peste graniţe: cea mai folosită tactică e cea în care subsidiara din România cumpără, la suprapreţ, servicii sau produse de la firma-mamă din străinătate.

„Societatea din România primeşte facturi de achiziţii cu sume foarte mari, aproape chiar de preţul de revânzare, astfel încât pe teritoriul României fie se realizează o pierdere, fie un profit minuscul, nesemnificativ. Profiturile ajung în locurile de rezidenţă ale societăţilor mamă sau în aşa-zisele paradisuri fiscale,”
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Liber la furat

Mesaj de DumiD »

Dan Mitranescu scrie: China le faciliteaza orice evaziune fiscala la ei in tara, numai sa aduca bani !!!
Daca scot profitul din tara ii termina. :wink:
.
.

La fel si in Bulgaria. Acum 10 ani erau praf. Acum sunt peste noi cu mult. Pe impozitele din salarii s-au ridicat ?! Nu, prin "libertatea fiscala" si tinut de bani in tara. :wink:
Cumva mă îndoiesc că guvernatorul unei regiuni din China poate fura banii statului fără să primească un glonț cadou și factura pentru el la familie. Una e relaxarea fiscală și alta furtul banului public fără nicio consecință, cum se încearcă la noi. Referitor la scosul banului din țară mă repet, sunt multinaționale care aduc bani in țară prin plata salariilor unor angajați, ei neavând afacerile prin România. Cu ăștia ce facem? Cu românii care muncesc pe afară și trimit banii în țară ce ar trebui să se întâmple, să fie trimiși înapoi că subminează economiile europene? Suntem pro globalizare doar când ne convine sau deloc? Să închidem granițele, să rămână PSD partid unic și tot bugetul țării să fie la dispoziția discreționară a secretarilor de partid, sună bine așa?

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Liber la furat

Mesaj de bogdan5 »

:lol: :lol:
Imagine
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Liber la furat

Mesaj de DumiD »

RSC scrie:
DumiD scrie:
RSC scrie:
Dane, lasa-l in pace ca nu cunoaste subiectul si iti bati tastele de pomana!
Păi luminează-ne dumneata! Eu ți-am dat exemple concrete și tu doar cu atâta vii? Puțin, foarte puțin!
Prefer sa-ti dau un fragment dintr-un articol primit acum cateva luni pentru ca nu am timp - plec la pescuit :lol: , la Obor :lol:

"Specialiştii în fiscalitate explică şi cum pot pleca banii făcuţi în România peste graniţe: cea mai folosită tactică e cea în care subsidiara din România cumpără, la suprapreţ, servicii sau produse de la firma-mamă din străinătate.

„Societatea din România primeşte facturi de achiziţii cu sume foarte mari, aproape chiar de preţul de revânzare, astfel încât pe teritoriul României fie se realizează o pierdere, fie un profit minuscul, nesemnificativ. Profiturile ajung în locurile de rezidenţă ale societăţilor mamă sau în aşa-zisele paradisuri fiscale,”
Corect, așa se întâmplă, și nu doar la noi în țară. Din păcate până nu o sa avem un Trump in loc de Dragnea chestia asta va continua, pentru că nu există niciun Trump capabil in România. Dar asta nu înseamnă să-l lăsăm și pe Dragnea să fure....

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Liber la furat

Mesaj de RSC »

La tv e "Rargraiesc" care spune ca "liderii UE sunt foarte ingrijorati"...dar de ce nu sunt ingrijorati si de faptul ca salariile in Romania sunt de cateva ori mai mici decat cele ale UE-ingrijoratilor, in timp ce pretul mancarii, benzinei si al energiei este mai mare in Rou decat la ei?...etc

btw: Trump si-a angajat ginerele intr-o functie a casei prezidentiale...astept sa fie anchetat pentru abuz in serviciu... :D

Ma bulversezi cu Dragnea al tau...Metoda de a combate psd/dragnea este gresita si aduce pierderi mari Romaniei, pierderi pe care omul de rand o sa le plateasca...
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2302
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: China le faciliteaza orice evaziune fiscala la ei in tara, numai sa aduca bani !!!
Daca scot profitul din tara ii termina. :wink:
Asta este conceptia care a dus China dintr-o tara extrem de saraca, la a fi prima in lume in numai 20 de ani. Munca si gestionarea cu cap a banilor
Da, fix asta. De-ar fi asa simplu.
Crezi ca ce s-a intamplat si la ei in '89 n-a avut nimic de-a face cu schimbarea de optica a comunistilor?
Aia au omorat suficienti oameni cat sa elibereze piata apoi au mai omorat suficienti cat sa nu mai iasa nimeni nicaieri si apoi au facut ce e de facut ca sa ramana la putere. Ca tara e in continuare plina de saraci lipiti care muncesc pe 2 lei/zi de la 10 ani e alta poveste. Important e ca au ajuns miezu' dupa parerea ta.
Imi dai expelu de China. Pai ia fa tu Hakuyo aici in Romania, de la a la z. Nu poti pentru ca multinationale si altele asemenea.Sigur, sigur statul roman si multinationalele nu te lasa pe tine sa urmezi modelul chinez. Ipocrizie 100%.

Voi, marii afaceristi si economisti, ati uitat cum era in anii '90, pana sa vina aia de la UE sa faca putina curatenie? Pana sa vina aia de la multinationale? Aprozare, bijnita, blugi, economie cacanie..Probabil va e dor de perioada aia, nu exista net, brut, impozit(e)...era doar plicu si gata. Vreti utopii dar sa le faca altii pentru voi, chibitiii...para malaiata.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2302
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Albert »

RSC scrie:La tv e "Rargraiesc" care spune ca "liderii UE sunt foarte ingrijorati"...dar de ce nu sunt ingrijorati si de faptul ca salariile in Romania sunt de cateva ori mai mici decat cele ale UE-ingrijoratilor, in timp ce pretul mancarii, benzinei si al energiei este mai mare in Rou decat la ei?...etc
Of, pai ce are una cu alta? Vrei sa te oblige UE pe tine, patron, sa-i dai 500 EURO femeii de servici?
RSC scrie:Ma bulversezi cu Dragnea al tau...Metoda de a combate psd/dragnea este gresita si aduce pierderi mari Romaniei, pierderi pe care omul de rand o sa le plateasca...
Pai ia spune tu care-i metoda aia de a combate nesimitirea lu' dragnea&co. Si nu ma lua cu glume gen monarhie, greva fiscala, anarhie si altele de genul.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”