PAPAGAL JAKO

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
andycyo
Mesaje: 67
Membru din: Lun Apr 29, 2013 11:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PAPAGAL JAKO

Mesaj de andycyo »

Sal Razvan,

Am vrut anul trecut sa-mi iau unul,.... am vorbit cu o doamna care are crescatorie de papagali Jako si dupa 1 h de vorbit la telefon m-a convins sa nu-mi iau .Majoritatea motivelor le ai mai sus dar motivul principal care m-a determinat sa renunt la idee, este prezenta copilului. De exemplu, daca Albert vrea sa se joace cu papagalul si acesta nu are chef , poate reactiona urat si sa ciupeasca (pana la os). Trasnaia asta de papagal trebuie tratata cu toata seriozitatea .
Daca nu ai timp de el , trebuie sa achizitionezi si perechea , altfel devin depresivi, agresivi,isi smulg penile etc.
Alt dezavantaj este ca daca te implici in cresterea lui si creste bine mersi ,fraieru te ingroapa deoarece sunt foarte longevivi (aprox. 70 ani).

Fire intinse!!

Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1330
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Re: PAPAGAL JAKO

Mesaj de remus_cta »

andycyo scrie:Sal Razvan,

Daca nu ai timp de el , trebuie sa achizitionezi si perechea , altfel devin depresivi, agresivi,isi smulg penile etc.
Fire intinse!!
Nu e problema asta ca ii da razvan valium si i-a trecut si faza de emo la papagal!!!

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: PAPAGAL JAKO

Mesaj de RazvanG »

andycyo scrie:Sal Razvan,

Am vrut anul trecut sa-mi iau unul,.... am vorbit cu o doamna care are crescatorie de papagali Jako si dupa 1 h de vorbit la telefon m-a convins sa nu-mi iau .Majoritatea motivelor le ai mai sus dar motivul principal care m-a determinat sa renunt la idee, este prezenta copilului. De exemplu, daca Albert vrea sa se joace cu papagalul si acesta nu are chef , poate reactiona urat si sa ciupeasca (pana la os). Trasnaia asta de papagal trebuie tratata cu toata seriozitatea .
Daca nu ai timp de el , trebuie sa achizitionezi si perechea , altfel devin depresivi, agresivi,isi smulg penile etc.
Alt dezavantaj este ca daca te implici in cresterea lui si creste bine mersi ,fraieru te ingroapa deoarece sunt foarte longevivi (aprox. 70 ani).

Fire intinse!!
Andi,doamna aceea nu era crescatoare de papagali,iti spun eu.Vezi ca Ilie,fratele lu Ecler,are Jako venit in zbor in biroul sotiei lui.De cand il are,nu a avut nici cea mai mica problema cu el si practic nu era pui cand a venit.Daca il ai de la un an ,sa spunem,se invata cu tine imediat si chiar incepe sa te iubeasca rau de tot.De exemplu,Coco a lu Ilie,o iubeste cel mai mult pe fisa,cu ea vorbeste cel mai mult.
Acum ,revenind la longevitate,asta este ,nu avem ce face,viata la oameni se duce mai repede si la alte animale se duce mai greu (vezi testoasele de Galapagos,ciorile,samd) aia e frate.
Sunt chitit pe Jako,Jajo imi iau :wink:

http://youtu.be/mALNyHFqw14
asta nu e Jako dar este un dement si jumatate :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: PAPAGAL JAKO

Mesaj de gabi1 »

"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
andrei0001
Mesaje: 420
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 17:30
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: PAPAGAL JAKO

Mesaj de andrei0001 »

Razvan


De mic am umblat pe forumuri de animale....nu ii cunosc, nu le fac reclama dar par cei mai cei !!!
link pe youtube..in descriere scrie si pagina lor de web.
Visul meu este Ara ararauna...poate intr-o zi..cand ma fac mare.....:)

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: PAPAGAL JAKO

Mesaj de gabi1 »

Garcea, daca-ti iei Yako sa vii cu el la meditatii, am pisica profesoara de muzica (romante, manele, hip-hop). :wink: :)
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: PAPAGAL JAKO

Mesaj de RazvanG »

gabi1 scrie:Garcea, daca-ti iei Yako sa vii cu el la meditatii, am pisica profesoara de muzica (romante, manele, hip-hop). :wink: :)
Stai cuminte ca-l invat sa-ti arda pisica de iti naste aia prin casa niste zebrocapre si niste aligotauri de te da afara lumea din bloc :wink:

Avatar utilizator
addicted
Mesaje: 813
Membru din: Mie Feb 16, 2011 2:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PAPAGAL JAKO

Mesaj de addicted »

Am eu un yako negru de vanzare daca vrei :)) cunperi p drea q sa te ieie :€)))papagal in trebuie...si sa mai si vorbeasca...sa faci concurenta cu el :)))

Avatar utilizator
cea mai buna
Mesaje: 193
Membru din: Sâm Dec 19, 2009 23:23

Re: PAPAGAL JAKO

Mesaj de cea mai buna »

RazvanG scrie: Sunt chitit pe Jako,Jajo imi iau! :wink:
Neaparat si tichie de margaritar! :lol:
Ai grija la voliera, costa cat papagalul... :mrgreen: :lol: :twisted:
When nothing is sure, everything is possible.

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: PAPAGAL JAKO

Mesaj de Alexandru Mihai »

...doi papagali în aceiași casa...cam mult ...:mrgreen: ...
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”