petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de nicucc »

Eu chiar sunt intr-un totul de acord cu tine caad se pune problema sa platim toti grseaala unora....

In rest chiar imi esti simpatic si promit 2(doua) butelii "Tamaioasa Romaneasca" de Segarcea[/quote]

Desi postul ii era adresat lui DumiD :lol: promit ca voi incerca sa onorez invitatia. Cel mai bine ar fi pe balta.[/quote]


Era adresat si tie si tuturor...vin eu cu o baterie de 12 bucate...doar sa gasim momentul ...sa ne cunoastem si sa ne jignim cu placere!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de gabi1 »

In rest chiar imi esti simpatic si promit 2(doua) butelii "Tamaioasa Romaneasca" de Segarcea
Doua paie la 3 magari, te-ai riscat... :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de nicucc »

gabi1 scrie:
In rest chiar imi esti simpatic si promit 2(doua) butelii "Tamaioasa Romaneasca" de Segarcea
Doua paie la 3 magari, te-ai riscat... :lol: :lol:
Cand ai doua na-i nici una...cand ai trei,abia ai una!

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de nicucc »

gabi1 scrie:
In rest chiar imi esti simpatic si promit 2(doua) butelii "Tamaioasa Romaneasca" de Segarcea
Doua paie la 3 magari, te-ai riscat... :lol: :lol:


12 cai...se merita?....VIN eu cu ei inhamati si potcoviti!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de gabi1 »

nicucc scrie:


...se merita?...
Ionut cica "se renteaza"... :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de ionut72 »

nicuB scrie:
ionut72 scrie:
Crezi ca i-a rugat cineva sa ia creditul in lei ?
Nu i-a rugat Georgica, dar creditul in lei a existat ca alternativa pe care bancile au prezentat-o atunci clientilor. Ce e drept in lei se putea imprumuta o suma mai mica.
cand mi-am cumparat casa am primit de la banca aceeasi suma, atat in lei cat si in euro. am optat pt euro deoarece rata era cu ~30% mai mica. chiar am fost (si inca sunt) fericit ca am prins ultima transa a creditelor in euro pt programul prima casa.
Foarte bun exemplul. La fel de fericiti si convinsi ca au facut o super afacere au fost si cei ce au contractat creditele in franci! :)

Si acum hai sa ne gandim ce s-ar intampla daca si cursul euro/leu ar avea aceeasi soarta ca cel franc elvetian/leu. Ai initia o petitie ca sa intervina statul si sa inghete cursul sau sa oblige banca sa-ti transforme creditul intr-unul in lei la "cursul istoric", sau ti-ai asuma si decizia (care te-a umplut de fericire la inceput) si pierderea si ai forta si banca sa suporte, la randu-i partea ei de pierdere, punandu-i in brate cheile de la casa, sa se spele cu ea pe cap?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de nicuB »

ionut72 scrie:Foarte bun exemplul. La fel de fericiti si convinsi ca au facut o super afacere au fost si cei ce au contractat creditele in franci! :)

Si acum hai sa ne gandim ce s-ar intampla daca si cursul euro/leu ar avea aceeasi soarta ca cel franc elvetian/leu. Ai initia o petitie ca sa intervina statul si sa inghete cursul sau sa oblige banca sa-ti transforme creditul intr-unul in lei la "cursul istoric", sau ti-ai asuma si decizia (care te-a umplut de fericire la inceput) si pierderea si ai forta si banca sa suporte, la randu-i partea ei de pierdere, punandu-i in brate cheile de la casa, sa se spele cu ea pe cap?
normal ca NU as face nicio petitie. am spus doar ca mie banca mi-a oferit aceeasi suma, atat in lei cat si in valuta, ca raspuns la afirmatia cum ca in lei sumele oferite de banca erau mai mici.
nu sunt genul de om care se arunca cu capul inainte, din fericire pt mine. inainte de accesarea unui credit imi fac socotelile sa vad care este rata maxima pe care pot sa o suport, fara sa fac rabat de la confortul la care am ajuns...si imi fac un credit la care rata sa fie cam pe jumatate din cat pot suporta, astfel incat sa n-am probleme chiar daca rata se dubleaza......

Avatar utilizator
sebastis81
Mesaje: 136
Membru din: Vin Noi 21, 2014 23:55
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de sebastis81 »

Deci problema sta in felul urmator:
Cine scrie ca decizia intradevar a fost a clientului care a acceptat cu bucurie ( in momentul aprobarii) oferta cerditorului ce parea chiar avantajoasa in conditiile datii calendaristice respective ( majoritatea au fost facuta inainte de criza) are totala dreptate, dar ( intodeauna este un dar..) sa nu uitam ca, staul Roman este obligat prin contitutie sa apere orce cetatean a tarii fata de orsice “speculatie” care ar afecta cumva traiul individului, asa cum la randul nostru si noi suntem datori fata de stat cu impozite.
Voi care credeti ,ca “saracile” institutii bancare nu stiau ce o sa urmeze, sa stiti ca va inselati groaznic. De cand exista sistemul asta “ iti dau ,numai sa imi aduci inapoi cu ceva in plus”, nici unu nu sa dus in cap, numai daca a vrut la randul lui creditorul creditorului. Intelegeti?
Nu vi sa parut niciodata ciudat “voua cei care aveti incredere in banci”, ca pe vremuri bancile te rugau sa bagi banii la ei ( lucru normal pt o banca) ca sa poata lucra cu banii tai si sa faca un castig si ei, periaoada aia cam toate bancile se bateau in reclame unde sa iti investesti banii, DAR acum bancile se bat cine sa iti deie mai mult ( lucru absolut anormal ) inprumut, “ajutor” ca ei sunt cei mai darnici. Noo, la asta sa va ganditi.
Apropo de darnicia bancilor:
Stiti ca fiecare banca se bate cu pumnul in piept, ca el ii cel mai darnic si corect,parca fiecare ar fii o “cruce rosie” si noi am fi somalezi ( credeti-ma ca nu vad mai mult in noi decat intr-o vaca care inca da lapte)
dar “mos craciunii” astea si ultimul pix il leaga cu o sfoara nici aia nu prea lunga, ca sunt foarte “darnici”.
Deci avem si noi deciziile GRESITE ale noastre, dar greseala Statului nostru ii ca ne lasa sa gresim, desi ....noi chiar il IUBIM.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de ionut72 »

sa nu uitam ca, staul Roman este obligat prin contitutie sa apere orce cetatean a tarii fata de orsice “speculatie” care ar afecta cumva traiul individului
Mda, pai ce ar mai fi? Ca "speculatii" care le afecteaza traiul fac cetatenii zilnic: isi cumpara masini (care la momentul cumpararii par o idee buna) dar, care, ulterior se dovedeste ca nu era nevoie de ele, cumpara case al caror pret "doar creste" (si iata ca e valabila si reciproca) sau de care nu aveau neaparat nevoie, isi schimba locul de munca cu unul care pare mai bun si peste un timp sunt concediati, fac afaceri care, in 5 ani, intr-o proportie covarsitoare se dovedesc a fi "speculatii" eronate etc.

In cazul creditelor si asa statul roman a intervenit (absolut ilegitim in opinia mea) si a impus un grad maxim de indatorare in functie de venituri. Cine i-a obligat pe "cetateni" sa se indatoreze la limita acelui grad maxim, de 70% (ca sa nu mai vorbim ca, in multe cazuri, acesta a fost depasit cu voiosie, sunt numeroase cazuri de "inteligenti" care si-au falsificat veniturile sau declaratiile in fata bancii, s-au imprumutat si suma de plata era mai mare decat veniturile la momentul semnarii contractelor) si sa nu procedeze ca nicuB, sa stea sa calculeze, cat ar fi o rata "confortabila" care sa nu-l afecteze nici in cel mai rau scenariu?

"Maine" se face euro 6 lei, ce facem atunci? Pozitia corecta si legitima e cea a lui DumiD: nu mai pot sa platesc ratele, cheile la banca, spalati-va cu casa pe cap si va astept sa recuperati diferenta. Da, spunea tot Dumi parca, contractul de imprumut nu e unul de sclavie, nu-ti mai convine iesi din el. Pai cei cu credite in franci elvetieni, exact asta nu vor, sa iasa din el, ci vor sa-l continue, dar sa intervina statul si sa schimbe regulile asumate voluntar de cele 2 parti.
De cand exista sistemul asta “ iti dau ,numai sa imi aduci inapoi cu ceva in plus”


Sistemul asta exista de la inceputul omenirii, dobanda e un fenomen obiectiv al existentei si naturii umane.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
sebastis81
Mesaje: 136
Membru din: Vin Noi 21, 2014 23:55
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de sebastis81 »

Ionut, tu sti cati si cati administratori au semnat acele hartii cu salariile marite eronat si cred ca stii si de ce, un angajat dator ( teoretic ) munceste mai cu spor ca ii dator.
Daca ar fi fost 200 de politicieni ca tine
imi aduc aminte ca am discutat in acea perioada cu ... sa nu exagerez ... cateva sute de persoane (destui dintre ei mi-au cerut inclusiv sa-i ajut sa ia bani mai multi de la banca prin masluirea adeverintelor de venit, adica sa declar ca le dadeam salarii mai mari decat in realitate). Credeti sau nu, am vorbit la pereti.
(care nu ai semnat ca te-ai dat seama de smecherie) atuncea nu se ajungea aicea, crede-ma. Numai ca politicienii de atuncea au lasat pt a crea o imagine eronata ca traiul nostru este in crestere.
In cazul creditelor si asa statul roman a intervenit (absolut ilegitim in opinia mea) si a impus un grad maxim de indatorare in functie de venituri.
ai dreptate. Dar pb cea mai mare aicea ii ca au intervenit cam tarziu si iarasi nu din cauza ca nu stiau de la inceput ce o sa urmeze, numai ca....
Citat:
De cand exista sistemul asta “ iti dau ,numai sa imi aduci inapoi cu ceva in plus”


Sistemul asta exista de la inceputul omenirii, dobanda e un fenomen obiectiv al existentei si naturii umane.
Eu nu am intrebat, am afirmat.
Si daca exista de la inceputuri, asta nu il face sa nu fie o smecherie daca obiectivul creditorului este sa te tepuiasca, sa profite de saracia, lacomia sau in majoritatea cazurilor prostia noastra.
Crede-ma ca nu as vb asa despre banci daca nu as fi patito si eu cu ei.
Am avut si eu treaba cu ei, ca administrand o societate comerciala nu poti sa ii ocolesti ( inca o smecherie inpusa cu forta de toate statele democratice, parerea mea si asta este ilegitim acuma fata de noi)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”