Proiectul Rosia Montana

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

Esti de acord cu aprobarea proiectului Rosia Montana si inceperea exploatarii de catre canadieni ?

DA
19
26%
NU
53
74%
 
Voturi totale: 72

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de eugen dragnea »

..................
andrei vladeanu scrie: SCRISOAREA LUI VLAD TEPES CATRE SULTANUL MAHOMED AL II-LEA (1462) - dovada unei mari tradari
Mai documenteaza-te Andrei,ii casapea elegant pe turci de cativa ani buni,dar chiar daca ar fi fost reala scrisoarea, asa cum bine sti si tu Vlad Tepes in afara de cruzime mai era renumit si pentru viclenia pe care o punea in aplicare la orice strategie...putea sa joace la doua capete ! refuz sa cred ca dupa ce te chinui ani de zile sa-ti tragi in teapa toti hotii si tradatorii din tara inviti turcii sa se infrupte la liber pe pamantul tau ,mai ales cand aveai oricand varianta suveranitatii.
Daca tot ai deschis subiectul,mai stiu eu pe cineva care sub pretextul ca se afla sub "contract" le-a intors spatele fratilor de "suferinta" si s-a dat cu "otomanul"...o avea si el vreo strategie vicleana?!...cred ca inteleg cam ce vrea el sa faca dar trebuie sa fie cu bagare de seama ca "ie multi si ie prosti" si s-ar putea sa pateasca ca Tepes: cativa ani buni in dizgratie sau chiar sa-si piarda capul pana la urma. :wink:

...............
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de Albert »

aleluia !

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de sebastian_andone »

Idealist sau utopic imi dau seama ca Eugen are dreptate...si spun asta cand vad reactiile unora la ideile pe care el le afirma.
Teoretic spus - asa trebuie sa gandim toti, dar practic stim ca altfel sta situatia. Ca de obicei marea noastra problema: de a corela teoria cu practica. Nimeni nu are dreptate - teoretic; insa sa te apuci sa arunci cu noroi si sa stropesti cu kk in cineva doar ca are idei pur nationaliste, sau utopice consider ca e o treaba pur romaneasca, antisociala, anticonstructiva etc, in urma caruia ies castigatori unii mult mai murdari - ca cei de la Rosia Montana.
"X13"

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de Cristi Y »

eugen dragnea scrie:Mai documenteaza-te Andrei,ii casapea elegant pe turci de cativa ani buni,dar chiar daca ar fi fost reala scrisoarea, asa cum bine sti si tu Vlad Tepes in afara de cruzime mai era renumit si pentru viclenia pe care o punea in aplicare la orice strategie...putea sa joace la doua capete ! refuz sa cred ca dupa ce te chinui ani de zile sa-ti tragi in teapa toti hotii si tradatorii din tara inviti turcii sa se infrupte la liber pe pamantul tau ,mai ales cand aveai oricand varianta suveranitatii.
Daca tot ai deschis subiectul,mai stiu eu pe cineva care sub pretextul ca se afla sub "contract" le-a intors spatele fratilor de "suferinta" si s-a dat cu "otomanul"...o avea si el vreo strategie vicleana?!...cred ca inteleg cam ce vrea el sa faca dar trebuie sa fie cu bagare de seama ca "ie multi si ie prosti" si s-ar putea sa pateasca ca Tepes: cativa ani buni in dizgratie sau chiar sa-si piarda capul pana la urma.



:roll: :roll: :roll: :roll:

ca sa pastram izul " otoman " , un proverb turc spune : " Cireasa a facut viermi fiindca prea se mândrea cu frumusetea ei."
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de DumiD »

gratis

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de gor965 »

Cred ca e cazul sa va cizelati limbajul ! Unii sunteti prea acrii si prea lipsiti de bun simt ! Daca mai continuati polemica asta in acelasi mod, va sterg postarile !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de eugen dragnea »

uiu iu
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de RazvanG »

Si iata cum spiritul de romani iese din fiecare, la momente de cumpana si cum ne grabim cu o viteza ametitoare, sa ne luam gatul unul la altul in avanajul unor outsideri. Tocmai din aceste cauze meschine si josnice,suntem calcati in picioare de absolut toate tarile care vor si nu numai.Am fost,suntem si vom fi un popor de lasi care ascunsi in ghetouri si in spatele unor monitoare dam,rupem,rastignim si judecam tot natia poporului nostru. Stiu ca Ponta,vestitul pseudo-procuror,ajuns la putere dupa niste limbi trase ani la rand in curul celor care trebuia,a spus ca el daca va ajunge la putere,nu va fi deacord cu acest proiect.Ei bine,daca asta va mai uimea,se pare ca si el s-a molipsit de la absolut toti conducatorii pe care aceasta tara i-a avut,sa uite cele promise si sa faca total invers.Din ce cauza,poate ne intrebam,face acest lucru?Ptr ca suntem permisivi,docili,supusi dar cel mai important....suntem un popor de lasi. Si asa vom fi pana la sfarsitul lumii,o avem in gena.
Pacat domnilor,pacat!!!!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de Albert »

bla bla bla

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de gabi1 »

Boala lunga, moarte sigura !! Cereti-va la manusi si o reglati repede !! :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”