RB versus BD

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: RB versus BD

Mesaj de Florin Pata »

Ascult cu interes opiniile tuturor ! Am inteles ca "numai locul" , ""numai pescarul" , conteaza in % majoritar ! Atunci am urmatoarele intrebari :
1) De ce pe o balta simpla(fara agataturi si cu "fundul" curat) cum ar fi MV2 pescuiesti la 1 - 1,5 m distanta intre monturi , la aceeasi distanta de mal si cu unele boiliesuri prinzi de rupi iar cu celelalte - NIMIC
2) De ce unii producatori isi prepara bile special pentru concursuri mult mai bune calitativ fata de ce gasesti pe piata ?
3) De ce pe o balta ...sa spunem Tancabesti "unii" prind mai mult peste pe locuri considerate "slabe" in dauna unora care pescuiesc pe cele mai bune locuri ?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: RB versus BD

Mesaj de osc1or »

Probabil ca cei de pe locurile slabe stiu sa scoata maxim din acele locuri si au nada foarte buna, si sufficient de multa, iar cei de pe locurile bune nu prea stiu cu ce se mananca...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: RB versus BD

Mesaj de ionut72 »

Cand o sa le vad probe la olimpiada o sa iau in consideratie sa ma inscriu in vreun club sau sa particip la vreun concurs.
:D :D :D

Avem asa: un topic in care 2 producatori de nada se "cearta" pe cate locuri intai, podiumuri si capturi au castigat fiecare (prin echipele care le-au folosit nada) in concursuri. Si vine unul care, nonsalant, anunta ca, desi el n-a participat niciodata la vreun concurs, ii lamureste el imediat cum sta treaba: bre, sa va explic io, pescuitul (respectivul referindu-se la cel "de placere", evident, ca doar pe ala-l cunoaste si practica) este simplu, locul bate nada intotdeauna! Repet, lucru care e un truism = adevar evident (italicele au fost folosite pentru a atrage atentia asupra cuvantului, nicidecum enuntul n-a fost ironic), dar care, in discutia respectiva, se potriveste ca nuca-n perete.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
adisefu
Mesaje: 288
Membru din: Joi Dec 08, 2011 12:30
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: RB versus BD

Mesaj de adisefu »

[/quote]
Pescuitul e la fel de sport ca vanatoarea sau culesul ridichiilor. Cand o sa le vad probe la olimpiada o sa iau in consideratie sa ma inscriu in vreun club sau sa particip la vreun concurs. Pana atunci imi iau libertatea sa desconsider total orice campionat national/mondial/judetean/braila.
[/quote]

Sahul nu e sport olimpic, si totusi e considerat sport!
Oare Kasparov e un tip sportiv, nu stiu ce sa zic, ca atare nu cred ca participa la vreo proba la olimpiada si nu il desconsidera nimeni!
In ciuda acestor lucruri nu desconsider acest sport, si as fi incantat sa particip la un concurs chiar daca as fi ciuca bataii!
Valabil acest lucru si la pescuit!

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: RB versus BD

Mesaj de cornelserbu »

domnilor, in pescuit nu prea exista axiome ci mai degraba relativism...am avut ocazia in concurs sa stau alaturi de pescari buni pe locuri considerate mult mai bune, dar care au avut nada mai slaba calitativ si s-au clasat in urma mea...s-a intamplat si invers, nu va faceti griji :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: RB versus BD

Mesaj de ionut72 »

cornelserbu scrie:domnilor, in pescuit nu prea exista axiome ci mai degraba relativism...am avut ocazia in concurs sa stau alaturi de pescari buni pe locuri considerate mult mai bune, dar care au avut nada mai slaba calitativ si s-au clasat in urma mea...s-a intamplat si invers, nu va faceti griji :D
Corect, nada nu poate fi "mai buna" decat modul in care e folosita!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: RB versus BD

Mesaj de DumiD »

adisefu scrie:
Pescuitul e la fel de sport ca vanatoarea sau culesul ridichiilor. Cand o sa le vad probe la olimpiada o sa iau in consideratie sa ma inscriu in vreun club sau sa particip la vreun concurs. Pana atunci imi iau libertatea sa desconsider total orice campionat national/mondial/judetean/braila.
[/quote]

Sahul nu e sport olimpic, si totusi e considerat sport!
Oare Kasparov e un tip sportiv, nu stiu ce sa zic, ca atare nu cred ca participa la vreo proba la olimpiada si nu il desconsidera nimeni!
In ciuda acestor lucruri nu desconsider acest sport, si as fi incantat sa particip la un concurs chiar daca as fi ciuca bataii!
Valabil acest lucru si la pescuit![/quote]

ati inteles gresit, eu nu desconsider niciun pescar de competitie si sunt convins ca marea lor majoritate sunt mult mai bine pregatiti ca mine, eu desconsider competitiile de pescuit pentru ca mi se pare imposibil sa organizezi o competitie in care toti sa aiba aceeasi sansa. e ca o cursa de 10 mii de metri in care unii pleaca cu handicap de 500 de metri iar altii iau startul de la kilometrul 8. mi se pare fortata comparatia cu sahul, mult mai fericita era o comparatie cu tablele unde deasemenea exsista federatie, campionate nationale, mondiale etc...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: RB versus BD

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
ati inteles gresit, eu nu desconsider niciun pescar de competitie si sunt convins ca marea lor majoritate sunt mult mai bine pregatiti ca mine, eu desconsider competitiile de pescuit pentru ca mi se pare imposibil sa organizezi o competitie in care toti sa aiba aceeasi sansa. e ca o cursa de 10 mii de metri in care unii pleaca cu handicap de 500 de metri iar altii iau startul de la kilometrul 8. mi se pare fortata comparatia cu sahul, mult mai fericita era o comparatie cu tablele unde deasemenea exsista federatie, campionate nationale, mondiale etc...
Ai dreptate Dumi in substratul ideii. Notiunea de competitie sportiva in pescuitul de la noi tinde mai mult catre "braile", catre sanse egale pentru toata lumea la final :wink: :D .
Totusi un CN sau un CM se organizeaza echilibrat ca sanse, asta datorita grilelor si a regulilor. Iti garantez ca intotdeauna in astfel de competitii cei buni ies in fata. Asta inseamna sport si concurs echilibrat . Pescuitul nu este considerat sport olimpic din alte conisiderente ( animale chinuite ..., altii ii spun C&R si se falesc cu asta :) ) , nu cele de echilibrare prin regulament.
Acolo unde ies pe podium pescari aparuti ieri sau care au fost tot timpul in coada clasamentelor sau care nu au loc in loturi pentru CN , ..., deja avem o problema de organizare a competitiei , deja avem o problema in a o numi sport. Aici iti dau dreptatea.
Nu am nimic cu astfel de "braile" si cat timp au clienti , bravo lor. Ce ma deranjeaza este au acaparat in mare parte pescuitul privat de competitie, ca amagesc tineri pescari ca sunt buni sau , si mai rau, ca sunt slabi , ca ne priveaza de antrenamente reale pentru un pescuit de Campionat Mondial.
Eu stiu ca prin ce spun acum am de pierdut, pentru ca traiesc din acest fenomen si pentru ca in mare parte "deranjez" pescari cu posibilitati materiale, dar am speranta ca vor intelege vreodata ca in zilele astea, cine iti spune ca esti "bun si destept" iti vrea banii, iar "prost" te fac numai prietenii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: RB versus BD

Mesaj de ionut72 »

Totusi un CN sau un CM se organizeaza echilibrat ca sanse, asta datorita grilelor si a regulilor.
Cu cateva exceptii! Una ar fi Portugalia 2013. Alta (vom trai si vom vedea) Spania 2015. In plus, conform regulamentului FIPS-CIPS, competitia ar trebui sa se numeasca (fie CM, CN etc) la ciortan, nu la crap. :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”