S.O.S. Tancabesti - 10 August 2010

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

S.O.S. Tancabesti - 10 August 2010

Mesaj de Lukyan »

Vlad Parfene :
Denuntam pe aceasta cale, forma prin care Cristea Stefan, avocatul latifundiar auto intitulat Dumnezeul zonei Scrovistea Village , zona invecinata in partea de Sud Vest cu lacul Tancabesti 1, a inteles sa sfideze legea si prin fals si uz de fals sa ocupe ilegal zona de protectie a lacului Tancabesti 1, dupa cum urmeaza:
In seara de 30 Iulie 2010, a pus abuziv porti de plasa incuiate cu lacat si lant pe drumul de acces al zonei de protectie dintre Vernescu si Ponton Mija, inchizand in restul zonei pana la Vaci 0 si cativa pescari, aflati la pescuit. Nu s-a tinut cont de elementarul si de asemeni de minimul simt uman al unei urgente , desi nu a fost cazul, si anume accesul unei ambulante, a unei masini de pompieri, in cazul expres al Legii ca zona de protectie nu are un statut discutabil. Am filmat si am fotografiat cand am desfacut acele porti .
Desi atat eu cat si Ovidiu, am incercat sa luam legatura intai telefonic , apoi mergand pana la casa lui Cristea Stefan sa intelegem de ce a actionat astfel, acesta nu a raspuns si nici nu l-am gasit acasa.
In seara zilei de 31 Iulie 2010, stiind ca nu are sub nici o forma fie ea si falsa acoperire pe zona unde a pus acele porti prima data , a pus un angajat sa le monteze din nou dupa Pontonul Mija , lucru pe care l-am aflat de la pescarii inchisi in zona in care pescuiesc de ani pe Tancabesti si dorind sa iasa au gasit portile puse din nou si cu lacat. Le-au daramat si stiind si ei ca zona de protectie a fost calcata in picioare au reactionat in disperare de cauza si ne-au anuntat la iesire prin fata Complexului de ce se intamplase in spatele lacului.
Cu aproape doua luni in urma , am avut eu si cu Ovidiu o discutie cu Cristea Stefan, cand am intrat prima data in posesia unor acte in demersul nostru facut de ani la primaria Peris , ca in casa veche a pompelor situata la Vaci 0 sa amenajam un post de paza permanent , si atunci am aflat ca terenul cu tot cu zona de protectie, impreuna cu vechea casa a pompelor, ar fi devenit peste noapte proprietatea lui Cristea Stefan ...
Casa pompelor a fost modificata de Cristea Stefan in locuinta ( Aviz de schimbare destinatie cladire pompe irigatii in locuinta !?!? … ) , s-a executat si o sapatura cu excavatorul la 4-5 m de luciul de apa in zona Vaci 0 stanga a unei gropi pentru fosa !!! – in care apa din lac s-a infiltrat, fosa fiind evident sub nivelul luciului de apa, in plina zona de coronament , si evident si in ZONA INUNDABILA!!! , lipsea cu desavarsire orice informatie legala tip placuta de santier, etc...
Vazand ca nu ne raspunde la telefon am mers in zona la Vaci 0 unde ne-am intalnit cu sotii Mioara Mantale si Daniel Ticau, care asa cum ne-au declarat , au facut un antecontract cu Cristea Stefan , pentru terenul si cladirea pompelor, ca doresc sa isi faca ponton pe apa si sa isi puna si salupa pe apa. Ovidiu le-a facut inainte de aceasta discutie un scurt istoric al baltii , si cand eu le-am spus ca terenul si casa pompelor se afla in zona de protectie, mi-au raspuns ca nu cred ca Stefan Cristea sa faca asa neregularitati.
Revenind, prin inscrisurile aflate in posesia noastra , putem demonstra ca Stefan Cristea , pentru planul de vile de lux si zona rezidentiala pe malul Lacului Tancabesti 1, a ocupat abuziv a zona de protectie, cu bannere in care apar vapoare si salupe pe luciul de lac al carui beneficiari suntem noi prin contract de concesiune directa , sfidand legea , s-au modificat cu buna stiinta si fraudulos actele cadastrale prin modificarea bornelor cadastrale,a numerelor de parcele cadastrale, savarsind infractiuni de tulburare de posesie prevazute si sanctionate de Art. 220 Cod Penal, ingradindu-ne acesul in zona de protectie prin portile si gardul construite din lemn si cu baza betonata (aviz de constructie ?!?) , movila de pietris pusa in mijlocul drumului de acces , aducand deasemeni prin aceasta prejudicii societatii noastre, in ceea ce priveste pescuitul cat si paza necesara in activitatea noastra.
Incepand cu data de 7 August 2010, dupa difuzarea materialului de catre ProTv, atat pescarii indignati de ceea ce se intampla pe Tancabesti cat si alte televiziuni care au fost interesate sa deschida anchete proprii de informare despre situatia de obturare a zonei de protectie de catre un avocat , am intreprins si noi actiuni in acest sens si am sprijinit cu informatii si inscrisuri anchetele acestor televiziuni pentru a ne apara drepturile si am pus si la dispozitia pescarilor aceste date pentru a demonstra ca ceea ce se intampla atat pe Tancabesti 1 cat si pe alte balti din tara in ceea ce priveste zona de protectie, este o incalcare a legii, si se gasesc usor motive de incalcare a acesteia .
Asa cum spunea in incheiere , stirea postului ProTv, situatia juridica a baltii Tancabesti este delicata din cauza unui lung sir de modificari ale legilor de trecere de la proprietate publica la privat si de hotarari de guvern contestate in instante chiar de institutii ale statului.
Revenim cu alte date si informatii si in cursul zilei de azi, ora tarzie isi spune cuvantul .
Va multumesc.
Vlad Parfene.

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: S.O.S. Tancabesti - 10 August 2010

Mesaj de Lukyan »

RAZBOI PE BALTA !!!
.
PRO TV - Stirile de la ora 19.00 in data de 7 August 2010 :
.
http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... metri.html


Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: S.O.S. Tancabesti - 10 August 2010

Mesaj de Vali Vesa »

Nu le mai ajunge Snagovul... Tara de c***t... Imagine
Imagine
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Zambaccian
Mesaje: 217
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:29
Puncte: 0
Localitate: Globe trotter

Re: S.O.S. Tancabesti - 10 August 2010

Mesaj de Zambaccian »

Ce penali! Misiune grea de tot, sa te razboiesti cu pedeleul lui base! Daca justitia romana da chix, cum e de asteptat, mai ramane Strasbourg, unde statul roman pierde procese la greu, pe banii contribuabililor.
Essential fishing tackle: Jura, Bushmills, Glenmorangie

Avatar utilizator
vali dumitru
Mesaje: 908
Membru din: Vin Apr 06, 2007 21:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: S.O.S. Tancabesti - 10 August 2010

Mesaj de vali dumitru »

Cum era de asteptat in aceasta Tara de c...t, un lucru frumos sa fie stricat de niste oameni cu bani si cu influenta in sfera politica.Sa le fie rusine ca strica o parte din aceasta minunata balta care a fost ingrijita cu mari sacrificii de catre fratii Parfene si care dupa parerea mea si a multor alte persoane, este cea mai frumoasa balta din Romania. RUSINE.....!!! :evil: :evil: :evil:
Valentin Dumitru

Avatar utilizator
stress
pescar de competitie
Mesaje: 1056
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: S.O.S. Tancabesti - 10 August 2010

Mesaj de stress »

Se poate face o petitie impotriva acestor porcarii care numai la noi in Romania exista. Nicaieri in lumea asta nu se poate asa ceva... Unde a disparut simtul moral si civic. ne batem joc de un lac amenajat si ingrijit, doar ca sa puna ei pe lac barci de agrement.
cine e dispus sa puna bani pt niste racheti? daca tot joaca murdar sa o facem si noi, sa le iasa pe nas. :evil: :evil: :evil:
stefan avram

Avatar utilizator
Daniel_Botosani
Mesaje: 88
Membru din: Vin Mar 12, 2010 9:56

Re: S.O.S. Tancabesti - 10 August 2010

Mesaj de Daniel_Botosani »

INCREDIBIL !!!!!!....pana unde poate sa se mearga cu influentele politice .....
Sunt de acord cu STRESS SA PUNEM BANI FRATILOR PENTRU RACHETI POATE S-OR DOMOLI SI VOR LASA ACEASTA BALTA CU UN PRESTIGIU IN EUROPA SA NU MAI FIE DENIGRATA SI FURATA .....
RUSINE !!!
Dupa atatea sacrificii pentru aceasta balta , dupa atatea si atatea populari , amenajari si multe altele ca sa fie primit la cel mai inalt rang pescarul si cu toate conditiile ....IATA CA VINE CINEVA SI INCEPE SA STRICE O MUNCA DE ANI MULTI SI EFORTURI URIASE ......ROMANIA DE C____T
DOMNILOR OVIDIU SI VLAD PARFENE nu va lasati intimidati de asa marsavii si asa nereguli ...fruntea sus ca veti INVINGE !!!!!.....am incredere deplina....

Avatar utilizator
constantin emilian
Mesaje: 257
Membru din: Dum Mai 20, 2007 21:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: S.O.S. Tancabesti - 10 August 2010

Mesaj de constantin emilian »

Strasbourg tata!!! Strasbourg!
"Everything you can imagine is real"
Canalul Coledoc, Sat Duoden.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: S.O.S. Tancabesti - 10 August 2010

Mesaj de Vali Vesa »

Clubul Sportiv Ovidius Constanta

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”