Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de arsinel »

Dan M scrie:
arsinel scrie:Am lucrat 12 ani la ei.
Nu poti sa faci nimic. Cand o sa up-gradeze softul o sa te cheme sa-l schimbe. Nu o sa te coste nimic si o sa dureze 45min-60min.
Daca te gandesti sa-i dai in judecata.....,pe cine dai? Porsche Romania (PBN) si o sa-ti zica:
1/ Cine a fabricat masina? Porsche Romania sau Germania? Trebuie sa te judeci cu ei nu cu noi.....
2/ Ai cumparat masina de afara sau de la Porsche Bucuresti ......? PAI AM CUMPARAT MASINA DIN AFARA
3/ Ai macar o revzie la noi la reprezentanta? PAIIII Nuuu
Si atunci cum ai tu tupeul sa vi sa ma tragi pe mine Porsche Romania (vw romania) la raspundere?
+ ca tu ai platit o taxa de mediu mai mica ca daca se afla mai devreme plateai mult mai mult deci tu esti in avantaj.Daca tre sa dea cineva in judecata trebuie Guvernul sa-i dea ca ei au pierdut enorm.Utilizatorul a fost in avantaj.
pai eu am cumparat masina de la Porsche si am facut toate reviziile la ei... iar ei mi-au vandut o masina euro 5 si de fapt era euro 4.. deci inselaciune..
Ei (Porsche Romania) nu aveau de unde sa stie ca este euro 4 .
Tu pentru euro 5 ai platit o taxa de mediu de 500e (de exemplu) ,daca era sa fie euro 4 plateai 1000-1200e deci AVANTAJ TU.
Poti sa-i dai in judecata doar daca organele abilitate te vor obliga pe tine sa platesti diferenta de taxa. Atunci DA o sa iasa macel .
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de Dan Mateianu »

arsinel scrie:
Dan M scrie:
arsinel scrie:Am lucrat 12 ani la ei.
Nu poti sa faci nimic. Cand o sa up-gradeze softul o sa te cheme sa-l schimbe. Nu o sa te coste nimic si o sa dureze 45min-60min.
Daca te gandesti sa-i dai in judecata.....,pe cine dai? Porsche Romania (PBN) si o sa-ti zica:
1/ Cine a fabricat masina? Porsche Romania sau Germania? Trebuie sa te judeci cu ei nu cu noi.....
2/ Ai cumparat masina de afara sau de la Porsche Bucuresti ......? PAI AM CUMPARAT MASINA DIN AFARA
3/ Ai macar o revzie la noi la reprezentanta? PAIIII Nuuu
Si atunci cum ai tu tupeul sa vi sa ma tragi pe mine Porsche Romania (vw romania) la raspundere?
+ ca tu ai platit o taxa de mediu mai mica ca daca se afla mai devreme plateai mult mai mult deci tu esti in avantaj.Daca tre sa dea cineva in judecata trebuie Guvernul sa-i dea ca ei au pierdut enorm.Utilizatorul a fost in avantaj.
pai eu am cumparat masina de la Porsche si am facut toate reviziile la ei... iar ei mi-au vandut o masina euro 5 si de fapt era euro 4.. deci inselaciune..
Ei (Porsche Romania) nu aveau de unde sa stie ca este euro 4 .
Tu pentru euro 5 ai platit o taxa de mediu de 500e (de exemplu) ,daca era sa fie euro 4 plateai 1000-1200e deci AVANTAJ TU.
Poti sa-i dai in judecata doar daca organele abilitate te vor obliga pe tine sa platesti diferenta de taxa. Atunci DA o sa iasa macel .
Daca era euro 4 nu cumparam... ia uite aici:

Marius Dunca, presedinte ANPC: "Daca nu a putut consumatorul sa aleaga in cunostinta de cauza si nu a avut informatiile necesare cand a achizitionat produsul a fost pacalit"
inseamna ca trebuie sa fiu despagubit, nu?

arsinel, tu daca iti cumperi o mulineta la care pe cutie apar 10 rulmenti si de fapt are doar 4 nu o duci inapoi si ceri alta?

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de arsinel »

gor965 scrie:Eu am inteles ca masina, respectiv motorul masinii, nu are nimic, toata problema fiind la noxele emise ... chestie care nu afecteaza clientul ci doar trage in piept taxa de mediu ! N-am inteles eu bine ?
Corect.
Clientul este in avantaj si la ITP si la taxa de mediu :D
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de arsinel »

Probabil ca da dar ma duceam peste fabricant.Ala de la magazin a scris pe raft descrierea care a primito de la fabrica.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de arsinel »

petre iulian scrie:Cand o sa-ti resofteze masina o sa pierzi din `cai :wink: . O sa vezi :D
:lol: :lol: :lol: :lol: Iulica esti ciupit? :lol: :lol: :lol:
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de ionut72 »

.Daca tre sa dea cineva in judecata trebuie Guvernul sa-i dea ca ei au pierdut enorm.
Cine a pierdut, mah? In conditiile in care statul pierde pe banda rulanta procesele in care se cere returnarea taxei de mediu (discriminatorie, de altfel), ce a pierdut, banii pe care trebuia sa-i dea inapoi?

Zic discriminatorie, pentru ca, daca eu vreau sa cumpar acum o masina mai veche de 2007 (sau una din 2011, daca nu ma insel, cand taxa de mediu a fost suspendata un an) sunt obligat sa platesc taxa de mediu (de prima inmatriculare), in timp ce altul, cu aceeasi masina, care poluaza la fel, dar n-o vinde si merge cu ea, nu plateste nimic. Vorba vine, nu plateste nimic, plateste impozit, taxa de poluare in benzina, acciza la taxa de poluare, tva la acciza, rovigneta si ... merge prin gropi.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de ionut72 »

Daca era euro 4 nu cumparam... ia uite aici:
Esti caz unic! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de Lao »

Taxa a fost suspendata in 2009 pt a incuraja achizitionarea de masini cu motoare euro 5. Clar ca pt emisii noxe mai mici > putere mai mica.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de ionut72 »

Mea culpa, suspendarea taxei a avut loc in 2012, de la 30 ianuarie pana la sfasitul anului:

http://legestart.ro/istoria-taxei-auto/
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scandalul Volkswagen. Cum procedam?

Mesaj de Lao »

Eu nu stiu ce tampenii scriu aia acolo, dar la masina mea din noiembrie 2009, cand am cumparat-o am fost scutit de taxa fiind Euro 5. :roll:
Am trecut-o de pe firma pe persoana fizica acum doi ani si am platit 50 euro, aproximativ 220 lei, taxa de poluare. :P

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”