Sfat Confectionare Lama Zapada

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de gabi1 »

popescu59 scrie:Nu am observat , nu ai cramponate la Opel ? Eu am la fel o Frontera in 4 usi dar nu o misc fara cramponate , si nu am ramas niciodata intepenit nici vara nici iarna .Cauciucurile fac 70 la suta din puterea masini. Daca mergi pe cele de iarna e jale mare .
Referitor la lama trebuie o lama care sa taie zapada si sa o arunce in laterale .
Nae, cand zapada e cat capra nu te mai ajuta nici "cramponatele" lui Cristiano Ronaldo, Mesi, Neimar si cine mai vrei tu. :idea: :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de popescu59 »

Nu e chiar asa Gabi , ajuta enorm de mult, problema este sa nu ramii suspendat .

Avatar utilizator
Alin MUHA
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 20:04
Puncte: 0
Localitate: BUZAU
Contact:

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de Alin MUHA »

am cauciucuri cramponate, nu aia e problema, cand ai zapada de 50cm + nu mai pot trece.
chiar si cand e zapada mare si urc rezistenta e prea mare, lama imi este absolut necesara, proiectul l-am facut deja.
lama va fi din tabla de aluminiu pe schelet de teava patrata cu intarituri.
Să Pescuiţi Bine !!!

Avatar utilizator
Alin MUHA
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 20:04
Puncte: 0
Localitate: BUZAU
Contact:

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de Alin MUHA »

daca ma lasa vremea maine demarez proiectul !!!
va tin la curent, o sa pun si poze, poate si un film pentru cine mai doreste sa isi faca.
una peste alta o lama este buna mai ales daca stai la casa, si daca stai in zona de padure este excelenta.
Să Pescuiţi Bine !!!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de gabi1 »

Alin MUHA scrie:am cauciucuri cramponate, nu aia e problema, cand ai zapada de 50cm + nu mai pot trece.
chiar si cand e zapada mare si urc rezistenta e prea mare, lama imi este absolut necesara, proiectul l-am facut deja.
lama va fi din tabla de aluminiu pe schelet de teava patrata cu intarituri.
Teava rectangulara este buna cu conditia sa-i faci ranforsari asa cum ai mentionat.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Alin MUHA
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 20:04
Puncte: 0
Localitate: BUZAU
Contact:

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de Alin MUHA »

cam asta ar fi :lol: :lol: :lol: :lol:
Fişiere ataşate
20140207_155420.jpg
20140207_155420.jpg (155.63 KiB) Vizualizat de 1028 ori
20140207_155129.jpg
20140207_155129.jpg (211.65 KiB) Vizualizat de 1028 ori
Să Pescuiţi Bine !!!

mircione
Mesaje: 863
Membru din: Mie Ian 16, 2013 18:35
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de mircione »

acolo unde ai vinciul(cablul) nu-ti trebuie o teava rectangulara sa-ti tina lama jos ...forta data de strangerea zapezii coroborata cu viteza masinii nu-ti impinge lama sus spre faruri ???
in rest ...frumoasa lucratura...bv

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de marin laurentiu »

doar ptr a-ti croi drum prin zapada inalta ,de peste 50cm cum zici tu,nu ar fi mai buna o lama in forma de V ? nu ar avea o rezistenta la inaintare mai redusa? plus ca in cazul unor bolovani i-ar impinge mai usor in lateral.....chiar daca ar fi mai grea ,nu ar fi o solutie amplasarea unei roti ca cea de la carligul rulotelor, in spatele lamei ,sub cadrul care sustine lama? sau eventual in loc de roata,o talpica...zic si eu ,nu ma pricep,asta mi-a trecut prin cap pe moment.....nu dati cu pietre :lol: :lol: :lol: ...intr-adevar e mult mai versatila o lama,poti impinge zapada in orice directie doresti...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de shahjaban »

lamele profi au 2 roti , dar asta si ptr faptul ca sunt grele ....lama asta facuta de tine pare super ok , imi place cum arata ..
cum functioneaza , ok ?? nu vad lama de cauciuc pe care voiai sa o pui , ai renuntat ?? ( desi din cate ai zis ca loc de folosire , nu ii mai vad rostul ).
are dreptate laurentiu , e mai usor sa iti croiesti drum prin zapada cu o lama in V ..
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
Alin MUHA
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 20:04
Puncte: 0
Localitate: BUZAU
Contact:

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de Alin MUHA »

mircione scrie:acolo unde ai vinciul(cablul) nu-ti trebuie o teava rectangulara sa-ti tina lama jos ...forta data de strangerea zapezii coroborata cu viteza masinii nu-ti impinge lama sus spre faruri ???
in rest ...frumoasa lucratura...bv
din contra, asa ziceam si eu dar o trage in jos !!!!!
urmeaza lama de cauciuc in partea de jos si ca un fel de minischiuri late 1 cm, inalte de 5 cm care le pun tot jos langa cauciuc.
Să Pescuiţi Bine !!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”