Sfat Confectionare Lama Zapada

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Alin MUHA
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 20:04
Puncte: 0
Localitate: BUZAU
Contact:

Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de Alin MUHA »

Salutare, stiu ca sunteti multi oameni cu idei extraordinare aici si am nevoie de niste pareri:
Vreau sa construiesc o lama cum au cei de CNADNR pentru o masina de teren.

Problema de care ma lovesc este ca nu stiu din ce sa o fac, un material usor, dar nu casant, sa se poate indoi sa ii dau forma curbata, sa se poata gauri sa ii dau prindere. Am exclus tabla pentru ca ma gandesc ca va fi prea grea in final. Scheletul il fac din teava patrata.

Si inca o problema: lamele astea au protectia pentru asfalt, un cauciuc care vine in contact cu asfaltul, iar de acolo pleaca lama in sus. Cu ce pot inlocui acest cauciuc ?? Am gasit in comert special pt asa ceva dar este sarit tare la bani.

Ca si idee am atasat cateva poze cu ce vreau sa fac.
Ce parere aveti ?
Fişiere ataşate
4.jpg
4.jpg (42.07 KiB) Vizualizat de 2246 ori
5.jpg
5.jpg (68.02 KiB) Vizualizat de 2246 ori
3.jpg
3.jpg (31.25 KiB) Vizualizat de 2246 ori
2.jpg
2.jpg (32.29 KiB) Vizualizat de 2246 ori
1.jpg
1.jpg (22.99 KiB) Vizualizat de 2246 ori
Să Pescuiţi Bine !!!

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de miyagi »

Pare a fi plexiglas. Ideea e sa-i faci structura usoara. Primele parca sunt facute din profile de aluminiu. Rectangulare, tevi, table gasesti pe la Metal-Inox, en gros si la preturi bune.
Urban culture.

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de acidutzu »

Salut,
Problema asta m-a framantat si pe mine iarna trecuta, insa am renuntat la ea din lipsa de solutii, cea mai mare problema fiind faptul ca nu stiu cum sa fac ca lama sa nu fie rigida, sa se poata misca pe verticala, in functie de configuratia terenului. Este vorba de o masina de teren de la serviciu pe care nu o folosesc numai pe asfalt.
Salut ideea ta pentru acest topic si, ca si tine, astept pe cineva mai priceput cu ideii.
Numai bine si iarna usoara!
PS: de azi dimineata de la 08,00 fac partie prin curte, la Ploiesti este iarna grea.
"Invingatorii nu pierd niciodata"

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de miyagi »

Opriti si voi pe cineva si filmati agregatul. Prinderi si actionari etc. Care poate primul. Ma bag si eu la idee.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de miyagi »

acidutzu scrie:Salut,
Problema asta m-a framantat si pe mine iarna trecuta, insa am renuntat la ea din lipsa de solutii, cea mai mare problema fiind faptul ca nu stiu cum sa fac ca lama sa nu fie rigida, sa se poata misca pe verticala, in functie de configuratia terenului. Este vorba de o masina de teren de la serviciu pe care nu o folosesc numai pe asfalt.
Salut ideea ta pentru acest topic si, ca si tine, astept pe cineva mai priceput cu ideii.
Numai bine si iarna usoara!
PS: de azi dimineata de la 08,00 fac partie prin curte, la Ploiesti este iarna grea.
Din cate observ la aia din tabla reglajul vertical se realizeaza prin cadere si este blocata pe inaltime din cabestan.
Urban culture.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de gabi1 »

cornel.s scrie:Opriti si voi pe cineva si filmati agregatul. Prinderi si actionari etc. Care poate primul. Ma bag si eu la idee.
Cred ca aveti nevoie de un ing.auto care sa va consilieze.... :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de shahjaban »

reglajul de care vorbiti voi se face hidraulic cu niste cilindrii hidraulici iar acele masini au sistemul asta hidraulic separat , special facut de fabrica ptr asa ceva ...voi nu puteti face decat fix.....adica te dai jos din masina reglezi totul manual (inclinatia lamei , unghiul de atac si distanta la sol ) apoi te urci in masina faci ce ai de facut , iar cand ai terminat te dai iarasi jos si salti lama ca sa poti merge normal.......( acolo in poza se poate ca respectivul sa aiba o actionare electrica la cabestan care sa ii permita sa ridice si sa coboare lama din cabina dar cred ca nu o poate ridica decat putin ...ptr a circula normal cred ca totusi manual o ridica la o inaltime mai mare ca sa aiba o garda la sol suficienta ptr a putea circula cu viteza normala )
cauciucul de care ai pomenit este montat peste lama de metal cu circa 1.5 cm mai jos doar ptr a nu strica marcajele in relief ( de pilda cele termoplastice sau de sonorizare ) ..se poate deszapezi si cu lama de cauciuc si cu lama de otel...( cel de cauciuc este special , cu multe insertii prin el ca sa reziste la frecarea cu asfaltul cat mai mult , altfel in cateva sute de metri s-a dus....)
daca nu ai probleme cu suportul care trebuie deszapezit cutitul metalic este suficient....
lama are niste articulatii care ii permit sa "sara" peste denivelarile terenului care sunt de ordinul milimetrilor ( maxim 20 )
oricum viteza cu care poti face deszapezire este limitata ...poti merge si cu 60 dar risti sa strici ceva ...ideal este undeva in jurul a 30 km/ora .
Dragos C. - Brasov

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de acidutzu »

shahjaban scrie:reglajul de care vorbiti voi se face hidraulic cu niste cilindrii hidraulici iar acele masini au sistemul asta hidraulic separat , special facut de fabrica ptr asa ceva ...voi nu puteti face decat fix.....adica te dai jos din masina reglezi totul manual (inclinatia lamei , unghiul de atac si distanta la sol ) apoi te urci in masina faci ce ai de facut , iar cand ai terminat te dai iarasi jos si salti lama ca sa poti merge normal.......( acolo in poza se poate ca respectivul sa aiba o actionare electrica la cabestan care sa ii permita sa ridice si sa coboare lama din cabina dar cred ca nu o poate ridica decat putin ...ptr a circula normal cred ca totusi manual o ridica la o inaltime mai mare ca sa aiba o garda la sol suficienta ptr a putea circula cu viteza normala )
cauciucul de care ai pomenit este montat peste lama de metal cu circa 1.5 cm mai jos doar ptr a nu strica marcajele in relief ( de pilda cele termoplastice sau de sonorizare ) ..se poate deszapezi si cu lama de cauciuc si cu lama de otel...( cel de cauciuc este special , cu multe insertii prin el ca sa reziste la frecarea cu asfaltul cat mai mult , altfel in cateva sute de metri s-a dus....)
daca nu ai probleme cu suportul care trebuie deszapezit cutitul metalic este suficient....
lama are niste articulatii care ii permit sa "sara" peste denivelarile terenului care sunt de ordinul milimetrilor ( maxim 20 )
oricum viteza cu care poti face deszapezire este limitata ...poti merge si cu 60 dar risti sa strici ceva ...ideal este undeva in jurul a 30 km/ora .
Ai perfecta dreptate, raspunsul tau imi intareste idea ca nu pot face ceva care sa fie pe deplin util.
Multumesc
"Invingatorii nu pierd niciodata"

Avatar utilizator
Alin MUHA
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 20:04
Puncte: 0
Localitate: BUZAU
Contact:

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de Alin MUHA »

la mine reglajul pe verticala - adica ridicarea sau coborarea lamei se va face cu ajutorul troliului.
cat despre obstacolele intalnite pe drum (bolovani, etc) zic ca va fi de folos acel cauciuc cat de cat mai tare, iar la un obstacol care va opune rezistenta se va indoi, lasandu-l la locul lui.
Să Pescuiţi Bine !!!

Avatar utilizator
Alin MUHA
Mesaje: 482
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 20:04
Puncte: 0
Localitate: BUZAU
Contact:

Re: Sfat Confectionare Lama Zapada

Mesaj de Alin MUHA »

trebuie sa fie neaparat usoara lama asta, ca altfel nu fac nici o afacere. o sa incerc in mare parte structura din aluminiu.
nu este imposibil, de facut se poate face sigur, si util si practic, nu este greu,trebuie doar sa iti pui mintea la treaba.
eu nu m-am poticnit la planul cum il voi face, deja am in cap schita. nu stiu ce material sa aleg sa fie treaba cat mai buna, odata facuta asa va ramane !
mie imi trebuie pentru uz casnic nu pentru cine stie ce minuni si fite, nu am contracte cu primaria :lol: :lol: deci fara minuni, fara hidraulice ca nu merita.

mai atasez cateva poze, observati la unele actionarea pe verticala cu troliu !
Fişiere ataşate
PB167680.JPG
PB167680.JPG (57.29 KiB) Vizualizat de 2050 ori
lames_a_neige_002_148.jpg
lames_a_neige_002_148.jpg (33.97 KiB) Vizualizat de 2050 ori
DSC_6811.jpg
DSC_6811.jpg (28.18 KiB) Vizualizat de 2050 ori
DSC_6810.jpg
DSC_6810.jpg (29.67 KiB) Vizualizat de 2050 ori
DSC_6809.jpg
DSC_6809.jpg (34.32 KiB) Vizualizat de 2050 ori
5.jpg
5.jpg (19.37 KiB) Vizualizat de 2050 ori
4.jpg
4.jpg (15.54 KiB) Vizualizat de 2050 ori
3.jpg
3.jpg (16.47 KiB) Vizualizat de 2050 ori
2.jpg
2.jpg (23.3 KiB) Vizualizat de 2050 ori
1.jpg
1.jpg (24.5 KiB) Vizualizat de 2050 ori
Să Pescuiţi Bine !!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”