TUTORIAL REDIMENSIONARE FOTOGRAFII & LOCATIA LA PROFIL

Anunturi de vanzare, cumparare sau inchiriere scule de pescuit second hand. Bisnita interzisa!

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

TUTORIAL REDIMENSIONARE FOTOGRAFII & LOCATIA LA PROFIL

Mesaj de Alin Galbenu »

In cele ce urmeaza, va voi prezenta un mic tutorial despre cum puteti micsora fotografiile, pentru a putea fi urcate pe forum.

Putem folosi o aplicatie Office, numita Microsoft Office Picture Manager.
Desigur, pentru a avea acces la aceasta aplicatie, trebuie sa aveti Microsoft Office instalat.

Cum se procedeaza?

Dupa ce am intrat in program, selectam fotografiile care vrem sa le modificam si le inseram in mediul de lucru.

Dupa ce am facut asta, avand grija ca toate fotografiile sa fie selectate (in imaginea alaturata, este una singura):

Selectam in meniul aplicatiei - Picture - iar apoi Resize


Imagine

In meniul din dreapta (Resize settings), selectam Predefined width x height : Document - Small (800 x 600 px) , dupa care selectam "Ok".
Se poate alege si alta rezolutie, dar eu recomand 800 x 600 minim.

Imagine

In continuare, daca totul a descurs bine, ar trebui sa fie afisata noua rezolutie a fotografiei.

Dupa ce am modificat rezolutia, mergem mai departe in meniu, alegem File, apoi Save As - si salvam fotografiile separat, in alt folder, cu noua rezolutie si noua dimensiune.


Imagine

Cum setezi locatia la profil?

1. Va recomand celor care vand sau cumpara de pe acest forum sa isi treaca localitatea de unde sunt. Acest lucru va ajuta foarte mult ca tranzactiile sa se desfasoare in cele mai bune conditii.

Pentru a seta locatia se procedeaza in felul urmator:

Va autentificati pe forum, mergeti sus in Panoul Utilizatorului -> Profil (in stanga) -> Localitate (completati localitatea) si apoi apasati pe Trimite.


2. Dupa ce ati vandut un produs si topicul se poate inchide va rugam sa trimiteti un mesaj privat unuia dintre moderatori pentru a inchide topicul respectiv. E mult mai usor si ptr noi.

Multumim.
Imagine

Marian Tomescu
Mesaje: 321
Membru din: Lun Noi 12, 2012 17:49
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Tutorial redimensionare fotografii !

Mesaj de Marian Tomescu »

Eu propun o varianta mai accesibila:
-click dreapta pe poza/open with/paint, cu alte cuvinte deschidem poza in paint care e instalat default pe orice calculator;
-după ce se deschide poza in paint, apasam butonul resize, din stanga sus si selectam micsorarea pozei procentual ( 10%, 20%, etc.), atât cât trebuie sa poată fi încărcată pe site.
-după asta o salvam si o încarcam pe anunț.
Spor la treaba!


Sent from my iPhone using Tapatalk
I don't need GOOGLE, my wife knows everything!

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorial redimensionare fotografii !

Mesaj de Dan Mateianu »

Resize in Paint merge doar pe Windows 7 si Windows 8.
Nu merge si pe XP :(

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tutorial redimensionare fotografii !

Mesaj de osc1or »

felicitari alin!
acum nu mai exista scuze pt cei care nu "pot" pune poze la anunturi!
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Tutorial redimensionare fotografii !

Mesaj de Alin Galbenu »

Multumim pentru sugestie. Eu, personal, nu recomand redimensionarea in Paint, datorita calitatii slabe.
In plus de asta, daca avem de modificat mai multe imagini, va trebui sa facem asta pentru fiecare poza in parte.
Imagine

Marian Tomescu
Mesaje: 321
Membru din: Lun Noi 12, 2012 17:49
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Tutorial redimensionare fotografii !

Mesaj de Marian Tomescu »

Allen Besnovich scrie:Multumim pentru sugestie. Eu, personal, nu recomand redimensionarea in Paint, datorita calitatii slabe.
In plus de asta, daca avem de modificat mai multe imagini, va trebui sa facem asta pentru fiecare poza in parte.
Sunt perfect de acord cu tine Allen, trebuie sa faci acelasi lucru pentru fiecare poza in parte, dar am incercat sa ofer o solutie accesibila pentru majoritatea pescarilor care nu se pricep asa bine pe calculator. Oricum nu cred ca trebuie puse pe anunt prea multe poze. In ceea ce priveste calitatea imaginilor nu cred ca este mai proasta. Conteaza si aparatul cu care faci poza si oricum calitatea sta si in rezolutia la care poate fi incarcata poza pe site.
I don't need GOOGLE, my wife knows everything!

Marian Tomescu
Mesaje: 321
Membru din: Lun Noi 12, 2012 17:49
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Tutorial redimensionare fotografii !

Mesaj de Marian Tomescu »

Dan M scrie:Resize in Paint merge doar pe Windows 7 si Windows 8.
Nu merge si pe XP :(
Cred ca sunt putini oameni care mai folosesc windows xp..... dar nu se stie!
I don't need GOOGLE, my wife knows everything!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Tutorial redimensionare fotografii !

Mesaj de Alin Galbenu »

Te înțeleg. Doar ca, asa cum spuneam , algoritmul de recalculare al pixelilor, din paint, nu este foarte performant. Se pierd din pixeli, în urma procesului de transformare.
Pixeli care in loc sa îți scoată in evidență zgârieturile de pe blancul unei lansete, sunt inexistenți :D
Imagine

Marian Tomescu
Mesaje: 321
Membru din: Lun Noi 12, 2012 17:49
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Tutorial redimensionare fotografii !

Mesaj de Marian Tomescu »

Probabil ai cunostinte mai amanuntite decat mine legate de aceasta treaba, dar, ma repet, am incercat sa dau o solutie simpla colegilor care nu se pricep. Cred ca e mai buna o fotografie decat deloc. Cei care posteaza anunturi vor decide ce vor folosi! Sper, ca si tine, sa se reduca numarul anunturilor fara poze, fie ca le micsoreaza cu office sau cu paint. Stima!
I don't need GOOGLE, my wife knows everything!

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorial redimensionare fotografii !

Mesaj de Dan Mateianu »

Conform trafic.ro - utilizatorii de pe Crapmania.ro folosesc urmatoarele sisteme de operare:
Fişiere ataşate
sisteme-operare.jpg
sisteme-operare.jpg (49.82 KiB) Vizualizat de 13517 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Marele Bazar”