Crapmania.ro • Vezi subiect - TUTORIAL REDIMENSIONARE FOTOGRAFII !!!!!

Ne aliniem la GDPR!

Vă aducem la cunoștință că www.crapmania.ro utilizează fișiere de tip cookie și alte tehnici similare pentru a asigura funcționarea site-ului și protejarea datelor dvs., pentru a vă oferi o experiență cat mai placută și personalizată, pentru a oferi funcții de rețele sociale și pentru a analiza traficul într-un mod anonim.

Le oferim partenerilor noștri de rețele sociale, de publicitate și de analiză a traficului informații cu privire la modul in care folosiți site-ul nostru prin intermediul cookie-urilor pe care ei le pot seta.

Înainte de a continua navigarea pe www.crapmania.ro, vă rugăm să citiți și să întelegeți conținutul Politicii de utilizare cookie și al Politicii de confidențialitate.

Prin continuarea navigării și utilizarea serviciilor noastre, vă exprimați acordul cu privire la Politica de utilizare cookie și la Politica de confidențialitate.

Ultima modificare: 29.05.2018
Crapmania.ro MIM TEAM S.R.L. - DoarPescuit - Importator și Distribuitor articole de pescuit

Acum este Mar Noi 13, 2018 6:45 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

King Fish Dan Mitranescu

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 8:19 pm 
Neconectat
Moderator

Puncte: 0
In cele ce urmeaza, va voi prezenta un mic tutorial despre cum puteti micsora fotografiile, pentru a putea fi urcate pe forum.

Putem folosi o aplicatie Office, numita Microsoft Office Picture Manager.
Desigur, pentru a avea acces la aceasta aplicatie, trebuie sa aveti Microsoft Office instalat.

Cum se procedeaza?

Dupa ce am intrat in program, selectam fotografiile care vrem sa le modificam si le inseram in mediul de lucru.

Dupa ce am facut asta, avand grija ca toate fotografiile sa fie selectate (in imaginea alaturata, este una singura):

Selectam in meniul aplicatiei - Picture - iar apoi Resize

Imagine

In meniul din dreapta (Resize settings), selectam Predefined width x height : Document - Small (800 x 600 px) , dupa care selectam "Ok".
Se poate alege si alta rezolutie, dar eu recomand 800 x 600 minim.

Imagine

In continuare, daca totul a descurs bine, ar trebui sa fie afisata noua rezolutie a fotografiei.

Dupa ce am modificat rezolutia, mergem mai departe in meniu, alegem File, apoi Save As - si salvam fotografiile separat, in alt folder, cu noua rezolutie si noua dimensiune.

Imagine

Acum poti adauga anuntul tau de vanzare si pe http://www.crapmania.ro/anunturi - Ai mai multe sanse de a-ti vinde produsele

Sus

MesajScris: Lun Feb 17, 2014 8:46 pm 
Neconectat

Eu propun o varianta mai accesibila:
-click dreapta pe poza/open with/paint, cu alte cuvinte deschidem poza in paint care e instalat default pe orice calculator;
-după ce se deschide poza in paint, apasam butonul resize, din stanga sus si selectam micsorarea pozei procentual ( 10%, 20%, etc.), atât cât trebuie sa poată fi încărcată pe site.
-după asta o salvam si o încarcam pe anunț.
Spor la treaba!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:01 pm 
Neconectat
Site Admin

Puncte: 300
Resize in Paint merge doar pe Windows 7 si Windows 8.
Nu merge si pe XP :(

Sus

MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:09 pm 
Neconectat
Veteran

felicitari alin!
acum nu mai exista scuze pt cei care nu "pot" pune poze la anunturi!

Sus

MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:09 pm 
Neconectat
Moderator

Multumim pentru sugestie. Eu, personal, nu recomand redimensionarea in Paint, datorita calitatii slabe.
In plus de asta, daca avem de modificat mai multe imagini, va trebui sa facem asta pentru fiecare poza in parte.

Sus

MesajScris: Lun Feb 17, 2014 10:49 pm 
Neconectat

Allen Besnovich scrie:
Multumim pentru sugestie. Eu, personal, nu recomand redimensionarea in Paint, datorita calitatii slabe.
In plus de asta, daca avem de modificat mai multe imagini, va trebui sa facem asta pentru fiecare poza in parte.

Sunt perfect de acord cu tine Allen, trebuie sa faci acelasi lucru pentru fiecare poza in parte, dar am incercat sa ofer o solutie accesibila pentru majoritatea pescarilor care nu se pricep asa bine pe calculator. Oricum nu cred ca trebuie puse pe anunt prea multe poze. In ceea ce priveste calitatea imaginilor nu cred ca este mai proasta. Conteaza si aparatul cu care faci poza si oricum calitatea sta si in rezolutia la care poate fi incarcata poza pe site.

Sus

MesajScris: Lun Feb 17, 2014 10:51 pm 
Neconectat

Dan M scrie:
Resize in Paint merge doar pe Windows 7 si Windows 8.
Nu merge si pe XP :(

Cred ca sunt putini oameni care mai folosesc windows xp..... dar nu se stie!

Sus

MesajScris: Lun Feb 17, 2014 10:56 pm 
Neconectat
Moderator

Te înțeleg. Doar ca, asa cum spuneam , algoritmul de recalculare al pixelilor, din paint, nu este foarte performant. Se pierd din pixeli, în urma procesului de transformare.
Pixeli care in loc sa îți scoată in evidență zgârieturile de pe blancul unei lansete, sunt inexistenți :D

Sus

MesajScris: Lun Feb 17, 2014 11:05 pm 
Neconectat

Probabil ai cunostinte mai amanuntite decat mine legate de aceasta treaba, dar, ma repet, am incercat sa dau o solutie simpla colegilor care nu se pricep. Cred ca e mai buna o fotografie decat deloc. Cei care posteaza anunturi vor decide ce vor folosi! Sper, ca si tine, sa se reduca numarul anunturilor fara poze, fie ca le micsoreaza cu office sau cu paint. Stima!

Sus

MesajScris: Lun Feb 17, 2014 11:08 pm 
Neconectat
Site Admin

Puncte: 300
Conform trafic.ro - utilizatorii de pe Crapmania.ro folosesc urmatoarele sisteme de operare:

Fişiere ataşate:
sisteme-operare.jpg
sisteme-operare.jpg [ 49.82 KiB | Vizualizat de 8106 ori ]

WLC Carp
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]