LOCURI BUNE SI PROASTE PE MV2 !!!

Moderator: Victoras Petcu

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

LOCURI BUNE SI PROASTE PE MV2 !!!

Mesaj de valiauto68 »

Cam care ar fi locurile foarte bune sau bune consacrate pe moara? cele care tin peste in mod constant indiferent de anotimp? (exceptii facand zilele cand nu mananca pestele pe toata balta )

Dar cele foarte proaste?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de osc1or »

Stiu ca ultimul ponton si primul loc fara ponton de la intrare sunt cele mai cautate.
Locuri proaste... cele de la padure vara.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de arsinel »

de la Ponton 1 pana la Pt 7 si de la locul 1 pana la 15. Parerea mea.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de jdmishere »

Am facut multe partide pe moara anul asta si am pescuit cam pe toata balta... Culmea ...cea mai buna si cea mai slaba partida le-am avut pe pontonul 1 ..peste 200kg in mai putin de 24 de ore vs 2 pesti in 36 de ore...(ce-i drept balta mergea slab atunci) E greu sa spui ce loc e bun si ce loc loc e slab...trebuie luati in calcul multi factori...vreme, gradul de ocupare a baltii, faptul daca se planteaza sau in apropierea ta... etc Totusi daca ar fi sa fac un clasament al zonelor pe care am pescuit ar fi cam asa: ponton 10 (sau ponton 9 daca nu se pescuieste pe 10) , ponton 1, ponton 7, si apoi standurile de la intrare....parerea mea:)
Cred totusi ca valoarea unui loc pe Moara e data de un minim de experienta pe care trebuie sa il ai...ca peste este slava Domnului...dar culmea chiar si pe Moara e acoperit de apa :)
Dragos MARDARE
CS APS

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de Claudiu Garlea »

Daca si pe Moara exista locuri ce nu dau peste, ce sa mai zicem de alte balti, unde nu vezi trasaturi cu zilele dar pe Moara unde daca ai ghinion, ai o pauza de 2-3h intre trasaturi.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Claudiu garlea, de cate ori ai pescuit tu pe moara? Eu am prins zile in care am prins 2 pesti in 24 ore.... oare mi se intampla doar mie?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de jdmishere »

Claudiu Garlea scrie:Daca si pe Moara exista locuri ce nu dau peste, ce sa mai zicem de alte balti, unde nu vezi trasaturi cu zilele dar pe Moara unde daca ai ghinion, ai o pauza de 2-3h intre trasaturi.
Iti garantez ca un loc care nu e pescuit corect nu iti va da peste ....chiar si pe Moara :)
Dragos MARDARE
CS APS

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Parera mea e ca in primul rand sa prinzi peste pe mv 2 tre sa dai in malul celalalt. Oare toti pescuiesc regulat la 130m+?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesaj de jdmishere »

osc1or scrie:Parera mea e ca in primul rand sa prinzi peste pe mv 2 tre sa dai in malul celalalt. Oare toti pescuiesc regulat la 130m+?
La ultima partida pe moara am luat in mai putin de 6 ore 15 bucati pescuind relaxat, majoritatea de la 50 metri de mal ;) Nu putine au fost cazurile cand pestii prinsi au fost luati de pe sub firele vecinilor care plantau langa mine;) de pe la 40-50m de mal
Cum spuneam sunt multi factori care influenteaza o partida /loc unul dintre ei fiind si lansarea in malul celalalt insa nu e o certitudine ....mai trebuie sa mai poti si nadi pana acolo ;) mai trebuie ca si nada sa isi faca treaba, mai trebuie sa ai si o prezentare a monturii buna, mai trebuie....
Dragos MARDARE
CS APS

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de valiauto68 »

Unii spuneau ca orice pescar dotat cu undita si mulineta prinde pe moara si la talpa de slap!

Ca de directii de pescuit nu poate fi vorba nu? In mal,aproape...
In wknd e manifestatie, ai 12-24 ore la alegere sa pescuiesti.... Multi dau cu naditoare +plastice (greu sa ajungi departe cu naditor) ... Asta sa fie strategia de wknd?

Sant locuri cu gropi? Sau toata balta e lighean?

Eu am pescuit de 2ori la stand 10, 11 gardul primarului se afla la 180 190 m! Sa pescuiesti acolo nici vorba... Cat de bune sant locurile astea?

Cred totusi ca desi are peste mult si moara are chichitele ei... Nu?

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”