REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016 !!!

Moderator: Victoras Petcu

Încuiat
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de ionut72 »

Lucian SV scrie:
ionut72 scrie: Sa le spuna cineva chestia asta si celor de la Varlaam, care interzic explicit in regulament folosirea carligelor barbless! :)
Totuși de ce fac lucrul ăsta?
Pai, au ajuns la concluzia ca barbless-ul coase gura pestelui, mai mult decat o face carligul cu microspin.

Sunt destul de multi proprietari de lacuri in vest care au ajuns la aceeasi concluzie. Altii, din contra, au ajuns la concluzia opusa.

Ce voiam sa spun e fiecare proprietar de lac impune ce regului crede el de cuviinta pentru a-si pazi investitia.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

deusex
Mesaje: 215
Membru din: Joi Feb 05, 2015 16:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de deusex »

ionut72 scrie:
Lucian SV scrie:
ionut72 scrie: Sa le spuna cineva chestia asta si celor de la Varlaam, care interzic explicit in regulament folosirea carligelor barbless! :)
Totuși de ce fac lucrul ăsta?
Pai, au ajuns la concluzia ca barbless-ul coase gura pestelui, mai mult decat o face carligul cu microspin.

Sunt destul de multi proprietari de lacuri in vest care au ajuns la aceeasi concluzie. Altii, din contra, au ajuns la concluzia opusa.

Ce voiam sa spun e fiecare proprietar de lac impune ce regului crede el de cuviinta pentru a-si pazi investitia.
Direct de la sursa:

,,Unul dintre argumentelor celor care interzic carligele fara spin pe lacurile lor este ca, in timpul drilului, carligele fara spin se pot misca mai mult si pot sa largeasca rana pe care o fac."

,,In privinta carligelor cu sau fara spin, exista diverse dispute (pe lacurile occidentale, care au o experienta relevanta in genul asta de pescuit) cu privire la carligele cele mai putin periculoase. Unele lacuri interzic carligele cu spin, iar altele, carligele fara spin. Exista argumente in favoarea ambelor parti, dar nu le discut acum. Varlaam a ales formula "better the devil you know", optand pentru carlige cu microspin.

In ceea ce priveste marimea carligelor, aici lucrurile sunt mai clare - carligele foarte mari pot face rani profunde, cele foarte mici pot taia gura pestelui. Carligele de marime medie sunt acceptabile. Bineinteles, depinde si de pescar. Unul care trage de peste inutil de tare il poate rani cu orice carlig."

krusnic
Mesaje: 105
Membru din: Lun Dec 10, 2012 12:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de krusnic »

Va salut,

Am pescuit de foarte multe ori pe MV2, nu pot sa spun ca ma deranjeaza cei care planteaza si daca sa intamplat sa ne incurcam nu a fost cu suparare, probabil peste ceva ani cand nu o sa mai am putere sa arunc am sa achizitionez vaporas.
Intradevar cam destul de piperate preturile pentru plantat si ponton chiar daca nu am folosit vaporasul sau nu am avut nevoie de ponton.
Ca si alti pescari problema mea principala este renuntarea la rezervari pentru partidele de 12 ore mai ales ca majoritatea venim intr-una din zilele din weekend, aceasta problema fiind si pe Hermes Peris care chiar daca locuiesc in Peris la 300m de balta anul trecut din cauza aglomerarii nu am reusit decat 2 partide si am vazut dimineata inca de la ora 5 cum pescarii faceau drum intors.
Cum vedeti Dumneavoastra rezolvarea unei situatii gen: 3 pescari prieteni la o partida de 12 ore fara rezervare care vor stea unul langa celalalt, o sa ne luam la bataie cu alti pescari ca sa ocupam locuri :)

In acelasi timp stiu ca sunt foarte multe cazuri in care sunt facute rezarvari si nu sunt onorate, dar cu bun simti suni si anulezi asa cum si eu am facut in anumite situatii.

Sper sa tratati cu seriozitate si aceasta problema.

Va multumesc.

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de Victoras Petcu »

FlorynC. scrie:pai dar multe locuri bune sunt la intrarea pe balta unde ati facut pontoane deci automat 120 +40 ponton 160 ron si cum noaptea este greu sa fii singur automat trebuie 2 pescari 320 ron 24 ore c&r foarte mult plus drum nada bile ajung la 500 un pescuit de 24 ore fara sa luam un solz de peste enorm de scump deja asta e cautam alta balta de aia a si fost asa aglomerat la peris anul trecut ca multi de moara sau dus acolo si anul cred ca or sa faca la fel daca nu cumva mai multi

”120 +40 ponton 160 ron si cum noaptea este greu sa fii singur automat trebuie 2 pescari 320 ron 24 ore c&r ”


Asta este socoteala dvs !!!
Socoteala mea este aceasta, adica 100+100+40= 240 ron, doi pescari / 24 ore c&r pe ponton !!! :wink:
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de Victoras Petcu »

robustus scrie:Dl Victoras Petcu.
Taxa de pescuit in timpul saptamanii a ramas tot 100 lei? sau este 120 lei de luni pana duminica.
Multumesc.

Taxa este 120 lei ( de luni pana duminica ) !!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Şulea Adrian
Mesaje: 46
Membru din: Mar Iun 23, 2015 10:50
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de Şulea Adrian »

Victoras Petcu scrie:
robustus scrie:Dl Victoras Petcu.
Taxa de pescuit in timpul saptamanii a ramas tot 100 lei? sau este 120 lei de luni pana duminica.
Multumesc.

Taxa este 120 lei ( de luni pana duminica ) !!!
Va multumesc pt raspuns!

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de Victoras Petcu »

Am terminat ”curatenia” si am mai facut mici modificari la regulament !!! :wink:
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Şulea Adrian
Mesaje: 46
Membru din: Mar Iun 23, 2015 10:50
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de Şulea Adrian »

20.Pescarul care va pescui noaptea pe M.V.2, poate sa fie insotit numai de tatal sau, de sotie, de copii (maxim 15 ani), de o prietena, dar si de un alt pescar, numai cu conditia ca acel "pescar insotitor", SA PESCUIASCA SI EL (sa ocupe alt stand de pescuit si sa achite taxa de pescuit = 24 de ore C&R), in caz contrar acel "pescar insotitor" nu are acces pe lac !!!

La o partida de 48 de ore C&R poate veni ca insotitor fratele meu doar sa ma ajute cu minciogul, eu vin de la braila iar fratele meu este stabilit in bucuresti(se poate verifica pe buletin). Oricum el nu are nici o treaba cu pescuitul :)) , doar sa imi tina companie, cu acest prilej mai si ma vad cu el. Si o taxa de insotitor acceptabila cum este la Corbu ar fi o idee foarte buna.Multumesc.

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de Victoras Petcu »

robustus scrie:20.Pescarul care va pescui noaptea pe M.V.2, poate sa fie insotit numai de tatal sau, de sotie, de copii (maxim 15 ani), de o prietena, dar si de un alt pescar, numai cu conditia ca acel "pescar insotitor", SA PESCUIASCA SI EL (sa ocupe alt stand de pescuit si sa achite taxa de pescuit = 24 de ore C&R), in caz contrar acel "pescar insotitor" nu are acces pe lac !!!

La o partida de 48 de ore C&R poate veni ca insotitor fratele meu doar sa ma ajute cu minciogul, eu vin de la braila iar fratele meu este stabilit in bucuresti(se poate verifica pe buletin). Oricum el nu are nici o treaba cu pescuitul :)) , doar sa imi tina companie, cu acest prilej mai si ma vad cu el. Si o taxa de insotitor acceptabila cum este la Corbu ar fi o idee foarte buna.Multumesc.

”Si o taxa de insotitor acceptabila cum este la Corbu ar fi o idee foarte buna”.


Ok ! Aveti aprobare de la mine pentru tot anul, fara nici o taxa de insotitor !
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Şulea Adrian
Mesaje: 46
Membru din: Mar Iun 23, 2015 10:50
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de Şulea Adrian »

”Si o taxa de insotitor acceptabila cum este la Corbu ar fi o idee foarte buna”.


Ok ! Aveti aprobare de la mine pentru tot anul, fara nici o taxa de insotitor !

Va multumesc Dl Petcu

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”