REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016 !!!

Moderator: Victoras Petcu

Încuiat
Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016 !!!

Mesaj de Victoras Petcu »

REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016 !!!


1. Înainte de instalarea pe locul de pescuit pescarul va consulta prezentul regulament şi va achita taxa corespunzătoare pentru pescuit numai in cazul in care ESTE DE ACORD cu aceste reguli !
2. Sotia sau copilul (in virsta de maxim 15 ani) pescarului care va pescui pe M.V.2, au dreptul sa pescuiasca cu o undita (teava) proprie sau cu o lanseta din cele 4 (patru) ale pescarului, fara sa achite o alta taxa, insa numai in dreptul standului pe care il ocupa pescarul !
3. Pe toata durata partidei de pescuit personalul lacului M.V.2, are dreptul să controleze şi să cântărească peştele capturat de pescari !
4.Pescarul care pescuieste cu retinere 4 kg de peste, are DREPTUL LA UN SINGUR BON/ZI si trebuie sa fie dotat cu juvelnic sau sac de pastrare !
5. Pescarul care va fi gasit ca NU RESPECTA unul din punctele de mai jos, va fi scos imediat de pe lac, dupa ce i se va elibera in apa si pestele prins pina in acel moment (daca pescarul a achitat taxa “120 lei = 12 ore cu retinere 4 kg peste”) !
6. Toate autovehiculele, se parcheaza obligatoriu in partea dreapta a drumului pietruit pe directia inainte de la intrarea pe lac, cu fata spre lac sau spre padure !
7. Pescarul poate sa pescuiasca cu maxim 4 scule ( lansete sau undite ), dotate obligatoriu cu 1 (un) singur carlig si plumb sau naditor pierdut (posibilitatea eliberarii plumbului sau naditorului, in cazul ruperii firului principal) !
8. Este strict interzis, pescuitul la “BOMBA” sau cu doua,trei cirlige !
9. Numai capturile de CRAP care au greutatea SUB 4 KG pot fi retinute de catre cei care au achitat “taxa = 12 ore cu retinere 4 kg peste” ! Capturile de CRAP care vor depasi 4 kg, vor fi eliberate imediat ce au fost prinse, în apa in stare vie şi fără a fi rănite !
10. Pescarul va lansa OBLIGATORIU numai pe directia inainte fata de standul pe care il ocupa, fara a depasi limitele standului (stinga – dreapta), marcate de panourile numerotate linga malul de vis-a-vis! In cazul in care totusi va lansa gresit (va depasi limitele standului), este obligat sa recupereze montura si sa lanseze din nou !
11. Pescarul este obligat sa se aseze numai in dreptul locului marcat si numerotat pentru pescuit !
12.Capturile de CRAP SALONTA nu pot fi retinute indiferent de greutatea pe care o au si se vor elibera imediat ce au fost capturate in apa in stare vie si fara a fi ranite !
13. Capturile accidentale de SALAU si STIUCA se vor elibera imediat in apa in stare vie si fara a fi ranite !
14. Capturile de SOMN, care vor depasi 4 kg se pot retine, daca pescarul va achita, 15 ron fiecare kg in plus fata de cele 4 kg !
15. Este interzisa punerea peștilor in acelasi juvelnic sau sac de pastrare de catre 2 (doi) sau mai multi pescari, precum si cedarea pestilor prinsi de catre un pescar la alti pescari !
16. Pescarul nu are voie sa schimbe pestele, pe care l-a retinut si care a fost pastrat in juvelnic sau in sacul de pastrare cu altul prins ulterior !
17. Insotitorul sau insotitorii pescarului, nu are sau nu au voie sa se atinga de sculele pescarului, in afara de minciog !
18. Fiecare pescar trebuie sa fie dotat obligatoriu cu minciog de crap cu deschidere mare si plasa cu ochiuri mici, saltea de primire (dimensiuni minime admise = 70cm x 110cm - grosime minim = 9cm ) + spray dezinfectant !!!
Pescarul care nu are saltea de primire si spray dezinfectant , poate inchiria de la paznicul care incaseaza taxele,ambele contra sumei de 10 lei !
19. Pe acest bazin sunt interzise manelele, injuriile, chefurile, etc, care pot deranja ceilalti pescari de pe lac, insa pescarul poate sa faca un gratar, sa bea o bere, dar sa o faca in asa fel incit sa nu deranjeze ceilalti pescari ! Atentie !!! Este strict INTERZIS focul deschis direct pe sol (se vor folosi gratare cu picioare incat focul/caldura sa nu intre in contact direct cu solul/vegetatia) !
20.Pescarul care va pescui noaptea pe M.V.2, poate sa fie insotit numai de tatal sau, de sotie, de copii (maxim 15 ani), de o prietena, dar si de un alt pescar, numai cu conditia ca acel "pescar insotitor", SA PESCUIASCA SI EL (sa ocupe alt stand de pescuit si sa achite taxa de pescuit = 24 de ore C&R), in caz contrar acel "pescar insotitor" nu are acces pe lac !!!

ATENTIE !!! In cazul in care "Pescarul care va pescui noaptea" va fi insotit de un alt "pescar insotitor" SI VOR VENI LA PESCUIT IMPREUNA CU ACELAS AUTOTURISM, ATIT PESCARUL CIT SI "PESCARUL INSOTITOR" VOR AVEA 20 LEI REDUCERE LA TAXA DE PESCUIT FIECARE !!! Acest paragraf,este valabil numai la pct.20 !!!

Pescarii cunoscuti din sistemul competitional, care vor pescui pe pontoane, vor beneficia de 50% reducere la ”taxa de inchiriere ponton” si pot sa vina la pescuit si cu un insotitor, numai daca „pescarul insotitor” va achita 50% din taxa de pescuit = 24 ore C&R, indiferent daca pescuieste cu alte 4 lansete fata de cele 4 lansete ale pescarului sau nu pescuieste de loc !!! !!!

TAXE PESCUIT SPORTIV – RECREATIV, LACUL MOARA VLASIEI 2, PENTRU ANUL 2016

- 60 LEI = 12 ORE C&R
- 120 LEI = 24 ORE C&R
- 120 LEI = 12 ORE CU RETINERE 4 KG PESTE


Pescarii pensionari au reducere 20% !

Pescuitul plantat se face fara inaintas, iar firul minim admis este de 0.35 !
- 40 LEI = TAXA PENTRU PLANTAT *
- 40 LEI = TAXA INCHIRIERE PONTON **

* Taxa pentru plantat este valabila, atit pentru 12 ore cit si pentru 24 de ore, 36 de ore sau 48 de ore !
** Pe un ponton pot pescui si doi pescari, platind o singura taxa de inchiriere ponton, atit pentru 12 ore cit si pentru 24 de ore, 36 de ore sau 48 de ore !

IMPORTANT !!!
Pescarii pot sa faca si REZERVARI la tel: 0728908402 sau 0728908408 !!!

1. Pentru partide de 24 DE ORE SAU 48 DE ORE se pot face rezervari CU 48 DE ORE inainte de desfasurarea partidei de pescuit !!!
2. Pentru partide de 12 DE ORE se pot face rezervari NUMAI CU 24 DE ORE inainte de desfasurarea partidei de pescuit !!!


- Pescarul este obligat sa anunte administratia daca doreste sa paraseasca lacul mai devreme de orele 18.00 si se va supune controlului din partea administratiei, al autovehiculului si al bagajului pe care-l are, in caz contrar nu va mai avea acces pe lac !!!
Pe timpul noptii, autovehiculele nu au voie sa paraseasca incinta lacului !!!


- Pescuitul = 12 ore ( pescuit de zi ), poate fi practicat numai in timpul zilei intre orele 06.00 – 18.00 !
- Pescuitul = 24 ore ( pescuit de noapte ), poate fi practicat numai intre orele 18.00 – 18.00 ( a doua zi ) !


ATENTIE !!! - Pescarul are obligatia ca la sfirsitul partidei de pescuit sa lase locul curat ( fara chistoace de tigari, coji de seminte, etc ), in caz contrar pescarul in cauza altadata nu va mai avea acces pe lac !

- Nu uitati ca transmintem zilnic imagini LIVE de pe lac pe site-ul nostru http://www.moaravlasiei2.ro

- Pentru alte probleme va rugam sa conctactati administratorul lacului, Dl Victor Petcu – 0728.908.400.

PESCUIT ZONA SALBATICA !

- Taxa pescuit = 30 lei (se pot retine maxim 3 kg de peste).
- Taxa inchiriat barca = 20 lei/persoana.
Victoras Petcu

istinmihai
Mesaje: 12
Membru din: Dum Dec 27, 2015 18:40

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de istinmihai »

Domnule Petcu, unul dintre lucrurile pe care le-am apreciat foarte mult la Moara Vlasiei a fost faptul ca puteam rezerva un loc de pescuit cu 24 de ore inainte si veni linistit la balta stiind ca locul pe care l-am ales ma asteapta. Toate partidele mele de anul trecut au fost de 12 ore, si au fost probabil peste 20. De cele mai multe ori veneam sambata 12 ore si ma intorceam duminica pentru inca 12, pentru ca preferam sa dorm acasa. Inainte sa se poata face rezervarile mi s-a intamplat sa ajung pe balta si sa nu mai gasesc loc, sau sa gasesc un loc care nu imi convenea din diverse motive. Tocmai de aceea am apreciat rezervarile si de fiecare data am fost foarte multumit si am cosiderat ca e un mare pas inainte, spre un pescuit cat mai civilizat.

Citind noul regulament, am observat ca rezervarile nu mai sunt posibile pentru partide de 12 ore si sunt profund dezamagit. Pot sa inteleg ca doriti sa incurajati partidele cat mai lungi, dar probabil sunt si alte metode prin care puteti face asta (e.g. taxa ceva mai mica pt partidele de 24, 36, 48h) fara sa afectati multi dintre pescarii fideli care pescuiesc 12 ore. Din ce am observat de-a lungul timpului cei care pescuiesc 24h+ vin de vineri seara si oricum rezerva cele mai bune locuri, asa ca nu stiu cat de eficienta este aceasta masura. Sincer, cu toate ca in ultimii ani am pescuit doar pe Moara Vlasiei, daca nu voi mai putea face rezervare pentru 12h, ma gadesc serios sa gasesc alte alternative in care sa nu trebuiasca sa ma trezesc la 3 dimineata ca sa ajung intre primii la bariera si sa nu stiu pe ce loc o sa pescuies, sau si mai rau, sa vin si sa nu prind nici un loc si sa trebuiasc sa plec acasa, asa cum am patit alta data. Sper din tot sufletul sa tineti cont de parerea mea si sa revizuiti aceasta parte din regulament.

Avatar utilizator
Ion Mironov
Mesaje: 478
Membru din: Mie Dec 09, 2009 15:47
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de Ion Mironov »

Domnule Petcu...
Stiu ca sunt pescar de competitie si imi place sa arunc intr-un concurs pana ma dor oasele, insa pe langa asta sunt si producator de navomodele de plantat.Zic eu, unul dintre cei 3-4 care produc si distribuie anual, impreuna, in jur de 3000-5000 de navomodele de plantat.Pe langa vanzari reparam si facem upgrade-uri la un numar mult mai mare de clienti pe care cu drag ii indrumam sa va calce pragul.
80% din CLIENTI i-am indrumat spre Moara Vlasiei 2 sa fie multumiti atunci cand pleaca de la noi.Asa cum am mai sfatuit in trecut cativa patroni de balti va recomand si dumneavoastra sa va mai ganditi la taxa de plantat.Am clienti care isi cumpara un navomodel in rate.Pe langa rata trebuie sa plateasca balta drum mancare nada etc.Ganditi-va daca vreti,probabil daca nu chiar sigur, cum ar fi sa pierdeti si acest segment de pescari care isi doresc sa prinda un peste sa fie fericiti.Noi,producatorii si distribuitorii de navomodele de plantat va recomandam sa mai reflectati putin asupra acestei taxe de plantat care se apropie taxei de balta.Cu respect
Mironov Ion Valentin
http://www.barcute-plantat.com
0726424099

Mariann
Mesaje: 201
Membru din: Mie Oct 12, 2011 19:08

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de Mariann »

Domnule Petcu mai umblați la taxele pentru plantat și ponton foarte scump , pentru o partida de 24 de ore scoatem din buzunar 120+40+40 = 200 Ron .

Mariann
Mesaje: 201
Membru din: Mie Oct 12, 2011 19:08

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de Mariann »

Plus Cum zicea și domnul Mironov mâncarea drumul și nada care și ele costa destul

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1150
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de Daniel Ene »

Ion Mironov scrie:Domnule Petcu...
Stiu ca sunt pescar de competitie si imi place sa arunc intr-un concurs pana ma dor oasele, insa pe langa asta sunt si producator de navomodele de plantat.Zic eu, unul dintre cei 3-4 care produc si distribuie anual, impreuna, in jur de 3000-5000 de navomodele de plantat.Pe langa vanzari reparam si facem upgrade-uri la un numar mult mai mare de clienti pe care cu drag ii indrumam sa va calce pragul.
80% din CLIENTI i-am indrumat spre Moara Vlasiei 2 sa fie multumiti atunci cand pleaca de la noi.Asa cum am mai sfatuit in trecut cativa patroni de balti va recomand si dumneavoastra sa va mai ganditi la taxa de plantat.Am clienti care isi cumpara un navomodel in rate.Pe langa rata trebuie sa plateasca balta drum mancare nada etc.Ganditi-va daca vreti,probabil daca nu chiar sigur, cum ar fi sa pierdeti si acest segment de pescari care isi doresc sa prinda un peste sa fie fericiti.Noi,producatorii si distribuitorii de navomodele de plantat va recomandam sa mai reflectati putin asupra acestei taxe de plantat care se apropie taxei de balta.Cu respect
Absolut corect, dar discutii pe acest subiect au fost si in anii trecuti si nu au avut rezultat.
Motivul acestei taxe, daca este unul, am vrea sa-l cunoastem.
Cred ca ar trebui un discount pentru cei care planteaza pentru ca:
- nu se rup monturi in aruncare
- se foloseste monofilament gros fara fir textil
- nu se arunca din greseala peste vecini
- chiar daca se prinde mai mult peste, tot cu 4Kg pleaca acasa
- pentru sistemul C&R este si mai penibila aceasta taxa
- sunt doar cateva zone in care nu se poate ajunge langa malul opus decat cu navomodelul ( ar putea sa fie cateva zone in care sa fie permis si altele in care nu, ca sa nu se mai invoce motivul ca se obisnuieste pestele langa malul opus). Deci acolo unde distanta pana la malul opus este peste 150m sunt de acord sa nu fie permis plantatul, fiind o balta de concurs.
Recomandarea o voi face oricum pescarilor pentru ca este o balta foarte buna si n-am avut nici o retinere in a o promova si in filmele si pozele proprii.
Pescuitul plantat cu navo sau barca in sistem C&R este mult mai sigur pentru integritatea pestilor din lacul respectiv.
Solutie, legata de aceasta taxa foarte mare, se poate gasi.
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

mamalacu
pescar de competitie
Mesaje: 2127
Membru din: Mie Feb 01, 2012 15:16
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de mamalacu »

daca vreau sa pescuiesc 48 h ....cum pot pescui singur ,este ilogic sa nu ai partener la un pescuit de 24 sau 48 h.....cand dorm trebuie sa stau cu sculele pe mal..? sau trebuie sa stau treaz 48 H...

Mariann
Mesaje: 201
Membru din: Mie Oct 12, 2011 19:08

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de Mariann »

Sunteți singura balta care luați taxa pentru ponton ,o sa pierdeți mulți clienți dacă nu mai umblați la taxe .

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de arsinel »

Acum 10-12-15ani nu existau navomodele. Ce nu se prindea peste atunci? A trebuit sa apara navo ca sa inceapa sa se prinda peste.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

mamalacu
pescar de competitie
Mesaje: 2127
Membru din: Mie Feb 01, 2012 15:16
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2016

Mesaj de mamalacu »

Ia imparte la 2 pescari

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”