Alegere montura

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
mulder
Mesaje: 13
Membru din: Lun Iul 25, 2016 19:18
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Alegere montura

Mesaj de mulder »

Buna ziua, as dori niste informatii cu privire la pescuitul de crap in special.

Echipamentul meu este format din lansete Hakuyo Advance 3.93m 3.5lbs si Mulinete Okuma Longbow XT Baitfeeder New Marime Tambur 5500

De cand am cumparat echipamentul am folosit in majoritatea cazurilor monturi cu momitor, insa din aceasta cauza nu reusesc aruncari mai lungi de 100 - 120m, mentionez ca sunt incepator insa se simte diferenta mare la aruncare cand aleg sa folosesc montura cu momitor sau fara.

Puteti sa imi recomandati niste monturi, de preferat sa le achizitionez online, in special pentru boillies care sa ma avantajeze la aruncarile pe distante mai lungi? Sau daca aveti alte sfaturi care m-ar putea ajuta.

Mentionez ca folosesc fir normal de 0,30 pe toate mulinetele.

Va multumesc anticipat si fire intinse!

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere montura

Mesaj de nit_matias »

Salut,

Montura elicopter este cea care te ajuta sa ajungi cel mai departe, concomitent cu bila mica de carlig, ac mic si eventual ca sa nu incurci montura poti sa legi cu fir solubil firul monturii de linia principala.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere montura

Mesaj de Eduard Mosneanu »

In primul rand, localitatea la profil :mrgreen: , sa ne dam seama pe unde pescuiesti.

Revenind la subiect, incearca sa folosesti fir mai subtire, 0.20 - 0.25 maxim, cu un inaintas textil.

Cat despre montura, parerile sunt impartite, trebuie testate mai multe, si vei ramane la una, ulterior, de exemplu eu lansez mai bine ( atat lungime cat si precizie ), cu montura cu plumb inline....carlig/bila mici.
Gone fishing....

Avatar utilizator
niku_doc
Mesaje: 400
Membru din: Dum Aug 30, 2015 18:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere montura

Mesaj de niku_doc »

cu fir de 0.3 si momitor nu ai cum sa arunci 120m... cand e vorba de distante lungi nu discuti de momitor...

eu folosesc Elicopter, plumb pierdut si in linie pentru distanta.... daca trebuie sa arunc departe 130-150m folosesc fir 0.20, cand nu sunt conditionat de distante lungi, la aruncat folosesc 0.25...

0.3 nu te ajuta la prea multe... la plantat nu merge (e subtire) la aruncat iti ia din aruncare, e gros...

Nici echipamentul nu te ajuta prea mult ca sa atingi distante... Adaoance si baitfeeder sunt de incepatori...

mulder
Mesaje: 13
Membru din: Lun Iul 25, 2016 19:18
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Alegere montura

Mesaj de mulder »

niku_doc scrie:cu fir de 0.3 si momitor nu ai cum sa arunci 120m... cand e vorba de distante lungi nu discuti de momitor...

eu folosesc Elicopter, plumb pierdut si in linie pentru distanta.... daca trebuie sa arunc departe 130-150m folosesc fir 0.20, cand nu sunt conditionat de distante lungi, la aruncat folosesc 0.25...

0.3 nu te ajuta la prea multe... la plantat nu merge (e subtire) la aruncat iti ia din aruncare, e gros...

Nici echipamentul nu te ajuta prea mult ca sa atingi distante... Adaoance si baitfeeder sunt de incepatori...

Inseamna ca am aproximat gresit, probabil ar fi fost bine 120m. Am zis ca simt o diferenta deoarece am folosit atat monturi doar cu plumb si monturi cu momitor, iar la cele cu plumb se duce considerabil mai departe.


Stiu ca echipamentul nu ma ajuta prea mult, tocmai de aceea am optat pentru el deoarece inca ma consider incepator.

Prin urmare firul e prima schimbare pe care trebuie sa o fac, recomanda cineva sa pun pe tambur doar fir textil? Am auzit ca nu ar fi prea ok.

Imi cer scuze pentru atatea intrebari :D

Cu stima

mulder
Mesaje: 13
Membru din: Lun Iul 25, 2016 19:18
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Alegere montura

Mesaj de mulder »

niku_doc scrie:cu fir de 0.3 si momitor nu ai cum sa arunci 120m... cand e vorba de distante lungi nu discuti de momitor...

eu folosesc Elicopter, plumb pierdut si in linie pentru distanta.... daca trebuie sa arunc departe 130-150m folosesc fir 0.20, cand nu sunt conditionat de distante lungi, la aruncat folosesc 0.25...

0.3 nu te ajuta la prea multe... la plantat nu merge (e subtire) la aruncat iti ia din aruncare, e gros...

Nici echipamentul nu te ajuta prea mult ca sa atingi distante... Adaoance si baitfeeder sunt de incepatori...

Ce spui de aceasta?

https://marelepescar.ro/montura-crap-mp ... -gape.html

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: Alegere montura

Mesaj de cornel73ro »

Este foarte bine ca pui intrebari, inseamna ca esti pasionat si vrei sa-nveti. Bravo!
In ceea ce priveste firul textil, nu se pune pe tot tamburul. Se foloseste ca inaintas cu o lungime de aprox. 8 m(dublul lungimii lansetei). Cum au scris si colegii mai inainte, pentru distanta, foloseste fir de 0.20-0.25 impreuna cu monturi cu plumb inline, pierdut sau helicopter, insa sa ai grija la greutatea plumbului( 110-120 g).
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

mulder
Mesaje: 13
Membru din: Lun Iul 25, 2016 19:18
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Alegere montura

Mesaj de mulder »

Am sa imi iau zilele astea fir de 0.20 - 0.25 si monturi cu plumb inline sau pierdut. Revin cu informatii dupa partida din weekend. Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Fire intinse

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere montura

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Fire ntinse! :wink:
Gone fishing....

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Alegere montura

Mesaj de ionut72 »

mulder scrie:Am sa imi iau zilele astea fir de 0.20 - 0.25 si monturi cu plumb inline sau pierdut. Revin cu informatii dupa partida din weekend. Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Fire intinse
Daca folosesti doar montura cu plumb si renunti la momitor, trebuie sa ai grija si la metoda de nadit. Saculetul solubil e una dintre cele mai bune metode, dar iti ia din distanta. Midi-spombul (pus in clips) e alta. Sau cobra, daca nadesti cu boilies.

Degeaba duci montura la 120 de metri, daca nu poti nadi decat la 80.

In functie de topografia lacului, incearca sa sondezi apa sa vezi daca gasesti structuri submerse, mai degraba decat sa te preocupe distanta la care pescuiesti. Deseori pestele poate fi mult mai apropape decat crezi. :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”