Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de robert_anisoiu »

zfcristian scrie:Nu prea vad sa lucreze ca unul inline ci mai degraba rolul acestui sistem e sa ajute in aruncare .
De curiozitate vezi la montura inline cand pestele da sa plece si intinde rigul imediat "l-a curentat "plumbul cand da sa il miste si apare autointeparea .
La montura propusa de tine rigul intai culiseaza prin acel inel iar efectul de intepare apare mult mai tarziu ca la montura clasica inline .
Si la inline si la montura de mai sus, plumbul curenteaza imediat ce rigul este intins, chiar daca aici culiseaza prin vartej.
Aici ar trebui sa fie smecheria, nu la ajutatul in aruncare, care poate fi facut in moduri mult mai simple.

Avatar utilizator
Radu Mitrea
Mesaje: 180
Membru din: Lun Mai 02, 2011 14:02
Puncte: 0
Localitate: Targoviste - Cardiff

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de Radu Mitrea »

Plumbul pierdut ofera autointepare.

Eu sunt de parere ca vartejul acela va iesi din lacasul lui (din tubul siliconic) la contactul cu substratul, drept urmare nu-i gasesc rostul acolo :)
Nume utilizator schimbat din radu1985

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de darius123 »

robert_anisoiu scrie:
darius123 scrie:Cred ca ne complicam degeaba, timp pierdut.Si la montura cu plumb pierdut este auto-intepare.Consider ca singurul mic avantaj ar fi ca firul sta lipit de plumb, astfel scazand riscul incurcarii rigului in lansare.Cand nu mergem la pescuit perioade indelungate, ne gandim la tot felul de monturi complicate, dar cand esti la pescuit 3-4 zile, nu mai ai nici timpul si nici cheful sa te complici.Toti am incercat macar o data monturi complicate, dar pana la urma tot monturile clasice sunt folosite in 90% din cazuri.
Aici nu sunt de acord cu tine. Daca cineva iese la o partida de 3-4 zile, nu mai zic ca ar fi un concurs, si nu are timp si mai ales chef "sa se complice" cand pestele nu raspunde cum trebuie, atunci este perdant din start, mai bine sta acasa. Replici sau ganduri de genul "las-o acolo", "merge si asa" n-au ce cauta, parerea mea, la un pescar. Si nici timp pierdut nu este pentru ca vii cu plumbii gata facuti, nu stai sa-i torni pe balta.
Daca pestele nu raspunde, cu siguranta sunt alte solutii, nu de a gaurii plumbii si a face improvizatii.Nu are nici o logica, ti-au spus si colegii ca efectul de auto-intepare este si la montura cu plumb pierdut.

Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de robert_anisoiu »

Ideea principala era de a-i gasi plusuri si minusuri, avantaje si dezavantaje monturii prezentate. Nu am pretentia ca am inventat eu gaura de la covrig sau montura asta. Mie personal mi s-a parut interesanta si de-asta am supus-o discutiei.

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de acidutzu »

robert_anisoiu scrie:Ideea principala era de a-i gasi plusuri si minusuri, avantaje si dezavantaje monturii prezentate. Nu am pretentia ca am inventat eu gaura de la covrig sau montura asta. Mie personal mi s-a parut interesanta si de-asta am supus-o discutiei.

Va salut,
Robert are dreptate!
Montura lui are plusuri si minusuri, nu este testata, si din acest motiv va roaga sa va dati cu parerea.
Daca cineva o poate testa pe balta, ar fi cel mai corect.
PS Robert: De ce crezi ca nu ai timp sa o testezi in aceasta minunata toamna?
Numai bine!
"Invingatorii nu pierd niciodata"

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de radu_popeanu »

Am mai vazut montura aceasta in ceva revista din Anglia si am o singura precizare! Rigul trebuie legat de vartejul care intra in plumb, doar asa montura va avea autointeparea la fel de eficienta ca la montura in line. Numai bine!
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de gor965 »

Dinamica asemanatoare ...

Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Neacsu Mircea
Mesaje: 517
Membru din: Joi Mar 24, 2011 19:56

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de Neacsu Mircea »

daca faceau plumbul de 110 g din cauza socului destinat aruncari iti ramane pe mal (sare din clips) in curand o sa apara momitoare cu camera HD si plumb cu sonar conectare WIFI
Vice Campion National 2014

Avatar utilizator
airoaie
Mesaje: 147
Membru din: Vin Mai 04, 2012 13:32
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de airoaie »

Montura prezentata la inceput am vazut-o si eu in filmul celor de la Korda> Carp Tackle, Tactics ...vol. 5, part 2 - este pe si pe youtube.

Ei spun ca ar fi mai eficienta in aruncare, cit si la autointepare, iar in caz de agataturi pierde si plumbul.

Ei spu, noi daca vrem, testam :)

Avatar utilizator
ragosh
Mesaje: 82
Membru din: Dum Sep 30, 2012 9:13

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de ragosh »

Salut !

Mai jos ne explica dl. Fairbrass cum functioneaza principiul monturii tale adaptate pe plum de la Dan Mitranescu.
Personal:
-Mi se pare o idee buna, asta in conditiile in care ai timpul necesar pe balta sa "bibilesti" monturile
-Cum este explicat si in videoclip, crapul se inteapa tragand de montura ta conectata la partea cea mai grea a plumbului ( spre deosebire de plumbii inline lunguieti sau plumbii pirduti, unde la intepare crapul trage de un capat al plumbului)
-Ramane o parere personala,dar consider ca o montura simpla este mult mai eficienta

Videoclip cu principiul monturii:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”